2013. május. 03. 12:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 03. 12:43 Itthon

Navracsics: pereket áthelyezni csak rövid távon megoldás

Navracsics Tibor szerint a bírósági ügyáthelyezések csak a rövid távú megoldását jelenthetik a bírósági ügyhátralék csökkentésére, a későbbiekben két új fővárosi bíróság, valamint új bírói státuszok csökkenthetik Budapest és környéke igazságszolgáltatásának leterheltségét.

A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter erről azt követően nyilatkozott újságíróknak, hogy pénteken az Országgyűlés épületében fogadta Dean Spielmannt, az Emberi Jogok Európai Bírósága elnökét. A kormány képviselője elmondta, megbeszélésükön a magyar bírósági ügyek elhúzódása kapta a legnagyobb hangsúlyt, mivel a strasbourgi bíróság "magyar ügyeinek" 75 százaléka is ehhez köthető.

Navracsics Tibor kiemelte, a magyar kormány hosszú távon új bírói státuszok létesítésével és két új budapesti bíróság felépítésével változtatna ezen a helyzeten, utóbbi beruházások előkészítését már megkezdték. A tervezett két új intézmény egyike a Pesti Központi Kerületi Bíróság terheit csökkentené, a másik a budapesti agglomeráció ügyeit gyorsítaná - fűzte hozzá.

Budapest és környékének bíróságai ugyanakkor jelenleg annyira leterheltek, hogy néhány évig szükség van az ügyek áthelyezésére is - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: közel állnak ahhoz, hogy ennek részleteiről az Európai Unióval és az Országos Bírósági Hivatallal (OBH) is megállapodjanak.

Sokba kerülnek az elhúzódó ügyek

A tárcavezető elmondta, az európai emberi jogi bíróság általában kártérítést ítél azoknak a magyaroknak, akik elhúzódó bírósági ügyeik miatt élnek panasszal Strasbourgban, emiatt pedig a magyar államnak összesen csaknem egymilliárd forintot kellett fizetnie az elmúlt tíz évben.

Navracsics Tibor szólt arról is, a közelmúltban magukat is bűnösnek valló gyanúsítottakat kellett szabadlábra helyezni előzetes letartóztatásukból, mivel a törvényes határidő előtt nem született meg az elsőfokú bírósági ítélet az igazságszolgáltatás leterheltsége miatt. Kiemelte, az ügyáthelyezésre ebből a szempontból a jogbiztonság és -stabilitás miatt is szükség van. Navracsics Tibor az üggyel kapcsolatban tájékoztatást kért az OBH elnökétől, várható-e más eljárásokban is a gyanúsítottak szabadlábra helyezése az ítéletek elhúzódása miatt. Közölte továbbá azt is, levélben kérte az OBH elnökét, nevezze meg az ügyelhúzódás okait, valamint tegyen javaslatokat annak megszüntetésére.

Dean Spielmann, aki Navracsics Tibor meghívására érkezett Magyarországra, a továbbiakban a Kúria, az OBH, illetve az Alkotmánybíróság elnökével és a legfőbb ügyésszel is megbeszéléseket folytat.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának elnöke a magyar igazságügy-miniszterrel folytatott tárgyalását követően rövid annyit nyilatkozott, örül, hogy a demokrácia, a jogállam és az emberi jogok biztosítását képviselve a magyar igazságszolgáltatás valamennyi fontos szereplőivel találkozhat.

Orbán: ez megengedhetetlen

Az igazságszolgáltatás lassúságát Orbán Viktor miniszterelnök is szóvá tette péntek reggel sugárzott rádióinterjújában, kifogásolva, hogy a közelmúltban súlyos bűncselekmények elkövetőit engedték ki az előzetes letartóztatásból, mivel ügyükben négy év elteltével sem született ítélet. "Közöttünk járnak idős embereket a pénzükért megölő bűnözők, mert a magyar igazságszolgáltatás nem volt képes őket időben elítélni. Ez megengedhetetlen" - mondta.

A miniszterelnök közölte, azt kérte Navracsics Tibor igazságügy-minisztertől, járjon utána ennek. Alapos vizsgálatra van szükség, hogy meg lehessen szüntetni azokat az akadályokat, amelyek lehetetlenné teszik, hogy kellő időben szülessenek meg az ítéletek - mondta a kormányfő.

Hirdetés