Itthon hvg.hu 2013. március. 22. 10:01

Kiszorítósdi: nem felhőtlen Bakondi és a tűzoltók viszonya

Soha nem volt tűzoltó, szakirányú végzettsége sincs – rendre ezt vágják a szakmabeliek a tűzoltóságot is magában foglaló Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjének, Bakondi Györgynek a fejéhez. Nem Bakondi az egyetlen, akinek nincs tűzoltó múltja, az általa vezetett intézmény vezetőinek zömére igaz ez.

Szakmai alkalmatlanságához nyilván az Önök számára sem fér kétség, mivel közismert tény, hogy Bakondi Tábornok Úr semmilyen tűzoltósághoz, polgári védelemhez, illetve katasztrófavédelemhez köthető szakirányú végzettséggel nem rendelkezik” – írták Pintér Sándornak címzett nyílt levelükben még korábban azok a tűzoltók, akik a belügyminisztertől követelték az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetőjének menesztését. A levél a nemzeti ünnepre kialakult hókáosz gyenge kezelése miatt újra előkerült.

Tűzoltó, de nem úgy

Bakondi valóban úgy lett tűzoltó altábornagy, hogy korábban sosem volt tűzoltó. 1999-ig határőrként dolgozott (az országos parancsnok helyettese volt), majd két éven át a katasztrófavédelem alapító főigazgatójaként dolgozott, ezután 2010-ig ügyvédként tevékenykedett. A vörösiszap-katasztrófa után nem sokkal, 2010 októberében léptették elő tűzoltó altábornaggyá. Nemcsak a tűzoltók, de az ellenzék is szóvá tette Pintér Sándornál, hogy Bakondinak nincs szakirányú végzettsége, amire a belügyminiszter azzal reagált, hogy az OKF vezetője korábban „számos nagy katasztrófahelyzetben látott el országos irányítói feladatot” – példaként egyebek mellett a Tiszán történt cianidszennyezést, a 2002-es dunai árvizet és a vörösiszap-katasztrófát említette.

Az OKF-fel és annak vezetőjével elégedetlen tűzoltók azzal fenyegetőznek, hogy ügyvédi letétbe helyezik felmondásukat, s ha Pintér Sándor nem meneszti Bakondit, akkor leszerelnek. A belügyminiszter ismerői szerint ez a zsarolás nem vezet sehová, mert Pintér nem az a típus, aki ennek engedne. Mint megírtuk, a Fideszben alapvetően jónak értékelték a katasztrófavédelem munkáját, csak – immár szokásos módon – annak kommunikációját értékelték gyengébbre, így Pintérnek a párt részéről sem kell kritikákra számítania. Már csak azért sem, mert Bakondinak kifejezetten jó a viszonya Orbán Viktorral, ráadásul időről időre felröppen a pletyka, hogy ha Pintérnek mennie kellene, a helyére Bakondi kerülne. Az OKF-vezér és a belügyminiszter egyébként még a kilencvenes évek legelejéről ismeri egymást, 1999-ben pedig épp Pintér felkérésére lett az árvízi újjáépítési bizottság első embere.

Bakondi György és Pintér Sándor az új vízszállító járművek átadásán 2012. november végén
Fülöp Máté

A Bakondi menesztését sürgető tűzoltóknak nemcsak a vezető személye csípi a szemét, hanem az általa irányított szervezet létezése is. Az államosításra és központosításra hajlamos második Orbán-kormány ugyanis a tavaly januárban alakult OKF alá gyűrte az addig önálló tűzoltóságot és polgári védelmet. Mint megírtuk, ennek során például több száz polgári védelmis szakembert elküldtek. A kormány létrehozta még az ún. iparbiztonságot, utóbbi felügyeli például a veszélyes üzemeket, a veszélyes áruk szállítását. A március 15-i hóhelyzet kapcsán többen emlékeztettek Orbán Viktor azon nyilatkozatára, miszerint a jövőben katasztrófahelyzetben az állam már nem moshatja kezeit – a kormányfő ezt éppen az OKF ünnepélyes megalapításakor ígérte meg.

A hiba a rendszerben van?

Noha a hóban bennrekedt autósok közül senki nem halt meg (Bakondi és a miniszterelnök szerint például ez volt a siker legfőbb mércéje), a kormány által szorgalmazott átalakítás a Bakondi menesztését sürgető tűzoltók szerint követelt halálos áldozatot. Példaként a tavaly márciusban történt pomázi halálos lakástüzet említették a Pintérnek címzett nyílt levelükben. A Pest megyei településen lévő Lóczy Lajos utca egyik családi házában március 6-án keletkezett tűz, a baleset következtében egy 82 éves nő meghalt, 83 éves férje és 58 éves fia pedig füstmérgezést szenvedett, az oltás közben egy tűzoltó is megégett. Miután az esetet kivizsgálták, kiderült: nem a tűzoltók hibáztak, hanem az átalakított riasztási rendszer miatt következett be a tragédia. A pomázi tűzoltóparancsnok által lefolytatott fegyelmi vizsgálat megállapította, hogy ha a riasztás közvetlenül hozzájuk fut be és nem a budapesti központba, akkor az indulástól számított 3 percen belül a helyszínen lettek volna, így életmentésre még lett volna esély. Ám hiába állapította meg a vizsgálat ezt, senkit nem vontak felelősségre az ügyben.

A tűzoltók leginkább azt kifogásolják, hogy a központosítással létrejött OKF egy vízfej, ahol „több a tábornok, mint a NATO-ban", a vezetők zömének pedig semmi köze nem volt korábban a tűzoltáshoz. Márpedig hiába szerepel a szervezet nevében a katasztrófavédelem, ha az OKF három pillére közül a leggyakrabban a tűzoltókra van szükség, valamint azokra a munkákra, amelyeket korábban is a tűzoltók végeztek el. Csakhogy az OKF tizenegy fős felső vezetéséből mindössze négyen voltak korábban tűzoltók. Egyikük, Góra Zoltán dandártábornok, aki a hivatásos tűzoltóságtól került az OKF-hez, azt megelőzően Pécs tűzoltó parancsnoka volt.

Sok az exhatárőr

A kilencvenes években még a határőrségnél dolgozó Tollár Tibor jelenleg a gazdasági főigazgató helyettese tűzoltó dandártábornoki rendfokozatban, miközben soha nem volt tűzoltó – korábban a belügyminisztériumban és a pénzügyminisztériumban dolgozott. Ugyanilyen tűzoltó rendfokozata van a polgári védelmi főfelügyelőnek is, miközben ő sem volt soha tűzoltó. Az iparbiztonsági főfelügyelőség vezetője, Kossa György szintén tűzoltó dandártábornok, de önéletrajzában nyoma sincs annak, hogy valaha is köze lett volna a tűzoltáshoz. Mielőtt az OKF-hez került, Kossa a Mal Zrt.-nél dolgozott, azt megelőzően a pécsi egyetemen, előtte pedig a postánál.

Ám nemcsak a legfelső vezetésben vannak kisebbségben azok, akik korábban tűzoltóságnál dolgoztak, hanem a főosztályvezetők között is. Utóbbiak közül sokan a honvédségtől érkeztek, de szép számmal vannak azok, akik valaha határőrök voltak – ahogy Bakondi is.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.