DNS-mintákat vizsgálnak jelenleg a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, hogy megtudják, a Seres-gyilkosságban bűnsegédként gyanúsított B. László DNS-e egyezést mutathat-e más bűncselekményekben rögzített mintákkal – értesült a hvg.hu a férfi ügyvédjétől, Danyi Csabától. Szerinte egy tanú vallomására alapozzák a rendőrök a nyomozást. Prisztás József meggyilkolásának ügyében, ahol Portik Tamást tartják felbújtónak, a rendőrök a nyomozás befejezésére készülnek.
Három hét múlva derül ki, hogy szabadulhat-e az előzetesből a Seres Zoltán megölésében bűnsegédlettel gyanúsított B. László, aki a nyomozóhatóság szerint a gyilkosság helyszínére, Tahitótfaluba fuvarozta motorral a vállalkozót lelövő tettest. Ezt többek között úgy igyekszenek a rendőrök alátámasztani, hogy megpróbálják kideríteni, 13 évvel ezelőtt mennyi volt B. László súlya. Többek között ugyanis azt kérdezgették tőle, hogy fogyókúrázott-e – közölte a hvg.hu-val a gyanúsított ügyvédje, Danyi Csaba.
Az ügyvéd szerint egy tanú vallomása alapján folyik a nyomozás B. László ügyében és a Portik Tamás ellen folytatott büntetőeljárásban, és "fordítva, mint kellene, mert először vitték be védencemet, majd utána kezdték el vizsgálni azt, mi igaz a rendelkezésükre álló információkból". „Így fordulhatott elő” – mondta a védő –, „hogy amíg az eljárás elején azt állították a rendőrök, hogy ügyfelem olyan cégben volt benne, amelyhez Portik Tamásnak is köze van, de mára kiderült, hogy ez nem igaz”.
Ha volt egy tévedés, újabb is lehet?
Danyi Csaba úgy véli, a tanú által mondottakat gyengítheti az, hogy egy momentumban biztosan tévedett. Ezalatt azt értette az ügyvéd, hogy nemrég kiengedték az előzetes letartóztatásból a Prisztás József megölésében bűnsegédként gyanúsított K. Jánost, miután a férfi alibit igazolt magának, azt, hogy a gyilkosság idején Kanadában tartózkodott. „Amennyiben ez megtörtént, előfordulhat mással kapcsolatban is.”
Az ügyvéd elmondta, nagyon szeretnék már tudni, kinek a vallomásán alapszik az ügyfelével szembeni gyanúsítás, mert akkor kérhetnének szembesítést. Danyi Csaba szerint a rendőrök úgy gondolják, hogy B. László tettestársa Radics Attila lehetett, akit ügyfele egyébként ismert. Mint megírtuk, Radics Attila 2002-ben családjával együtt eltűnt. A történteket a rendőrök eltűnésként kezelték, az ügyet nem rég minősítették át emberöléssé. „Radics eltűnését követően ügyfelemet meghallgatták, és igazolni tudta, hogy semmi köze az esethez” – mondta Danyi Csaba.
Értelmetlen gyerekgyilkosság
Sem az ügyvéd, sem a hvg.hu által megkérdezett volt rendőrök nem értik, hogy ha valós lenne az, hogy Radics Attilát azért ölték meg, mert a Blikk szerint beszélt a gyilkosságról, akkor miért kellett meghalnia három éves kislányának? Felvetették, hogy az ügyben csak egyetlen dolog hozhatott fordulatot tíz év után, ha előkerült egy tanú, aki tudja, mi történt. „Ez viszont csak úgy lehet, ha az illető részt vett a gyilkosság végrehajtásában, vagy annak eltervezésében” – vélték egyöntetűen.
Egy volt budapesti nyomozó arra hívta fel a figyelmet, hogy a megbízás alapján elkövetett emberölési ügyekben éppen a felbujtó szerepét a legnehezebb bizonyítani. „A megbízást adókat akkor lehet elővenni, ha az elkövető, vagy annak közvetlen környezetéből valaki megvan. Amennyiben van alapja annak, hogy akad olyan ember, aki ezekről a gyilkossági ügyekről mindent tud, akkor az úgy lehet, hogy azokban ő is benne volt – mondta a volt rendőr.
Befejeződhet a Prisztás-ügy nyomozása?
Portik Tamást Prisztás József 1996-os megölésével, Seres Zoltán 1999-ben történt lelövésével és az 1998-as Aranykéz utcai robbantás felbujtóként való elkövetésével gyanúsították meg. Ezekkel az ügyekkel együtt vizsgálják Fenyő János 1998. február 11-én történt megölését és Radics Attila, az élettársa és kislányuk megölését is. Az utóbbi két bűntettben Portik Tamás nem gyanúsított. A sajtóban megjelent, hogy a Prisztás-ügy a befejezéséhez közeleg.
A Magyar Nemzet ugyanis november 17-én arról számolt be – a Nemzeti Nyomozó Iroda közlésére hivatkozva –, hogy „az eljárás iratait végrevízióra továbbították a nyomozást felügyelő Fővárosi Főügyészség kiemelt ügyek osztályára”. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkáját felügyelő Fővárosi Főügyészség az üggyel kapcsolatban a hvg.hu-t arról tájékoztatta, "hogy az ügy iratait megvizsgálta, amelynek alapján további – rövid időn belül végrehajtható, részben adminisztratív jellegű – nyomozási feladatokat határozott meg."
Úgy tudjuk, a rendőrök azt követően, hogy K. János igazolta az alibijét és kiengedték, a neki tulajdonított szerepet már másnak tulajdonítják. Eddig azt mondták - értesüléseink szerint - hogy őt tájékoztatták telefonon arról, hol tartózkodik Prisztás József. Az újabb verzió szerint azonban nem őt hívták fel, hanem Portik Tamást. Nem tudni egyébként, hogy K. János kiengedése és az ügy nyomozásának befejezése között lehet-e összefüggés.