Minden párt a saját kedvenc témájával hozakodott elő a Parlamentben: a Fidesz számára továbbra is a rezsicsökkentés a legfontosabb, az ellenzék egy része az offshore cégek támogatása, a másik része pedig a nyugdíjasok helyzete miatt támadta a kormány. Az unalom elől még a fideszes képviselők is a büfébe menekültek.
Most érkezett
De a fontos eseményekről továbbra is beszámolunk.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
Volner János felidézte, hogy a Mol 15 millió forintot, az OTP 30 milliót adott Bajnai alapítványának. A jobbikos képviselő szerint pipogya módon fogadta a kormány a híreket, Németh Lászlóné tájékoztatást kért, ahelyett, hogy elszámoltatták volna ezeket a cégeket. Sőt, vissza kell követelni ezeket a pénzeket Bajani Gordontól.
Navracsics Tibor szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium mint kisebbségi tulajdonos nem akar beleszólni a támogatási politikába, tájékoztatást kért az ügyben. Csak annyi következménye van, hogy tudjuk, ezek a cégek kiket támogatnak – mondta, hozzátéve, ha kiderül, nem a jogszabályoknak megfelelő a támogatás, akkor az ellen fel kell lépni. A miniszter elmondta azt is, a Haza és Haladás nem pártalapítvány, hanem magánszemélyek hozták létre, és azok támogatják.
Z. Kárpát Dániel a hétvégi devizahiteles tüntetésről beszélt. Mint a jobbikos képviselő mondta, 600 ezren nem kaptak semmilyen támogatást a devizahitelük enyhítésére. A Jobbik azt kezdeményezi, hogy pénteken a civilekkel is üljenek le tárgyalni, és nézzenek együtt a hitelkárosultak szemébe.
Csélavay Zoltán szerint viszont sokan éltek a végtörlesztéssel és az árfolyamprogrammal.
Szanyi Tibor szerint megannyi plakát van a rezsicsökkentésről az országban. Az MSZP-s képviselő azt elismerte, hogy sokaknak csökkent az energiaszámlája, de nyilvánvalóvá kell tenni, hogy az embereket érintik a biztosítási díjak, a banki díjak, vagy a telefonköltségek. Majd hiretelen az elvándorló fiatalokat is belekeverte a témába.
Fónagy János szerint a rezsicsökkentés jó.
A képviselők pedig visszatérnek a büfébe.
Harmadszorra is visszatértek Budai Gyula válaszának elfogadására. Végül 214 igen, 38 nem szavazat mellett elfogadta a parlament az államtitkári választ.
Múlt héten derült ki. hogy olyan magyar cég jutott pár tízmillió forinttól egy-két milliárd forintos összegig vissza nem térítendő állami és uniós támogatáshoz, amelynek részben vagy egészben külföldi, többnyire egzotikus adóparadicsomban bejegyzett cég volt a tulajdonosa. Az eddig kifizetett összeg összesen 3,6 milliárd forintot ért el.
Miközben az alaptörvény tiltja, hogy ismeretlen tulajdoni hátterű cégek kapjanak állami támogatást, az NFM mégis több tucat offshore cég kapott jelentős összegeket – interpellál az LMP-s Schiffer András, aki konkrét példákat is sorol, csak úgy repkednek az egzotikus szigetek nevei. Szerinte államadósságunk két és félszerese vándorolt ki offshore cégekbe. Súlyos milliárdokat szivattyúznak ki az országból.
Tudni akarja, tervezi-e kizárni a kormány az offshore cégek kizárását az állami támogatásából. Támogatja-e a kormány az LMP-s javaslatot, hogy "seprüzzük ki az offshore-lovagokat".
Fónagy János válaszában azt mondta, a kormány midnen eszközzel meg akarja állítani az offshorozást. Az NFM elrendelte az érintett cégek dokumentációjának átvizsgálását. Mint mondta, megalakulása óta a kormány az elmúlt 20 év legnagyobb korrupció-ellenes programját hajtotta végre.
de nem itt.
Kis közjáték: a fideszesek nincsenek bent a teremben, ezért kétszer is jelezte a leveleztő elnök, nem határozatképes a T. Ház. Az első szavazásnál 181 képviselő szavazott, 175-en igennel, hatan nemmel, azaz az ellenzékiek direkt nem szavaztak, hogy kiderüljön, eltűntek a teremből a kormánypárti képviselők.
A második körben 191-en szavaztak, 183-an igennel, nyolcan nemmel. Ezért harmadszorra is meg akarják szavazni az interpelláció elfogadását. Novák Előd jobbikos képviselő szerint el kell fogadni, hogy megszólalt a fideszesek lelkiismerete és nem alkoholizálnak máshol.