Itthon hvg.hu/MTI 2013. június. 07. 19:18

Orbán bejelentette Győrújfalu kitelepítését

Elrendelték Győrújfalu kitelepítését – közölte Orbán Viktor miniszterelnök péntek este kevéssel 7 óra után. A kormányfő szerint mintegy kétezer embert érint az intézkedés, számukra már készen állnak a fogadóhelyek. Bakondi György, a katasztrófavédelem vezetője szerint még a sötétség előtt végrehajtják az evakuálást.

Kitelepítenek Győrújfaluból hozzávetőleg kétezer embert - jelentette be péntek este Orbán Viktor kormányfő. "A gát egyelőre stabil, de a víz nyomása olyan nagy, hogy biztonsági okokból úgy döntöttünk, elrendeljük Győrújfalu kiürítését" - mondta az MTI-nek a miniszterelnök, aki a nyilatkozata idején már Esztergomban tartózkodott.

A kormányfő szerint biztonsági intézkedésről van szó, a megépített új gátszakasz és a régi találkozásánál léphetnek fel problémák a településnél. A Győr-Moson-Sopron megyei védelmi bizottság javaslatára a belügyminiszter a kormányfő jóváhagyásával azért rendelte el a kiürítést még nappali világosságnál, hogyha a víz itt esetleg kitörne, ne éjszaka kelljen intézkedni. A veszély nagyságát megbecsülni nem lehet, de első az emberélet mentése - tette hozzá Orbán Viktor.

A szállítóeszközök készen állnak a kiürítés végrehajtására, más település nincs közvetlen veszélyben - közölte a kormányfő.

Kattintson győrújfalui fotógalériánkért!
Stiller Ákos

Közel ezerötszáz embert érint a Győrújfalui kitelepítés, de a férfiak pár százan a faluban maradnak - mondta a hvg.hu-nak egy helyi orvos, akinek a rendelése ma azért maradt el, mert a férfi a gát megerősítésén dolgozott. Mint mondta, nem érte váratlanul őket a fél órával ezelőtt bejelentett kitelepítés.

Az orvos szerint a faluban élők a rekordméretű árhullám hírére már elkezdték a padlásra menekíteni értékeiket, a nők, gyerekek és fekvőbetegek közül pedig sokan már akkor átköltöztek ismerősökhöz. Mivel nem szakadt át a gát, csak számolni kell a falu elárasztásának a lehetőségével is, ezért nem indul hanyatt-homlok menekülés, aki a gátakon dolgozik, az maradt a helyszínen - mondta.  

Győrújfalunál csütörtök este gyengült meg a gát egy szakasza, miután a település felőli oldalán megsuvadt – azaz megcsúszott – a föld. A honvédség korábban azt közölte, csak a gátat takaró nejlonfólia mozdult el. A gátat éjszaka helikopterek és lánctalpasok segítségével erősítették meg, újabb földrétegeket hordtak a szóban forgó szakaszra.

A gátnál korábban történt repedések miatt, de csak biztonsági megfontolásból döntöttek úgy, hogy pénteken kora este kiürítik a települést - egészítette ki a kormányfő által elmondottakat Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója péntek este. 

Korábban a győrújfalui gátnál több repedés történt, illetve buzgárok keletkeztek, ezért úgy ítélték meg, hogy nem várják meg a sötétedést, hanem a biztonság kedvéért még a sötétedés előtt kiürítik a települést. Ettől függetlenül a gátat nem adják fel, azt továbbra is "minden erővel" védik - tette hozzá Bakondi György. 

A hvg.hu munkatársa csütörtök délután a helyszínen azt tapasztalta, hogy a településnél visszafelé folyik a víz a Mosoni-Dunában. A jelenséget a Duna főágának visszaduzzasztó hatása okozza, magyarázta egy vízügyi szakember a frissen megemelt gát tetején állva.

Győrújfalu és Győrzámoly környékén több helyen is alacsony volt az árvízvédelmi töltés, a védekezésben részt vevők nagy erőkkel igyekeztek pótolni a hiányzó magasságot. Munkatársunk éppen a töltésen járt, amikor egy vízügyes a jelen lévő katonatisztet arról kérdezte, hogy mikor kaphatja meg a katonák segítségét, mert három kilométeres szakaszon kellene megemelni a gátat.

Pénteken, nem sokkal a kitelepítésről szóló bejelentés előtt a Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal azt közölte, hogy Győrújfalun magasítják a gátat, nagyjából egy kilométeres hosszban. Itt mintegy 250 önkéntes, 125 hivatásos tűzoltó, 450 katona mellett két honvédségi búvárcsoport is dolgozik, összesen 12 emberrel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.