2013. március. 20. 09:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 20. 10:02 Itthon

Szabadlábon védekezhet a Seres-ügy egyik gyanúsítottja

Szabadlábon védekezhet B. László, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő vitte motorral Tahitótfaluba 1999-ben azt a férfit, aki lelőtte Seres Zoltán vállalkozót. A hvg.hu-nak B. László ügyvédje, Danyi Csaba elmondta, ügyfele ellen még házi őrizetet sem rendeltek el.

Nyolc hónap után március 19-én szabadult az előzetes letartóztatásból B. László, a Seres-gyilkosság egyik gyanúsítottja. A hvg.hu-nak a férfi ügyvédje, Danyi Csaba elmondta, az előzetes megszüntetését maga a Fővárosi Főügyészség javasolta, s védencével szemben még a házi őrizet elrendelelését sem tartották szükségesnek. A védő szerint ez jelzés arra, hogy B. Lászlóval szemben a nyomozó hatóságnak nincs elég bizonyítéka.

B. Lászlót tavaly augusztus 14-én fogták el és gyanúsították meg azzal, hogy részt vett Seres Zoltán megölésében 14 évvel ezelőtt. A vállalkozó autójára 1999. április 12-én Tahitótfaluban, a Táncsics utcában egy motorról több lövést adtak le. Az autóban utazók közül Seres Zoltán azonnal, a mellette utazó olasz férfi a kórházba szállítást követően életét veszítette. Velük volt egy tolmács is, aki sértetlenül megúszta a történteket. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szerint B. László volt az, aki a motort vezette. A gyilkosságra pedig a megrendelést Portik Tamás adta ki, őt ezen az ügyön kívül még azzal gyanúsítják, hogy Prisztás József megölésére és az Aranykéz utcai merényletre is felbujtóként ő adott megbízást.

B. László ügyvédje, Danyi Csaba szerint védence meggyanúsítása vallomásokon alapulhat. „A gyanúsítás általánosságokat tartalmaz, nem szerepel benne, hogy miért követte el és kivel" – közölte az ügyvéd a hvg.hu-val az elfogás után hangsúlyozva, hogy ez ellen védekezni is nehéz. "Védencem, aki büntetlen előéletű, tett vallomást, mégpedig tagadta a bűncselekmény elkövetését. Elmondta azt is, hogy nem ismeri Portik Tamást" – közölte az ügyvéd. Hozzátette: a gyilkosság elkövetésekor ügyfelének jogosítványa sem volt, azt öt évvel később szerezte meg.

Danyi Csaba szerint a rendőrök úgy gondolják, hogy B. László tettestársa Radics Attila lehetett, akit ügyfele egyébként ismert. Mint megírtuk, Radics Attila 2002-ben családjával együtt eltűnt. A történteket a rendőrök eltűnésként kezelték, az ügyet nemrég minősítették át emberöléssé. „Radics eltűnését követően ügyfelemet meghallgatták, és igazolni tudta, hogy semmi köze az esethez” – mondta Danyi Csaba.

Seres Zoltán megölésének ügyéről megírtuk, hogy a hvg.hu tudomása szerint a korábbi nyomozás során már eljutottak odáig, hogy a védelmét ellátó ukránok kihátráltak mögüle. Ez ugyanaz az ukrán bűnözői csoport volt, amely korábban Muskovics Gyulát is védte, tőle pártoltak át Sereshez. Érdekesnek találták a rendőrök azt is, hogy mindkét férfit azt követően ölték meg – Muskovicsot a háza előtt a II. kerületi Szarvas Gábor utcában 1995 júliusában –, hogy az őket biztosító ukránok valami miatt megorroltak rájuk, s nem védték őket tovább.

Értesüléseink szerint a Seres-gyilkosságról még több érdekes dolog is kiderülhet, ugyanis a Bentley-ben állítólag nem csak hárman utaztak, hanem velük volt egy rendőr, az életellenes ügyek felderítését végző osztály egyik nyomozója, illetve hogy az autóból eltűnt egy diplomatatáska is, amely tele volt pénzzel.

Seres ellen 1997-ben elkövettek egy merényletet, de sikertelenül, mert akkor az autójára felszerelt bomba leesett. A merényletkísérletet egyébként akár figyelmeztetésnek is szánhatták. Az ügyben a Fővárosi Főügyészség Jozef Rohácot vádolta meg a bomba elkészítésével. Az ítélőtábla álláspontja azonban az volt – a tényállás alapján –, hogy nem kísérletről, hanem legfeljebb előkészületről lehet beszélni, amely – hasonlóan a robbanószerrel való visszaéléshez – öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, s az már elévült. Rohácot Fenyő János médiamogul megölésével is vádolják, a vádiratot a héten nyújtotta be a Fővárosi Főügyészség a Fővárosi Törvényszékre.

Hirdetés