A megtámadott szolnoki házaspár felkészült a halálra
Nem állt üzleti kapcsolatban a Szolnokon megölt D. Tibor a tettessel, T. Istvánnal, és nem volt közöttük elszámolási vita sem – állítja a hvg.hu-nak a sértett jogi képviselője, Kertész Gusztáv ügyvéd, aki szerint a férj magát feláldozva, a támadóra rávetve magát mentette meg a felesége életét.
T. István meg akarta ölni D. Tibort és feleségét, hogy az értékeiket megszerezze, és felkészült arra a házaspár, hogy meg fognak halni – mondta Kertész Gusztáv a hvg.hu-nak.
Egy héttel ezelőtt, május 27-én délelőtt lövések dördültek Szolnokon, a Hunyadi utcában. Hamar kiderült, rablótámadás történt, amelyben egy férfi, D. Tibor meghalt, neje pedig megsérült. A rendőrök a helyszínről egy robogóval elmenekülő, alacsony, köpcös, fekete göndör hajú T. Istvánt még aznap este elfogták, pisztolyát később megtalálták.
Átlagos család, felületes ismeretség
A férjét elveszítő, megsérült asszony jogi képviselője, Kertész Gusztáv elmondta, D. Tiborék átlagos életet éltek, a család nem tartozott a város tehetős famíliái közé. D. Tibor javítási és karbantartási anyagok forgalmazásával foglalkozott magánvállalkozóként. T. Istvánt több évvel ezelőtt akkori, szandaszőlősi szomszédjuk egyik barátjaként ismerték meg, de csak felületesen. T. Istvánnak abban az időben még jól menő építőipari cége volt. Miután Szolnok külső részéről a városba költöztek, nem is tartották a kapcsolatot.
T. István három héttel ezelőtt jelentkezett D. Tibornál, mondván, a fia számára megvenné meghirdetett régi Mazdájukat. A férfi meg is nézte az autót, és megállapodtak abban, hogy május 27-én reggel lebonyolítják az adásvételt. „Az asztalnál, a szerződés írása közben T. István egyszer csak elővett egy pisztolyt és egy viperát, majd fenyegetőzve követelte a házaspártól az értékeik, pénzük és ékszereik átadását” – idézte vissza a történteket Kertész Gusztáv.
Biztosak voltak abban, meghalnak
D. Tiborék néhány ezer eurót tartottak otthonukban. A pénzből, a Mazda eladásából bejövő összeggel együtt egy fiatalabb autót szerettek volna venni. T. István azonban nem elégedett meg a készpénzzel, az ékszereket is eltette, és további összegeket követelt. „Az asszonynak a rabló felszólítására össze kellett kötöznie férje kezét és lábát. Mindeközben a rabló olyan ideges volt – tette hozzá a sértetti képviselő –, hogy a házaspár biztos volt abban, hogy támadójuk megöli őket.”
Egyszer csak a kanapén ülő D. Tibor felugrott, és mellette lévő feleségének odakiáltotta, hogy „Menekülj! Menekülj!”, és teljes erővel T. Istvánra „vetette magát”. Neje közben felrántotta az ablakot, s azon kimászva elmenekült. Közben hallotta még azt, hogy több lövés dördül el a lakásban. A nő az utcán megpróbált segítséget kérni egy járókelőtől, de amikor észrevette, hogy T. István a nyomába van, elfutott a házuktól mintegy háromszáz méterre lévő adóhivatal épületéig, ahol a biztonsági őröktől kért segítséget. A történtekről ők értesítették a rendőrséget.
Nem elszámolási vita volt
„A rablótámadás mögé nem kell semmilyen komolyabb dolgot képzelni, mint megtörtént az a sajtóban megjelent cikkekben az elmúlt héten. A két férfi felületesen ismerte csak egymást, nem volt közöttük elszámolási vita, és nem álltak üzleti kapcsolatban” – cáfolta a korábbi híreszteléseket a sértetti képviselő. „T. Istvánnak korábban jól ment, mára lecsúszott, valószínűleg nagyon el lehetett keseredve, hogy végrehajtotta a rablógyilkosságot.” Kertész Gusztáv tolmácsolta a család azon kérését, hogy D. Tibor szerdán tartandó temetésén a média képviselői ne vegyenek részt, mert a hozzátartozók kifejezett kívánsága az, hogy a nyilvánosság kizárásával vehessenek búcsút az életét feláldozó családfőtől.
Az ügyben nem csak maga az emberöléssel végződött rablás kapott nagy nyilvánosságot, hanem az is, hogy a rendőrök egy betű eltévesztése miatt nem a tettest, hanem egy másik embert kaptak el. A névazonosság mellett a férfi ellen szólt az is, hogy korábban emberölési kísérlet miatt volt büntetve.
A május 27-én este elfogott T. István ellen nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. A férfi előzetes letartóztatását a bíróság elrendelte, nem csak a feltételezett cselekmény tárgyi súlya miatt, hanem azért is, mert fennáll a szökésnek és az elrejtőzésnek, a tanúk befolyásolásának, valamint a bizonyítás akadályozásának veszélye is.