Jobban örül egy egyenruhás rendőr, ha focimeccsen balhézó szurkolókkal szemben kell intézkedni, mint ha békés tüntetőket, netán politikusokat kell előállítania. Legalábbis erről beszéltek a hvg.hu-nak olyanok, akik részt vettek ilyen biztosításokban. A készültség a március 9-ei és 11-ei demonstrációk idején jelentős volt, még vidékről is hoztak rendőröket, de hogy pontosan mekkora és milyen költséggel járt, az Országos Rendőr-főkapitányság cikkünk megjelenéséig nem mondta meg.
Szendvicset, almát, csokit és ásványvizet kaphatott a hvg.hu tudomása szerint az a több száz rendőr, akit az alkotmány negyedik módosítása ellen tartott március 9-ei és a két nappal későbbi demonstráció biztosítására kivezényeltek. A megmozdulásokra még az ország távoli pontjairól is rendőröket vezényeltek Budapestre, a Várban például miskolci egyenruhások teljesítettek szolgálatot.
Természetesen az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatát is megkerestük, hogy pontos adatokat kapjunk a biztosításban részt vevő rendőrök számáról és a biztosítások költségeiről, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat. Pedig valószínűleg nem kis összegekről van szó, hiszen az elmúlt évben ötvenmillió forint többletköltséget jelentett a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak a március 15-i rendezvények biztosítása. 2011-ben ennek a felét, 2009-ben viszont több mint a kétszeresét tette ki a főváros közbiztonságának és rendjének őrzése. Két évvel ezelőtt meghaladta a 100 millió forintot a Gyöngyöspatán és környékén március eleje óta fennálló fokozott rendőri ellenőrzés költsége.
Fokozott készültségben
Rendőrségi forrásaink szerint márciusban, az alkotmány negyedik módosítása ellen tiltakozók megmozdulásain kétszáz-háromszáz egyenruhás vigyázhatott a rendre (a nagyságrendeket helyszíni tudósítóink megerősítették), és rajtuk kívül egy-két század a laktanyában várakozott. (Ugyanakkor azon rendezvények esetében, amelyeknél fennáll a rendbontás lehetősége, mint például a szélsőjobbos tiltakozásoknál, inkább a helyszín közelében állnak készenlétben a rendőrök, hogy ha szükséges, azonnal közbe tudjanak avatkozni.) Rendőrségi forrásaink szerint mostanában már "benne van a levegőben, hogy néhány embernél elpattan a húr, és megrohamozzák a Parlamentet", ezért a nem látható tartalék számát növelik. Egy ilyen kísérlet amúgy hétfőn este is történt a Parlamentnél, amikor néhányan átmásztak a Kossuth téri parkolót határoló virágládákon, mire a rendőrök sorfallal szorították ki őket.
A tüntetők vonulásai miatt ráadásul sok közlekedési járőrre is szükség van, mert ők zárják a demonstráció helyszínén a környező utcákat, irányítják a forgalmat. Ez pedig azzal is jár, hogy bár a tüntetésnél mindenhol rendőrt látni, de a főváros más közterületeire kevesebb egyenruhást tudnak vezényelni.
A hvg.hu úgy tudja, a közlekedésieken és a Készenléti Rendőrség emberein kívül civil rendőröket is „munkába állítottak”, az ő feladatuk ilyenkor az operatív munka, vagyis a tömegben elvegyülve figyelni azt, kik a rendbontók, kiknél lehet valamilyen fegyver, és erről értesíteni egyenruhás társaikat. 2009-ben egy ilyen rendőr bukott le a melegfelvonulást megzavarni akaró szélsőjobbosok között, az illetőt kollégái – arcát eltakarva – menekítették ki. A rendőri erők nagyságát nem a rendezvényen részt vevők száma, hanem a várható viselkedésük, illetve a terület határozza meg. Egy olyan futballmeccsen, ahol várható, hogy a csapatok szurkolótáborai között valamilyen atrocitás történik - például egy Fradi–Újpest-rangadó esetén – több mint 1000 rendőr kell, míg más mérkőzésnél néhány száz egyenruhás is elegendő. Egy békés tüntetéshez, meg lehet hogy ötven egyenruhás is elég – jegyezték meg rendőrök.
150 túlóra alatt szabadidő, felette pénz jár |
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény – a Hszt. – szerint az első 150 túlórát szabadidőben kell megváltani. E felett azonban már ki kell fizetni a túlórákat. A biztosításban részt vevők – rendőrök elmondásai alapján – általában március végére, április elejére érik el a 150 órát, így a legutóbbi demonstrációkon töltött szolgálatért valószínűleg még nem kapnak pénzt, csak szabadidőt. |
Hogy egyébként békés tüntetéseket a Készenléti Rendőrség embereinek kell-e biztosítania, arról a hvg.hu-nak beszélő jelenlegi és egykori munkatársak véleménye is megoszlik. Van, aki szerint az is a testület munkájába tartozik, hogy rendezvényeket – tüntetéseket, labdarúgó-mérkőzéseket – biztosítsanak, és ezt tudomásul véve teszik a dolgukat. Akadt azonban olyan rendőr, aki azt mondta a hvg.hu-nak, hogy egyáltalán nem jelentett számára nagy örömöt például az, amikor elő kellett állítani a Parlament kapuihoz magukat odaláncoló LMP-seket és a hozzájuk csatlakozó baloldali képviselőket. „Mindenki szívesebben megy egy meccsre – tette hozzá –, mert legalább olyannal szemben kell intézkedni, akinek a magatartását ő is elítéli, és nem azzal, akivel esetleg egy véleményen van." Mint mondta, azért "megfordul az emberek fejében az is, hogy mondjuk olyan politikusokat visznek el egy rendezvényről, akik ha esetleg hatalomra kerülnek, valamilyen formában retorziót alkalmaznak".
Hack Péter büntetőjogász szerint az egyenruhásoknak a szabálysértést elkövetőkkel szemben fel kell lépniük. Így a Fidesz-székházba betörő fiatalok is elkövették a birtokháborítást – mondta a hvg.hu-nak. Ugyanakkor nagy problémának tartotta, hogy a Lendvay utcába kiküldött rendőrök semmit sem tettek azokkal, akik önkényesen nekiálltak a székház udvaráról elhurcolni a demonstrálókat. „Arra semmilyen jogkörük, lehetőségük nem volt, így a szabálysértést elkövető fiatalok mellett ezekkel az emberekkel szemben is intézkedniük kellett volna az egyenruhásoknak" – tette hozzá.