Rekordot állított be a Duna Esztergomnál
Péntek este Esztergomnál is elérte az eddigi legmagasabb vízszintet a Duna.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság legfrissebb adatai szerint péntek este 8 órakor már 771 centiméteres volt a folyó vízszintje. Esztergomban mostanáig 2002-ben volt a legmagasabb a vízszint, akkor szintén 771 centimétert mértek.
Nagybajcsnál hajnali 3 órakor dőlt meg a dunai vízállás rekordja, amely - szintén 2002-ben - 875 centiméter volt. Komáromnál délelőtt 10 órakor haladta meg a dunai vízállás az eddigi rekordértéket. Itt az eddigi legnagyobb vízszint 802 centiméter volt, amelyet 2002-ben mértek.
A péntek este 8 órás adatok szerint Nagybajcsnál már 6 centiméterrel a várt tetőzési szint felett, 906 centiméteren állt a folyó. Komáromnál 825 centiméteres vízszintet mértek, amely 5 centivel marad el a várt tetőzési szinttől. Nagymarosnál 692, Budapestnél 819 centiméteres a Duna vízmagassága.
A jelenlegi előrejelzés szerint Nagybajcsnál szombat hajnalra 910 centiméter körüli vízállásnál várják a tetőzést, Komáromnál várhatóan szombaton vagy vasárnap 840 centiméter körül, Esztergomnál pedig vasárnap reggel 805 centiméteren tetőzhet a folyó. Nagymarosnál vasárnap este 740, míg Budapestnél hétfő hajnalban 885 centiméter vízállással számítják a tetőzést.
Budapestnél az eddigi legnagyobb vízállást 2006-ban rögzítették, akkor 860 centiméter volt a Duna vízállása. Nagymarosnál szintén 2006-ban volt a legmagasabb a folyó szintje, 714 centiméter. Nagybajcsnál, Komáromnál és Esztergomnál a 2002-es árvíz idején volt a legmagasabb a vízszint. Akkor Nagybajcsnál 875, Komáromnál 802, Esztergomnál pedig 771 centiméteren tetőzött a Duna.
Az Országos Műszaki Törzs (OMIT) közleménye szerint az országban továbbra is mintegy 760 kilométeres töltésszakaszon van érvényben árvízvédelmi készültség. Kitértek továbbá arra, hogy biztonsági okokból a vízügyi szakemberek bezárják a győri körtöltést. Mint kiemelték: teljes biztonság megteremtéséért a szakemberek felkészültek arra is, ha a Mosoni-Duna bal partján esetleg töltésszakadás történne, ezért rendelték el Győrújfalu kitelepítését.
Az OMIT azt írta: a feltételezett helyen történő szakadás esetén 4-5 óra áll rendelkezésre arra, hogy a Győrt védő körtöltés nyitott szakaszait, az úgynevezett kulisszanyílásokat is bezárják.