Ezért nem tudta az Emmi támogatni a vészhelyzetbe került soproni zenekart
Mivel a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar alapítványi formában működik, regisztrálnia kellett volna az előadóművészeti irodánál, hogy részt vehessen az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) pályázatain - közölte szerdán a tárca az MTI-vel.
A minisztérium közleményében arra reagált, hogy az önmagát az ország legrégebbi szimfonikus zenekarának tartó, 1829-ben alapított soproni Liszt-zenekar teljes vezetése lemondott kedden pénzhiányra hivatkozva.
Dárdai Árpád karmester, aki 33 évig dirigálta a zenekart, a Kisalföld megyei napilapnak indoklásképp elmondta, hogy a három évtized alatt egyre romlott a helyzetük, miközben a város részéről nem éreztek "különösebb atyai gondoskodást", így végül már próbapénzt sem tudtak fizetni a tagoknak.
Az Emmi közölte: információi szerint a soproni zenekar alapítványi formában működik, tehát regisztrálnia kellett volna, hogy részt vehessen az Emmi által kiírt pályázatokon a Nemzeti Kulturális Alap pályázatai mellett. "A Soproni Zenekar ezt nem tette meg, így nem is indult a pályázaton" - olvasható a közleményben.
A dokumentum emlékeztet arra, hogy a nemzeti előadóművészeti szervezeteket az állam tartja fenn, vagy az állammal kötött közszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek, a kiemelt szervezeteket az önkormányzat finanszírozza, vagy az önkormányzattal kötött közszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek. "A nemzeti vagy kiemelt minősítéssel nem rendelkező szervezetek a központi költségvetésből pályázati úton nyerhetnek támogatást, amelynek előfeltétele, hogy ezek a társulások nyilvántartásba vetessék magukat az előadóművészeti irodánál" - áll a közleményben, amely kitér arra is, hogy a kormány 2012-ben csaknem 4,1 milliárd, 2013-ban több mint 4,5 milliárd forinttal járult hozzá 11 fővárosi és 12 vidéki együttes működéséhez és szakmai programjához a központi költségvetésből.