Itthon Kósa András - M. László Ferenc 2013. április. 05. 12:20

"A Fidesz nem egy köpönyegforgató alakzat" – pártalapító a 25 év fordulatairól

"Agyagba döngölni a kommunistákat" – ezzel az 1989-ben elhíresült mondattal vált szélesebb körben ismertté a Fidesz egyik alapítója, Németh Zsolt. Az első és a második Orbán-kormányban is külügyi államtitkárként dolgozó politikust arról kérdeztük, hogy 25 év múltán még mindig érvényesnek tartja-e az 1989-ben kitűzött célt, miért nem megy a múlttal való szembenézés, és mit keresnek a egykori pártállami politikusok – többek között jelenlegi főnöke – a Fideszben.

hvg.hu: Ott volt a Lendvay utcában a Fidesz március 29-i születésnapján?

Németh Zsolt: Nem voltam ott. Egy családi programon voltam, amit direkt úgy szerveztünk, hogy március 30-ra érjen véget, mert korábban mindig ezen a napon ünnepeltünk a pártban. Most a Fidesz-születésnapot egy nappal előrébb hoztuk, de emiatt nem akartam megszakítani a családi programunkat. Ebben az esetben ugyanis a három gyerekem fizikai támadásának lettem volna kitéve (nevet).

hvg.hu: Hogyhogy péntekre került át a fideszes esemény? Ráadásul elég szerény, zártkörű ünneplés volt, torta nélkül, ahogy hallottuk.

N. Zs.: Én azt hallottam, egy nagyon jó hangulatú, de inkább beszélgetős, „érettségi találkozó” jellegű volt. Hogy miért nem szombaton volt, az előttem nem világos.

hvg.hu: Deutsch Tamás azt mondta a Hír Tv-ben, hogy azért nem szombaton volt, mert nem akartak nagyszombaton ünnepelni. Az 1988-as Fidesz tagjai nem nevettek volna bele a mostani szervezők arcába egy ilyen „klerikális” szempont hallatán?

N. Zs.: A Fidesz – szemben más szervezetekkel – soha nem volt egyházellenes. Az, hogy a Magyar Narancsban egyszer megjelent egy pápamelléklet (az akkor még a Fideszhez tartozó hetilap 1991. augusztus 8-án nagy vihart kavart, Cápaszám című szatirikus melléklettel jelent meg II. János Pál magyarországi látogatása alkalmából – a szerk.) legjobban éppen a Fideszben verte ki a biztosítékot. Rockenbauer Zoltán, Sasvári Szilárd, Tirts Tamás vagy éppen jómagam kifejezetten komoly egyházi családi háttérből érkezünk: nekem lelkész volt az édesapám. A Fidesz nem egy alapítója a ferencesekhez, piaristákhoz járt középiskolába. Vagyis az egyházellenesség vádja mindig is megalapozatlan volt, az pedig sosem volt elfogadható számunkra, hogy a lelkiismereti és vallásszabadságot bármilyen sérelem érje.

Németh Zsolt, külügyi államtitkár, a Fidesz egyik alapítója
Fülöp Máté

hvg.hu: Mint lelkész-gyerek, miért a liberális Fideszt, miért nem az MDF-et választotta?

N. Zs.: A mi társaságunk nem 1988 márciusában jött össze. A 1980-as évek elején kezdtük az egyetemet, nagyon sok a 63-as születésű közöttünk, például Orbán Viktor, és én is. 1983-ban indítottuk újra a klubmozgalmat a közgazdasági egyetemen, kezdetben a Rajk szakkollégiumban, de mi magunk is alapítottunk egyet később, a Széchenyi István Szakkollégiumot. Ez, valamint az egyetemi klubmozgalom volt számunkra a meghatározó. Ez egy szociológiai hálózatot is jelentett, melynek az ELTE jogi kara, illetve a Közgáz volt a két pillére, de említhetném az ELTE Tanárképzőt is, ahol Sztilkovics Szávó, a Fidesz névadója, Sasvári Szilárd, vagy Bayer Zsolt fejtett ki aktivitást. Emellett ott volt a Juhász Gyula Főiskolán működő klub Szegeden, Debrecenben a Jászi Oszkár Kör, vagy Szombathelyen a Németh László Szakkollégium. Ez a mozgalom már az 1980-as évek közepén több száz diákot tudott mozgósítani. 1985-ben Szarvason szakkollégiumi találkozót szerveztünk. Bár igazából ez volt az első, Harmadik Szakkollégiumi Találkozónak neveztük el, hogy a mindenféle szervezkedéstől irtózó állampártot kijátsszuk. Ennek a kiadványában már többen – Orbán Viktor, Kövér László vagy én is – megfogalmaztuk nézeteinket a politikáról, gazdaságról, kül-, vagy nemzetpolitikáról. A Fidesz indulásának megértése e háttér nélkül nem lehetséges, a párt két legfontosabb jellemzője ebben a mozgalomban alakult ki.

hvg.hu: Pedig akkor még nem lehetett látni a rendszer végét, ami a Fidesz hozzáállását is meghatározta: 1988-as alapító nyilatkozatuk is leszögezte, hogy „az Alkotmány előírásainak megfelelően kívánnak működni”.

N. Zs.: Valóban. Az egész mozgalom a legalitás-illegalitás határán mozgott: macska-egér játékot játszottunk a hatalommal. Valamilyen együttműködést ki is alakítottunk, amiben Stumpf István is segített nekünk, akinek az akkori belügyminiszter, Horváth István volt az apósa. Segített Chikán Attila, aki a Közgáz akkori pártszervezetének tagjaként nyújtott védelmet a Rajk kollégium működéséhez. Vagy éppen B. Kis Tamás, az egyetemi KISZ-szervezet egyik tisztviselője, akivel együtt hoztuk létre a Széchenyi Szakkollégiumot. Volt tehát egy fajta kooperáció a hatalommal, de közben az egész mozgalmat ellenzéki hangoltság jellemezte, nyíltan ellenzéki személyek is tartottak nekünk kurzusokat, vagy az MSZMP akkori belső ellenzékének tagjai, akiket (például Bihari Mihály későbbi AB-elnököt) 1988 nyarán kizárt a párt. De ez jelez egy jogtudatosságot is a részünkről, hiszen egy joghézag nyomán indult el a Fidesz szervezése: a jogászaink rájöttek, hogy bár hivatalosan egyetlen párt, és annak egy ifjúsági szervezete létezik Magyarországon, de jure viszont nincs megtiltva, hogy másik is legyen. Minden sikeres és komoly ellenzéki mozgalmat ez a jogtudatosság jellemzett: úgy viselkedtünk, mintha demokráciában élnénk, még ha ez csak egy „Patyomkin-demokrácia” volt is.

Egy „Patyomkin-demokrácia” volt.
Fülöp Máté

Ugyanakkor minden értelmes kezdeményezésnek fórumot akartunk adni ezekben a klubokban, szakkollégiumokban. Én is több száz ilyet szerveztem, amire a demokratikus ellenzéktől kezdve a már említett belső pártellenzék tagjain át a népi mozgalmak képviselőit is meghívtam. Később, Szárszón az egymással nem feltétlenül egyetértő, de még egy fórumon kommunikáló ellenzékiek találkozója zajlott 1988 augusztusában, majd az ősszel megindult a pártosodás: megalakult a Magyar Demokrata Fórum mint politikai szervezet, majd a Szabad Kezdeményezések Hálózata. Mi fél évvel megelőztük ezeket a pártalapításban, a Fidesz így akár hozzájuk képest is „veteránnak” számíthat egy kicsit, bár az egykori MDF-, vagy SZDSZ-tagok közül nagyon sokan már nincsenek jelen aktívan a politikában. Annak, hogy mi még itt vagyunk, szerintem az a szellemi nyitottság is az oka, amit annak idején úgy fogalmaztunk meg, hogy mi az „elvált szülők gyermekei” vagyunk, nem kívánunk választani a népi-urbánus, és egyéb választóvonalak mentén. A pártban ma is sokfajta kulturális hagyomány tudja otthon érezni magát, és létezik a tolerancia a Fideszen belül az ezeket képviselő személyiségek között.

hvg.hu: Chikán Attila és Stumpf István mára eltávolodott a Fidesztől, és éles kritikával illeti önöket. Ezt mivel magyarázza?

N. Zs.: Természetes, hogy értelmiségiek, akadémiai pozíciókban dolgozók megfogalmazzák a kritikáikat közéleti kérdésekben. De különböző dolog a vélemény, és a politikai választás. Nyilván vannak viták a Fideszen belül is, de nekünk nem az a feladatunk, hogy ezeket a nyilvánosság elé tárjuk, hanem az, hogy miután ezeket lefolytatjuk, s megszületik a döntés, a közös álláspontot – még ha eredetileg nem támogattuk is – képviseljük. Akinek nincs ilyen kényszere, jól teszi, ha elmondja a véleményét, abban pedig most csak bízni lehet, hogy nekünk lesz igazunk, és a következő választásokra akár Stumpf István, akár Chikán Attila támogatását el fogjuk nyerni.

hvg.hu: Tud mondani olyan, az urbánus „szülőhöz” köthető értelmiségit, aki ma a Fidesznek köszönhetően van pozícióban?

N. Zs.: A Duna-kör értékvilága meghatározó volt a Fideszben mindig is, Karátson Gábor pedig ennek a meghatározó személyisége volt. Ő máig felvállalja az értékközösséget a Fidesszel.

hvg.hu: Tud mondani az elmúlt évekből olyan politikai gesztust, döntést, ami arra utalna, hogy a Fidesz továbbra is „az elvált szülők gyereke”? Évek óta nem látunk mást, mint, hogy kifejezetten a „népieknek”, azon belül is a jobbszárnyának játszanak. Elég Wass Albert piedesztálra emelésére, Nyirő József újratemetésére, Fekete György művészeti akadémiájára gondolni.

N. Zs.: Az egyes kultúrpolitikai döntések minősítése valóban nem egyszerű. De ha azt nézzük, hogy a stratégiai helyet betöltő személyek sorában ott van Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színház élén, Ókovács Szilveszter az Opera igazgatójaként; a Művészeket Palotáját Káel Csaba vezeti, de mondhatnám magát az emberi erőforrások miniszterét, Balog Zoltán is – ezek egyike sem olyan elvakult törzsi szemléletet követ, ami ne tenné lehetővé az igazi kulturális értékek megjelenését a magyar szellemi életben. Örülök is, hogy ezt feszegetik, mert a Fidesz 25 évének szempontjából jó ismét felidézni a mi indíttatásunkat, hogy melyik oldalon milyen szövetségkötési kényszerek voltak az elmúlt időszakban, és ki milyen értékeket őrzött meg. A Fidesz ugyanis nem egy köpönyegforgató politikai alakzat, megvannak a pártban az eredeti értékek, ezeket árnyalja, színezi az elmúlt 25 év számtalan lépése, döntése. De ez egy szerves fejlődés, nem elvtelen köpönyegforgatás.

Fidesz nem egy köpönyegforgató politikai alakzat.
Fülöp Máté

Az is nyilvánvaló, hogy a Kisgazda Párt, a KDNP, az MDF megszűnését, átalakulását követően a Fidesz konzervatív-liberális szellemisége kiegészült olyan hagyományrétegekkel, amelyek a szövetség különböző tényezőihez köthetők. Az MSZP és az SZDSZ már 1994-ben olyan stratégiai szövetséget kötött, aminek komoly következményei voltak, ez már a Demokratikus Charta megalakulásával látszott. Ha megnézzük, kik, milyen pozíciókat töltöttek be 1994-98, vagy 2002-2010 között, azt gondolom, nagyon sok ellenpéldát tudnék felhozni akár Nyirő Józseffel, akár Wass Alberttel szemben. Nálunk a kormány tagjai, a miniszterek, az államtitkárok nem azt a törzsi szemléletet képviselik, amiről beszéltünk.

hvg.hu: Mit szólna az 1990-es parlamenti Trianon-megemlékezésről kivonuló Németh Zsolt, ha az akkori kulturális miniszter egy revizionista együttes tagját tünteti ki?

N. Zs.: Akkor én hadd fordítsam meg a kérdést: az egész EU-ban példaként emlegetett roma felzárkóztatási stratégia, s mindaz, amit Balog Zoltán tett a cigányság helyzetének javításáért önök szerint revizionista, irredenta, szélsőjobbos attitűdöt jelez?

hvg.hu: Ha most lenne 25 éves, és éppen most térne haza egy Soros-ösztöndíjjal, és a kormánypárti sajtó azt vágná a fejéhez, hogy más pénzén tanul az „ország lejáratására” – ahogy mostanság támadják a kormánypárt ellen tüntető fiatalokat – belépne a Fideszbe? Azért kérdezzük, mert ebben önnek is volt része: annakidején Kádár János kabinetfőnöke is megvádolta önt azzal az alaptalan váddal, hogy egy ajándék BMW-vel jött haza Oxfordból.

N. Zs.: Mi azóta is hálásak vagyunk a Soros Alapítványnak, hogy a 80-as évek végén komoly segítséget kaptunk a szakkollégiumi, és klubmozgalmunk működtetéséhez. Ennek része volt az akkor egyedülálló ösztöndíj lehetőség: előttem Szájer József ment ki, engem Orbán Viktor követett. Ezért hálásak vagyunk, és emiatt is sajnálatos, hogy megszűnt a Soros Alapítványnak ez a sokszínű működése, és egyre inkább pártalapítványként működött. Ami a mai diákokat érinti: Amerikában van egy betűszó: O.E. (overseas experience, vagyis tengerentúli tapasztalat). Alapelv, hogy a fiatalok külföldi tapasztalatokat szerezzenek, mert nélküle nem lehet egy 21. századi modern nemzetet elgondolni. A magyar oktatásnak is ezt kell lehetővé tennie. De ugyanígy lehetővé kell tenni azt is, hogy ezek a gyerekek haza is térhessenek, és találjanak munkát itthon.

Egy teherautó platójáról beszéltem
Fülöp Máté

hvg.hu: Ön sem volt mentes a radikalizmustól 24-25 évesen. Utólag visszatekintve hogy látja: sikerült „agyagba döngölni a kommunistákat”?

N. Zs.: „Agyagba döngölni a kommunistákat a választásokon” – pontosan így hangzott el tőlem 1989 szeptemberében Zalaegerszegen egy pótválasztáson. Egy teherautó platójáról beszéltem Csengey Dénessel. A rendszerváltás nyögvenyelőssége: hogy még mindig azon vitázunk, volt-e, kellett-e volna forradalom, vagy hogy éppen most csináljuk-e a forradalmat, mind azzal magyarázható, hogy az első választáson sajnos nem sikerült agyagba döngölni a kommunistákat. Így 1994-ben, és 2002-ben is nagy erővel tudtak visszatérni, és egészen 2010-ig húzták. Ebből a 25 évből tízet töltött jobbközép vezetés mellett az ország, a másik 15 esztendőben posztkommunista vezetés alatt működött. Ebben persze ott volt az SZDSZ is, de meghatározó módon az MSZP érték-, és érdekrendszere határozta meg a döntéseket. Ez a 15 év arról szólt, hogy a szocialista párt saját hatalmát mentse át, ennek érdekében kötöttek szövetséget olyan tőkés-, vagy intellektuális csoportokkal, melyek megakadályozták, hogy valódi rendszerváltás menjen végre az országban. Amikor 2010-ben a Fidesz kétharmados felhatalmazást kapott, alapvetően ez a rendszerváltó indíttatás határozta meg a pártot. Ez az intézkedéseink morális háttere. Ez a széles fronton lezajlott radikális változások háttere. Ezzel magyarázható azok sűrűsége, sebessége, és sokszor fésületlensége is.

hvg.hu: Ha ez a mérce, akkor az ön számára mi lesz a siker a ciklus végén?

N. Zs.: Nem lehet más a mércénk: a ciklus végén meg kell vonni a mérleget, hogy a kétharmados támogatással végrehajtott politikai programunk, a rendszerváltás kiteljesítése sikerült-e, vagy sem. Szerintem jó esélyünk van rá, hogy sikeres legyen – nem vitatva, hogy számtalan kérdésben szükségünk volt a szándékaink felülvizsgálatára, amit eredetileg másképp gondoltunk, de kiderült, hogy nem lehet értelmesen megvalósítani.

hvg.hu: Akkor szokta a kormánytagokat arra emlékeztetni például, hogy a kormány 2012. május 15-e óta halogatja az ügynökkérdést rendbe tevő Nemzeti Emlékezet Bizottsága felállítását?

N. Zs.: Egyetértek a felvetéssel, a titkosszolgálati múlt feltárása is nagyon fontos lenne. Mondom ezt úgy is, hogy majdnem 500 oldalnyi megfigyelési dokumentumot gyűjtöttek össze a Történeti Levéltárban, részben rólam, részben édesapámról. Bár édesapám F-dossziéját mindmáig nem találtuk meg, hiszen ezeket a rendszerváltás hajnalán a pártállam eltüntette. Vagyis nekem komoly személyes motivációm is van.

Vagyis nekem komoly személyes motivációm is van.
Fülöp Máté

hvg.hu: Ha jól értjük a szavait, akkor utólag folyik a kommunisták agyagba döngölése. Tudja ezt a főnöke, az MSZMP-ből indult Martonyi János, vagy azok az egykori állampárti vezetők is, akik mára a Fidesz rendezvényeinek rendszeres látogatóivá váltak?

N. Zs.: A Külügyminisztériumban sokféle kritikát kapunk. Az egyik szerint óriási tisztogatást hajtottunk végre. Kovács László volt külügyminiszter ezt a parlament külügyi bizottságában rendszeresen előveszi, a szocialista tagok erre hivatkozva két éve nem is szavaznak a nagyköveti kinevezésekről. A másik kritika szerint a Külügyminisztérium valóságos szanatórium a volt pártállami káderek számára, itt nyugodtan túl lehet élni, nem zajlott semmi komoly változás a rendszerváltást követően. A valóság pedig az, hogy az elmúlt két és fél évben nagyon komoly megújulás zajlott, de nem „ejtőernyősökkel”, hanem már van egy olyan komoly szakmai háttérrel rendelkező elit, amelyik képes a nemzeti érdekeket képviselő diplomácia megvalósítására.

hvg.hu: Lesz váltás a tárca élén a választásokig? Többször cikkezett róla a sajtó, hogy Martonyi megy, esetleg Navracsics Tibor kerül a helyére, állítólag Martonyi nem a teljes ciklusra vállalta a miniszteri posztot.

N. Zs.: Én nagyon szorosan együttműködök Martonyi Jánossal, s elmondhatom, hogy a bizalmas megfontolásait is megosztja velem. Nekem soha nem mondta, hogy idő előtt föl akarna állni. Úgy készülök, hogy kitölti a mandátumát.

Hirdetés