2013. június. 05. 08:04 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 05. 08:01 Itthon

Figyelmeztetést adott ki az ÁNTSZ az árvíz miatt

A tisztiorvosi szolgálat szerint járványveszély nincs, de fontos a higiénés szabályok betartása, például tilos ásott kutakból inni. Az árvíz levonulta után fokozott figyelmet kell fordítani a rágcsálók és rovarok irtására.

Az árvíz miatt különleges járványügyi intézkedésekre jelenleg nincs szükség - írta szerda reggel az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Az érintett területeken az általános higiénés szabályok fokozott betartására hívták fel a figyelmet.

Az árvízzel veszélyeztetett területeken az enterális úton (szájon keresztül) terjedő fertőző betegségek (mint például bélfertőzések) Magyarországon és a szomszédos területeken is ritkák. Így különleges járványügyi intézkedésekre, a lakosság széleskörű védőoltására jelenleg nincs szükség. Megjegyezték ugyanakkor azt is, hogy az árhullám levonulása után különös figyelmet kell fordítani a rovarok és a rágcsálók irtására. 

Kiemelték továbbá, hogy árvíz idején kiemelten kell figyelni az általános higiénés szabályok fokozott betartására. Fontos a rendszeres szappanos kézmosás, a különböző kézfertőtlenítő készítmények, kendők használata, továbbá az, hogy a fertőzésveszély csökkentése érdekében az esetleges sebek mielőbbi megfelelő ellátása.

Az ÁNTSZ kitért arra is, hogy mindenki csak megbízható eredetű ételt és italt fogyasszon, és hogy az árvizes területeken csak ellenőrzött, vezetékes ivóvizet használjon, "az ásott kutakból inni tilos" - emelték ki. "Aki a vízvezetékeken csőtörést vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a vízmű üzemeltetőjének és az illetékes kormányhivatal járási népegészségügyi intézetének. Amíg megnyugtató válasz nem érkezik, vezetékes vizet is csak forralva szabad inni" - hangsúlyozta az ÁNTSZ. Hozzátették továbbá, hogy akinek hasmenéses panasza van, azonnal forduljon orvoshoz. 

Mint írták: az egészségügyi ellátórendszer zavartalan működését is figyelemmel kísérik a helyi védelmi bizottságok. Katasztrófahelyzet, illetve kitelepítés esetén az egészségügyi ellátás megszervezéséről - a helyi védelmi bizottságok tagjaként - a megyei tiszti főorvosok intézkednek, az alapellátástól az úgynevezett szükséggyógyintézetek (például tornatermek, sátrak) kialakításáig - olvasható az ÁNTSZ közleményében.

Hirdetés