A családon belüli erőszak ellen is küzdene az ellenzéki kerekasztal
A női jogokról és az esélyegyenlőségről egyeztettek az MSZP kezdeményezésére az ellenzéki egyeztetés résztvevői. A Magyar Szocialista Párt (MSZP), a Demokratikus Koalíció (DK), a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt (SZEM) és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) képviselői közös nyilatkozatot adtak ki álláspontjukról.
Az ellenzéki pártok közleményükben kijelentik, hogy az Orbán-kormány gyakorlatilag nem folytat nőjogi és női esélyegyenlőségi politikát, a "nőpolitika" az Orbán-kormány fogalomtárában ugyanis szerintük lényegében a népesedési politikával egyenlő. "Ez a leértékelő és évtizedek óta elavult hozzáállás egyértelműen mutatkozik a kormányzati szerkezeten és a korábbi esélyegyenlőségi műhelyek tudatos szétverésén is."
Az ellenzéki szervezetek szerint a női jogok és a gyermekvállaláshoz szükséges bátorító környezet következetes biztosítása helyett a kormány arra helyezi a hangsúlyt, hogy a nők minden áron, akár az alapjogok sérelme árán is gyermekeket szüljenek, majd minél tovább maradjanak otthon gyermekeikkel, pedig a fejlett nyugat-európai társadalmak példája nyomán ma már pontosan látszik, hogy ez a politika zsákutca: a gyermekvállalást nem a kényszerszülés és az otthonmaradás támogatása, hanem a biztonságos munkaerő-piaci környezet és diszkrimináció elleni széleskörű fellépés segíti a leginkább.
"A kormány családfogalmába ideológiai alapon nem fér bele a családon belüli erőszak fogalma" - írják megjegyezve, hogy a "jelenség a KDNP-s urak ízlésétől függetlenül létezik".
"Mivel a kormány láthatóan a szemellenzősségből fakadó feszültségek és problémák elodázására, a kifárasztásos taktika alkalmazására játszik, könnyen az új kormányra maradhat a probléma rendezése" - áll a közleményben.
A női jog- és érdekvédelemmel és esélyegyenlőséggel foglalkozó civil szervezetek szakmai tapasztalatain alapuló szabályozás szükséges - állapítják meg a szervezetek, akik azt szeretnék, hogy külön tényállássá tegyék a Btk-ban a családon belüli erőszakot, úgy, hogy világos legyen, hogy a bizalmi kapcsolatban elkövetett erőszak a bántalmazás minősített esete. "A családon belüli erőszak hivatalból üldözendő cselekmény kell legyen. Ez felszámolná azt a jelenséget, hogy a rettegő áldozatok sokszor nem tesznek feljelentést" - írják.
A fentiekből kiindulva a következő kormány egyik legfontosabb feladata, hogy alkotmányos garanciákkal erősítse meg a nemek közötti egyenlőség tényleges megvalósulását, visszaadja a nők önrendelkezési jogát a gyermekvállalás, a párkapcsolat formájának megválasztása, valamint a család és munka összeegyeztethetősége kérdésében. Kiemelten fontos a női foglalkoztatás bővítése a nemek közötti esélyegyenlőség segítése a munkaerőpiacon is.
A nyilatkozat aláírói vállalják, hogy kormányra kerülésük esetén megsemmisítenek minden olyan rendelkezést, amely a nőket pusztán a népesedési mutatók javításának eszközeként kezeli - zárul a közlemény.