2013. június. 04. 21:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 04. 20:57 Itthon

Árvízi körkép: eddig 133 embert telepítettek ki

A dunai áradás a vízügyi számítások szerint holnap éri el Magyarországot, a Duna mentén azonban kedden is több helyen zajlottak védekezési munkálatok, Győr-Moson-Sopron, valamint Pest megyében pedig már kitelepítésre is szükség volt - közölte a katasztrófavédelem. A hivatásos erők mellett a segélyszervezetek is megkezdték munkájukat az árvíz sújtotta területeken.

Győr-Moson-Sopron megyében Mecséren, Győrújfalun, Dunaszentpálon és Győrzámolyon folyik árvízi védekezés, amelyben több mint háromszázhúszan vesznek részt - közölte kedden este a katasztrófavédelem.

A munkálatok során hetvenöt technikai eszközt vetettek be, és felhasználtak negyvenezer homokzsákot is. A megyében Vének és Kisbajcs településekről kellett már állampolgárokat kitelepíteni, összesen huszonegy embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát. A nap folyamán ülésezett a megyei védelmi bizottság, a katasztrófavédelmi igazgatóságon működik az operatív törzs.

A megyében több száz katona áll készenlétben, hogy lánctalpas szállítójárművekkel, terepjáró teherautókkal, motorcsónakokkal szükség szerint részt vegyenek az árvízi mentésben, illetve, hogy négy szakaszra osztva – Vének és Dunaremete, Vének és Dunaszentpál, Győr és Koroncó, valamint a Mosoni-Duna Rábca menti szakasza – dolgozzanak a töltések megerősítésén, a homokzsákok töltésén.
 
Komárom-Esztergom megyében tizenkét településen, Komáromban, Almásfüzitőn, Dunaalmáson, Neszmélyen, Süttőn, Lábatlanban, Nyergesújfalun, Táton, Tokodaltárón, Esztergomban, Pilismaróton és Dömösön kellett árvízvédelmi munkákat végezni, összesen több mint hétszázan dolgoznak azon, hogy mederben tartsák a Dunát.

Ehhez negyvennégy technikai eszközt, öt szivattyút használtak, és beépítettek több mint százegyezer homokzsákot. A legnagyobb védelemre Szőny szorul, ott nyúlgátat építenek homokzsákokból.

Az árvíz miatt le kellett zárni a Pilismarót-Basaharc közti komphoz, illetve Esztergomban a Mária Valéria hídhoz vezető utat. A megyei védelmi bizottság Komárom-Esztergomban is ülésezett, emellett az Esztergomban, Komáromban, Oroszlányban, Tatabányán, Kisbéren, Tatán, Dunaalmáson működő helyi védelmi bizottság is összeült.
 
Pest megyében Szobról tizenhárom embert kellett kitelepíteni, Vácott a Liszt Ferenc és József Attila sétányon folytatnak védekezési munkálatokat, Sződligeten is megkezdték a védekezést. Itt várhatóan holnap déltől le kell zárni a 2. számú főút városi szakaszát. A Viktor Speciális Otthonból kedden száz embert telepítettek ki, nyolcvanöten a sződligeti általános iskolában nyertek elhelyezést, tizenöt személy pedig a váci kórházba került.
 
Budapesten az árvíz a Margitszigetet érinti, a védekezéshez eddig háromszázezer homokzsákot, kétezer köbméter homokot, egy homokzsáktöltő gépet már a helyszínre szállítottak, a töltési munkákat szerdán reggel kezdik meg.

A Duna emelkedése miatt lezárták a pesti alsórakpartot a Margit-híd és a Lánchíd közötti szakaszon, valamint Óbudán, a Római-parton a Királyok útját. A fővárosban a Dunával határos kerületekben ülést tartottak a helyi védelmi bizottságok, valamint bejárták azt a huszonegy helyszínt, ahol valószínűleg árvízi védekezésre lesz szükség.
 
Fejér megyében a megyei védelmi bizottság ülésén határozatot hoztak az árvízi védekezéssel kapcsolatos feladatokról. A levonuló árhullám a megyében Ercsit, Adonyt, Rácalmást, Kulcsot, Dunaújvárost, Kisapostagot és Baracsot érintheti.

Bács-Kiskun megyében a katasztrófavédelmi igazgató szemlét tartott Tas településen az érintett árvízvédelmi szakaszon. Tolna megyében a védelmi bizottsági ülés mellett a megyei kormánymegbízott, katasztrófavédelmi elnökhelyettese, a védelmi bizottság titkára, az illetékes kirendeltségvezető, a vízügyi szakaszmérnök és a járási hivatal vezetője a megyében védekezésre prognosztizált területeken helyszíni szemlét tartott.

A Zala Megyei Védelmi Bizottság jelezte, hogy háromszázötven, védekezésre kiképzett önkéntessel és mintegy ötven technikai eszközzel tudnak segíteni az árvíz sújtotta megyék területein. A megye folyóin jelenleg nincs áradás és az előrejelzések szerint a közeljövőben nem is várható.
 
Megkezdték munkájukat a segélyszervezetek az árvíz sújtotta területeken. Egyebek mellett segítenek a költöztetésben, élelmiszert és takarókat osztanak, részt vesznek a befogadóhelyek szervezésében.

A munkálatokban a Magyar Vöröskereszt, a Református Szeretetszolgálat, az Ökomenikus Segélyszervezet, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász és a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai és önkéntesei dolgoznak. Ezek a szervezetek folyamatosan kapcsolatban állnak a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal, valamint a helyi védelmi bizottságokkal és az aktuális igények szerint tudják mozgósítani erőforrásaikat. Mindazonáltal továbbra is várják önkéntesek jelentkezését.
 
A MÁV folyamatosan figyeli a vízügyi igazgatóságok jelzéseit és amennyiben le kell állítani a vasúti közlekedést valamelyik árvíz által érintett területen, ott kerülő útvonalon közlekedő vonatokkal biztosítják a személyszállítást és az árufuvarozást. Kedden este Komárom és Szőny között egy négy kilométeres vasúti szakaszon kőzúzalékkal megrakott tehervagonokkal terhelik a pályát, hogy a víz ne mossa ki a követ a sínek alól.
 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?