2013. június. 04. 20:47 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 04. 20:39 Itthon

Magyarország aláírta a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést

Aláírta Magyarország képviselője New Yorkban a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést - közölte a Külügyminisztérium.

A dokumentumot, amely mérföldkő a hagyományos fegyverek kereskedelmének szabályozásában, hétfőn írta alá Magyarország - közölte a külügy.

Mivel a szerződésben foglalt kötelezettségek végrehajtásával, az illegális fegyverkereskedelem visszaszorításával emberek millióinak élete menthető meg és válhat biztonságosabbá, fontos, hogy mielőbb és minél több ország ratifikálja, illetve a gyakorlatban alkalmazza az előírásait - olvasható a közleményben. 

A szerződés hatálybalépéséhez ötven ország ratifikációja szükséges. Magyarország szorgalmazza a dokumentum mielőbbi hatálybalépését, és bízik abban, hogy az ahhoz szükséges törvénybe iktatás rövid idő alatt megtörténhet. A kormány megkezdte a szerződés hazai ratifikációs folyamatát.

Deák László, a Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nonproliferációs főosztályának helyettes vezetője azt mondta, hogy a fegyverkereskedelmet korlátozó szerződést, amelyet az ENSZ Közgyűlése áprilisi határozatával fogadott el, június 3-án nyitották meg aláírásra, és máris 24 európai uniós ország aláírta.

Az ENSZ Közgyűlése április 2-án fogadta el a világ első olyan fegyverkereskedelmi szerződését (Arms Trade Treaty, ATT) , amely szabályozza a hagyományos fegyverek szinte teljes készletét, beleértve a lőszereket és a robbanószereket is, és az emberi jogi szerződésekben meghatározott alapelveket megszegő államoknak megtiltja a fegyverszállításokat. 

A 193 tagú testületben a szerződés, amelynek célja a hagyományos fegyverek évi 70 milliárd dolláros forgalmú piacának a szabályozása, 154 támogató és 3 elutasító szavazatot kapott, 23 ország pedig tartózkodott. 

A közgyűlés az után döntött a szavazás megtartása mellett, hogy Irán, Szíria és Észak-Korea néhány nappal korábban megakadályozta, hogy a szerződést konszenzussal fogadják el. Ez a három ország a közgyűlésben nemmel szavazott. A legjelentősebb fegyverexportőrök közé tartozó Oroszország és Kína tartózkodott a voksolásnál.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.