2013. május. 07. 20:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 07. 20:21 Itthon

Kaposvári rongálás: az egyik fiatal megbánta, és segítene a helyreállításban

Megbánta tettét és segít a helyreállításban a kaposvári stációkat megrongáló egyik fiatal, a munkálatok költségeihez a Somogy Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság is hozzájárul.

Két kiskorú, egy 16 éves lány és egy 13 éves fiú rongálta meg Kaposvár toponári városrészében a stációkat, csaknem félmillió forint kárt okoztak a katolikus egyháznak.

A rendőrségi kihallgatásukon kiderült, hogy a fiatalok a Somogy Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság toponári befogadó otthonának gondozottjai, akik kimenőidejükben rongálták meg a stációkat.  

Az egyik gondozott saját bevallása szerint társa felbujtására virtusból cselekedett, megbánta tettét és felajánlotta, hogy segít a helyreállításban - írta közleményében Tomorné Huber Éva, a Somogy Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője.

Úgy fogalmazott: "még nagyobb figyelemmel és érzékenységgel kell a fiatalok felé fordulni". Ebben segítségükre lesz Neumüller Miklós toponári plébános, aki a közeljövőben a szakrális értékekről, az egyház szimbólumrendszeréről és az erkölcsi normákról beszélget a befogadó otthonban elhelyezett fiatalokkal.  

Tomorné Huber Éva tájékoztatása szerint az utóbbi években egyre több speciális szükségletű magatartászavaros vagy pszichés problémákkal küzdő serdülőkorú kerül a gyermekvédelmi szakellátórendszerbe.

"Ezeknek az ideiglenesen családjukat vesztő, komoly problémákkal küzdő gyermekeknek nemcsak otthont, iskoláztatást és szakmai segítséget kell nyújtani, hanem teljes körűen biztosítani kell számukra a gyermeki jogokat" - írta az igazgató. Hozzátette: a befogadó otthonba ideiglenesen elhelyezett, nevelőszülői vagy más férőhelyre váró gondozottak mozgási szabadságát nem korlátozhatja az intézmény, hiszen az otthonlakók iskolába járnak, és a kimenőidőt is biztosítani kell számukra.

Szita Károly, Kaposvár polgármestere elítélte a stációk megrongálását. Arra kérte a megyei kormányhivatalt: indítson vizsgálatot annak kiderítésére, miként fordulhatott elő, hogy a fiatalok felügyelet nélkül maradhatnak.

Az 1892-ben felszentelt Festetics kápolnát 2011-ben újították fel közadakozásból, és tavaly adták át ez első rendbe hozott stációt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.