Itthon Kovács Áron 2013. március. 12. 18:26

Törvényt módosít a Fidesz, hogy titkolhassa az új állampolgárok számát

Nemzetbiztonsági és diplomáciai érdekekre hivatkozva tenné eltitkolhatóvá a kedvezményesen honosított magyar állampolgárokra vonatkozó adatokat egy fideszes képviselő, a parlament honlapjáról pedig eltűnt egy dokumentum, amely tartalmazott ilyen számokat. Korábban a hvg.hu már pert indított a statisztikákért, amelyekben már a tárgyalás napja is ki van tűzve.

Törvénymódosítással menne elébe a hvg.hu által közérdekű adatok kiadásáért indított pernek a fideszes Potápi Árpád képviselő. A bonyhádi polgármester kedden benyújtott törvényjavaslata nemzetbiztonsági, illetve külpolitikai érdekre hivatkozva lehetővé tenné, hogy megtagadják a kedvezményesen honosított magyar állampolgárokra vonatkozó alapvető statisztikai – tehát nem személyes – adatok kiadását.

A hvg.hu még 2013. január 14-én fordult közérdekű adatkéréssel a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM), hogy megtudjuk, a kedvezményes honosítás lehetőségének bevezetése óta pontosan mely országokból hányan kérték és kapták meg a magyar állampolgárságot, illetve hány kérelmezőt és milyen okból utasítottak el. A KIM két nappal később elutasította kérésünket, arra hivatkozva, hogy „a kért adatok előkészítés alatt álló kormánydöntés megalapozását szolgálják”, ezért nem nyilvánosak.

A hvg.hu szerkesztősége a KIM állításával szemben úgy ítéli meg, hogy a kért statisztika nem döntés megalapozását szolgáló adat, hanem egy közhatalmi döntés végrehajtásáról szóló információ, személyes adatokat nem tartalmaz, ezért közérdekűnek minősül. Munkatársunk a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet segítségével pert indított az adatok kiadásáért, a Fővárosi Törvényszék pedig április 24-re tűzte ki a tárgyalás időpontját.

Állapolgársági esküt tevő csángók - titok lesz, hányan vannak
Túry Gergely

Potápi törvényjavaslata szerint viszont az állampolgársági törvény kiegészülne egy új paragrafussal, amely szerint meg lehet tagadni a kérelmezők állampolgárság szerinti megoszlására, illetve a kérelmek benyújtásának helyére vonatkozó adatkéréseket, ha annak teljesítése „nemzetbiztonsági érdeket, illetve a zavartalan külügyi kapcsolatok fenntartásához fűződő külpolitikai érdeket sértene vagy veszélyeztetne”. Az indoklás nem fejti ki, milyen veszélyek fenyegetnek, csak azt írja, hogy a kérelmezők biztonsága, illetve diplomáciai kapcsolatok védelme miatt kell titkolni az adatokat.

A törvényjavaslat érdekessége, hogy olyan adat eltitkolását is lehetővé tenné, amilyet állítólag nem is gyűjtenek. Legalábbis Navracsics Tibor miniszter február 26-án azt az írásbeli választ adta Volner János jobbikos képviselőnek, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal nem gyűjt adatokat arról, hogy milyen országokból származnak a 2011 eleje óta kedvezményesen honosított állampolgárok. A miniszteri válaszban ugyanakkor szerepeltek adatok arról, hogy mely országokban hány kérelmet nyújtottak be, igaz, a 177 ezer Magyarországon beadott kérelem forrását nem részletezték.

A kedden benyújtott törvényjavaslatban felvetett állítólagos kockázatok valószínűleg összefüggésben állnak azzal, hogy az Országgyűlés honlapjáról – bár az iromány adatai továbbra is elérhetők – az elmúlt hetekben valamikor eltávolították a képviselő írásbeli kérdését és a miniszteri választ tartalmazó fájlokat.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2025. május. 12. 13:59

Schwab Richárd: Ha Demján Sándor élne, most is neki dolgoznék

Néha úgy tűnik, Schwab Richárd vallási vezető, akit ezrek követnek, vállalva a szigorú életmódtanácsokat. A belgyógyász-gasztroenterológus saját bevallása szerint a legtöbb bírálatot az alkoholtilalom miatt kapja. Életmódváltó programja, amelyet közösségével országszerte hirdetnek, a nyitott, szabálykövető és érzelmileg stabil emberek között nagyon sikeres. Bár ők nincsenek túl sokan Magyarországon, Schwab társadalmi hatást akar kiváltani, és azt mondja, ha valaki tartja a szabályokat, „tálcán jön” a jó életminőség. HVG-Portré.