2013. június. 07. 22:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 07. 22:30 Itthon

Több megyében voltak kitelepítések, Neszmélyen bedőlt a védmű

Pénteken több megyében kellett kitelepítéseket elrendelni az árvíz miatt - közölte esti összefoglalójában a katasztrófavédelem. A helyzet Győrújfalunál a legkomolyabb, ott megelőző biztonsági intézkedésként a település teljes lakosságának el kellett hagynia a lakóhelyét. Neszmélyen délután bedőlt a védmű, de már helyreállították.

Jelenleg összesen 759.8 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség a magyarországi folyókon. Elsőfokú védekezés 178,7, másodfokú 277,2 harmadfokú védekezés pedig 112.7 kilométeren folyik, rendkívüli védekezés pedig 191.2 kilométernyi szakaszon zajlik - közölte a katasztrófavédelem. A Duna a péntek esti adatok szerint Komáromnál 825, Esztergomnál 771, Nagybajcsnál 906, Nagymarosnál 692, Budapestnél 819 centiméteren állt.
 
Győr-Moson-Sopron megyében elrendelték Győrújfalu lakosságának kitelepítését. Mecséren folytatják a bordás megtámasztás kiépítését. Ásványrárón helyenként töltésjavítás szükséges. Koroncón a fakadó vizek eltömítésén és a gát megtámasztásán dolgoznak. Dunaszegen elkészült a védmű. Vámosszabadiban befejezték két kilométer hosszan a töltésmagasítást, most a buzgárokat fogják el. Nagybajcson a gátőrháznál szintén a buzgárok ellen védekeznek.
 
Komárom-Esztergom megyében is folytatják a munkát, Komáromban a védmű magasítását végzik. Dunaalmáson az Által-ér település felőli részén tovább folyik a partfal megerősítése homokzsákokkal. Az árral körbezárt Pilismaróton újabb ötezer, míg Dömösön háromezer homokzsákot építettek a védműbe. Táton a Kenyérmezei patak Tát felőli oldalát erősítik meg, a Vak Bottyán utcában pedig nyúlgátat építenek.

Neszmélyen délután bedőlt a védmű, de már helyreállították - közölte a katasztrófavédelem, amely az összefoglalóban több információt nem közölt az esetről. Az MTI korábbi beszámolójában azt írta, hogy Neszmélyen a péntekre virradó éjszaka folyamán egy helyen meggyengült a gát, de több mint száz önkéntes és tűzoltó segítségével sikerült megerősíteni. Később a katasztrófavédelem arról számolt be, hogy reggel 7 órától gépi munka folyt a helyszínen 200 önkéntes segítségével, akik a Radvány köznél ötezer homokzsákot töltöttek meg.

Pénteken Pest megyében is kitelepítésre volt szükség, Szentendrén egy rehabilitációs intézet összes lakójának, nyolcvannyolc embernek kellett a pomázi intézetbe átköltöznie. A Megyeri-híd lábánál lévő zsilip szivárgását fa záróelemekkel szüntették meg.

A Nádastói-csatorna zsilipje nem záródott rendesen, emiatt a víz visszaáramlott, a probléma megoldásán dolgoznak, a helyzet lakosságvédelmi intézkedést nem igényel. A Vác-Sződliget határán fekvő Déli lakóparknál a várható vízszint miatt magasítani kell a gátakat. Dunakeszi és Budapest között teljes szélességében lezárták a 2-es főutat, mivel a víz az útig ér. A forgalmat elterelték, a Volánbusz és a BKK járatai sem hajthatnak be.
 
Budapesten június 10-én hajnali 1 óra körül várják a Duna tetőzését 895 centiméteren. Eddig nyolcezren vettek részt a fővárosi védekezési munkálatokban. A tömegközlekedésben újabb változások léptek életbe, péntek déltől a szentendrei HÉV a Margit hídtól közlekedik, a 2-es metró pedig a június 8-i, szombati üzemkezdéstől megállás nélkül áthalad a Batthyány téri megállón.
 
Fejér megye hét árvízzel érintett településéből öt befejezte a védekezési munkát, elkészültek a védművek, Kisapostagon és Kulcson vannak még feladatok. Kisapostag árterületén harminchét üdülőingatlanban kilencven ember védelme biztosított, nincs szükség kitelepítésre. Rácalmáson felmérték az ártéri Duna-sor üdülő-ingatlanjait, ezek szerint a legmagasabb vízállásnál tizennégy ingatlant, bennük összesen tizennyolc személyt érint az árvíz, de kitelepülniük nekik sem kell.
 
Bács-Kiskun megyében is újabb kitelepítést kellett elrendelni. Érsekcsanádon kettő, míg Kalocsa-Meszes területéről négy embernek, Foktőről pedig egy személynek kellett ideiglenesen elhagynia az otthonát. Ezzel százhatra nőtt a megyében kitelepítettek száma. Kora este vadászati tilalmat rendeltek el az árvíz által elöntött és veszélyeztetett területeken. A megyében közel ezren vesznek részt a védekezésben.
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint szombaton szórványosan alakulhatnak ki zivatarok, amelyeket néhol kis területen felhőszakadás, szélerősödés, jégeső is kísérhet. Intenzívebb zivatarokra az ország középső harmadán van esély.
 
Az árvízi veszélyhelyzeti munkálatok zavartalan folytatása és a biztonságos repülések érdekében a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatala pénteken 18 órától légtérhasználati korlátozást vezetett be. Június 10-én 21 óráig tilos repülni a Duna teljes hazai szakaszán a meder középvonalától jobbra és balra eső 3-3 kilométeres sávban.

A korlátozással érintett légtér magassági határa 600 méter. A korlátozás alól mentesül a légi kutató-mentő repülés, a mentőrepülés, a honvédelmi, rendészeti célból végzett repülés, valamint a Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelő Központ által a  veszélyhelyzet elhárításában közreműködésre kijelölt repülés. A korlátozás nem érinti a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalmát.

Hirdetés