Székházfoglalás: kiakadt a külügy az Amnesty miatt
A Külügyminisztérium "értetlenül áll az előtt a tény előtt", hogy az Amnesty International támogatja azt a csoportosulást, amely "civil szervezetként meghatározva magát, de pártpolitikai érdekeket szolgálva" csütörtökön betört a Fidesz székházába - írta közleményében a külügyi tárca. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) is elítélte a székházfoglalást. Az Amnesty viszont állítja, nincs közük az eseményekhez.
"Nem a demokrácia és a szólásszabadság eszköze az, amikor egy legitimáció nélküli csoportosulás egy társadalmi és szavazói támogatással bíró párt működését és tekintélyét, valamint a magyar jogszabályokat sértő lépést tesz" - írta közleményében a Külügyminisztérium.
A tárca felhívta az Amnesty International figyelmét arra, hogy "a csoportosulás tagjainak - csakúgy mint minden magyar állampolgárnak és szervezetnek - nemcsak jogaik, hanem kötelezettségeik is vannak", és ezek közé tartozik a törvények betartása is. "Aggasztónak és elfogadhatatlannak tartjuk azt, ha egy nemzetközi jogvédő szervezet olyan csoportosulást támogat, amely szándékosan vét a törvények ellen" - tette hozzá a tárca.
Amnesty International viszont az MTI-nek azt válaszolta, a szervezetnek semmi köze nincs a Fidesz Lendvay utcai székházánál zajló demonstrációhoz. Átol Dorottya kampánykoordinátor azt monda, hogy a demonstrációról csak a sajtóból értesültek, és nincs közük az eseményekhez. Az AI a szombati, bejelentett demonstrációt támogatja, amely az alaptörvény módosítása ellen szerveződött - tette hozzáCsütörtök reggel több tucatnyian hatoltak be a Fidesz fővárosi, Lendvay utcai székházának területére, többen be is jutottak a székházba. A rendőrök korábban igazoltatták a tüntetőket, egy embert kiemeltek és bilincsben vitték el, mert be akart jutni az épületbe és ellenszegült a rendőri intézkedésnek. A férfit azóta kiengedték, bírságot kapott.
Délután háromnegyed 5-ig nem érkezett hír komolyabb incidensről, kisebb szóváltás viszont több is volt a tüntetők között, és voltak, akiket emiatt igazoltattak a rendőrök. Este fél 7 előtt a tüntetők még ott voltak a székháznál, illetve annak bejáratánál, és az épületben is égtek a lámpák. A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint a helyszínen a tüntetőkhöz képest kevés, nagyjából 10-12 rendőrt látni. Fél 7 körül bezárták a székház kapuját, és többen belül maradtak.
Este a Hallgatói Hálózat azt jelentette be, hogy szimpátiatüntetést szervez a Lendvay utcai székháznál, hogy a behatolókkal együtt demonstráljanak az alaptörvény negyedik módosítása ellen.
A székházfoglalással kapcsolatban megszólalt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) is. A tárca elítélte a Lendvay utcánál csütörtökön történt erőszakos eseményeket - mondta Rétvári Bence, a KIM parlamenti államtitkára. Szerinte az alaptörvény a magyar embereké, és tiszteletben kell tartani mindenkinek a véleményét. Aki a jogállamiságot hirdeti, annak elsődleges kötelessége mások jogainak tiszteletben tartása.
Azt mondta, Magyarországon a véleménynyilvánítás szabad, de az agresszió nem elfogadható. A jogállam sosem fér össze az erőszakkal. A demokrácia a vitára épül, és a viták nyomán kialakuló többségi álláspont mindenki által történő elfogadására - fejtette ki. Az erőszak nem erőt, hanem a megértés, a tolerancia hiányát mutatja - tette hozzá.
A történelemben sosem a demokraták eszköze volt az erőszak - emelte ki Rétvári. Szerinte a rendszerváltás óta eddig erőszak csak ott ütötte fel a fejét a tüntetéseken, ahol a szélsőjobb vagy szélsőbaloldal is jelen volt.
"Az erőszak nem megoldás, az erőszakban nem hiszünk" - fogalmazott a parlamenti államtitkár, aki megköszönte a rendőrség higgadt, nyugodt és szakszerű munkáját. Jól jelzi a korábbi évekhez képest a magyar jogállam megerősödését, hogy a rendőrség tüntetőkkel szembeni fellépése a 2006-os tömeges jogsértésekkel szemben most már teljes mértékben megfelel a jogállami követelményeknek - közölte.