2013. április. 02. 13:13 MTI-OS Utolsó frissítés: 2013. április. 02. 14:17 Itthon

Brutális halasztást kértek az adós kórházak – háborognak az orvostechnikusok

Az Orvostechnikai Szövetség szerint a feléjük fennálló lejárt tartozások mértéke és késedelmes megfizetése sok esetben már a működésüket, és így az egészségügyi ellátást veszélyezteti. Több kórház egyéves halasztást, részletfizetést, illetve – az orvostechnikusok szerint – a tartozások felének elengedését kérte az orvostechnikai cégektől.

Az Orvostechnikai Szövetség sajnálattal értesült arról, hogy az elmúlt napokban a fekvőbeteg-szakellátó intézmények közül több is irreális ajánlattal fordult a beszállítóihoz – közölte a szövetség elnöksége kedden.

A javaslatok a fennálló tartozások fizetési határidejének 365 nappal történő meghosszabbításáról, illetve a fennálló tartozások 50 százalékának 10 havi részletben történő megfizetéséről szólnak. Ez utóbbi javaslatban nem szerepel ugyan a tartozások 50 százalékának elengedésére vonatkozó kérés, de az Orvostechnikai Szövetség úgy véli, hogy a javaslat erre a szándékra utal.

Két hete a Napi Gazdaság már beszámolt egy esetről, amelyben az egyik kórház kísértetiesen hasonló módszerrel alkudozott. A lap információi szerint az integráló intézmény az egyik beszállító felé jelezte, azt tudja vállalni, hogy tartozásának felét 10 havi részletben megfizeti. A lap úgy tudja, a jelenség korántsem egyedi, a kórházak az ellátórendszert fenntartó Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) nyomására a beszállítókkal „alkudozva" próbálnak könnyíteni tartozásaikon.

Mint a szövetség írja, a kórházi orvostechnikaieszköz-beszállító cégeknek régóta gondot okoz, hogy az egészségügy finanszírozásának nehézségei miatt az egészségügyi intézmények a legtöbb esetben csak nagy késésekkel tudják kiegyenlíteni a tartozásaikat.

A kórházaknak szállító vállalkozások a lehetőségeikhez mérten évek óta türelmes magatartással segítik a hazai egészségügy működését, de a feléjük fennálló lejárt tartozások mértéke és késedelmes megfizetése sok esetben már a működésüket, és így az egészségügyi ellátást veszélyezteti – írják.

Közbeszerzések teljesítését sem fizetik meg

Az Orvostechnikai Szövetség ezért is tartja elfogadhatatlannak a cégek működését súlyosan veszélyeztető javaslatokat, így különösen a túlnyomó részben közbeszerzési szerződéseken alapuló, teljesített szállítások ellenértékének elengedésére, valamint a követeléseik fizetési határidejének – a jogszabályi előírásoktól és a szerződésektől eltérő – további meghosszabbítására vonatkozó kéréseket - olvasható a közleményben.

A szövetség elnöksége felkéri az egészségügyi kormányzatot, hogy irányítói és tulajdonosi jogkörében eljárva segítse a kórházak gazdálkodási gondjainak a jogszabályi előírásoknak megfelelő és a betegek ellátását nem veszélyeztető megoldását.

A Magyar Államkincstár legutóbbi felmérése szerint a legtöbb kórházban januárról februárra tovább duzzadt az adósságállomány. A jelentésben megállapították, hogy mintegy 100 milliárd forintra lenne szükség. A kórházi tartozásállomány tavaly december 31-én 114,8 milliárd forint volt, a lejárt szállítói tartozás ebből közel 45 milliárd forintot tett ki.

Hirdetés