Itthon hvg.hu 2013. március. 07. 10:53

Embriók szűrése: eljárás folyik egy budapesti klinika ellen

Eljárást indított az ÁNTSZ az egyik budapesti magánklinikát üzemeltető cég preimplantációs genetikai szűrésével kapcsolatban. A klinika igazgatója szerint a kizárólag náluk végzett beavatkozással minden a legnagyobb rendben van, az ellenük folyó „lejárató kampány” egy konkurenciaharc része.

Helyreigazítás

Hírportálunkon 2013. március 7, napján megjelent ,"Embriók szűrése: eljárás folyik egy budapesti klinika ellen" című cikkünkben valótlanul híreszteltük, hogy kísérletezésnek minősítette és megtiltotta az ÁNTSZ a lombikbébi-kezelésekkel foglalkozó Versys maagánklinikának az embriók genetikai szűrését. A valóság ezzel szemben az, hogy az ÁNTSZ határozat kötelezte a Humán Reprodukciós Intézet Kíft.-t arra, hogy korlátozza az preimplantációs genetikai szűréseket, azonban a cikk megírásakor a másodfokú hatóság a határozatot hatályon kívül helyezte.

Valótlanul híreszteltük, hogy a budapesti magánklinika által végzett beavatkozáshoz a Humán Reprodukciós Bizottság engedélye szükséges, de ilyen engedélye a társaságnak nincs, ennek ellenére végzi a genetikai szűréseket, fittyet hányva az ÁNTSZ utasítására, illetve valótlanul híreszteltük, hogy a genetikai szűrésre irányuló vizsgálat ksérletnek minősül. A valóság ezzel szemben az, hogy jelenleg is folyamatban van az a preimplantációs genetikai vizsgálatok végzésével kapcsolatos közigazgatási eljárás, melynek éppen az a tárgya, hogy szükséges-e további engedély a szűrésekhez, és hogy az alkalmazott eljárás kísérletnek minősül-e.

„Kísérletezésnek minősítette és megtiltotta az ÁNTSZ a lombikbébi-kezelésekkel foglalkozó Versys magánklinikának az embriók genetikai szűrését” – egyebek mellett ezt állítja az a levél, amelyet annak névtelen feladója több sajtóorgánumnak, köztük a hvg.hu-nak is elküldött. A levélíró azt állítja, hogy a budapesti magánklinika által végzett beavatkozáshoz a Humán Reprodukciós Bizottság engedélye szükséges, de ilyen engedélye a társaságnak nincs, ennek ellenére végzi a genetikai szűréseket, fittyet hányva az ÁNTSZ utasítására. Mindezt azért – állítja a levélíró –, mert „milliós nagyságrendben lehet többet kérni egy olyan lombikbébi-kezelésért, melyben az embriók nemét és egyéb kromoszóma-rendellenességét egy kísérletnek minősülő eljárással próbálják meghatározni”.

Új, speciális módszert alkalmaznak

A Versys magánklinika valójában a budapesti Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet, amely mögött a Humán Reprodukciós Intézet Kft. áll. A cég ügyvezetője Vereczkey Attila, aki egyben az intézet orvosigazgatója is. Megkeresésünkre Vereczkey határozottan cáfolta, hogy az ÁNTSZ kísérletezésnek minősítette és megtiltotta volna az intézetükben folyó genetikai szűréseket. Mint azt közleményében írta, a HRI Kft. a Reprogenex Molekuláris Géndiagnosztikai Laboratóriummal közösen indította el a preimplantációs genetikai diagnosztikai vizsgálatokat úgynevezett micro-array CGH módszerrel. Utóbbinak azért van jelentősége, mert ezt a módszert Magyarországon jelenleg kizárólag a Versys végzi – Vereczkey szerint teljesen szabályosan, legálisan.

„A technológia lényege, hogy a lombikbébiprogramok során a beültetés előtt álló embrióból genetikai mintát vesznek, melynek segítségével a szakemberek képesek megállapítani, hogy az embrió tartalmaz-e kromoszómaszámbeli rendellenességeket, melyek az élettel összeegyeztethetetlenek, vagy nagy valószínűséggel vetéléshez, vagy súlyos rendellenességhez vezethetnek” – közölte a hvg.hu-val Vereczkey. Mint írta, ezzel kiküszöbölhető, hogy olyan embriókat ültessenek be az anyaméhbe, amelyeknek a kromoszómaszámai rendellenességet mutatnak. Egy korábbi sajtóhírből pedig kiderül, hogy tavaly született meg az első, ezzel a módszerrel vizsgált embrióból született kislány. (A hírről a Blikk számolt be Vereczkeyre hivatkozva. A lap korábban több cikket is közölt a témában, forrásként mindig a Versys klinikára hivatkoztak.)

ÁNTSZ: valóban folyik eljárás

Amikor a Versys magánklinikát először megkerestük, akkor Vereczkey egyértelműen tagadta, hogy az ÁNTSZ bármilyen formában megtiltotta vagy korlátozta volna a klinikán zajló genetikai szűréseket. Egyúttal tagadta azt is, hogy az embriók nemét és egyéb kromoszóma-rendellenességét egy kísérletnek minősülő eljárással próbálnák meghatározni – ahogy azt a névtelen levélíró állítja. „Az embriók nemi szelekciója Magyarországon tiltott eljárásnak minősül, ennek megfelelően intézetünk ilyen beavatkozást nem végez” – közölte az igazgató, aki szerint a piacon dúló konkurenciaharc állhat a „lejárató sajtókampány” hátterében.

Stiller Ákos

Vereczkey állítja: a HRI és a Reprogenex Géndiagnosztikai Laboratórium Kft. is rendelkezik a működéshez szükséges ÁNTSZ-engedéllyel, ahogy a Humán Reprodukciós Bizottság engedélyeivel is. Mint az a cégnyilvántartásból kiderül, a Reprogenex Géndiagnosztikai Laboratórium Kft. tulajdonosa a HRI Kft., mindkét társaságnak Vereczkey az ügyvezetője. A HRI Kft. tulajdonosa pedig a Monde Kft. – utóbbi három magánszemély tulajdonában áll.

Miután a magánklinika igazgatóját utolértük, reagált megkeresésünkre az ÁNTSZ is. A hatóság válaszából kiderült, hogy a HRI Kft. ellen valóban indítottak eljárást, méghozzá „preimplantációs genetikai szűrés ügyében” az V. kerületi Népegészségügyi Intézet. Az ÁNTSZ ugyanakkor jelezte: a Népegészségügyi Intézet csak azután hajlandó bővebb felvilágosítást adni az ügyben, hogy az eljárás lezárult.

Ezt követően újra megkerestük Vereczkeyt, aki pontosított. Mint azt emailben írta, az intézet „működésével összefüggésben egyetlen eljárás van folyamatban”. Ennek lényege szerinte pusztán az, hogy a Népegészségügyi Intézet meggyőződjön arról, hogy a genetikai vizsgálatot az engedélyben foglaltaknak megfelelően végzi-e a HRI Kft. Vereczkey szerint a szükséges nyilatkozatokat még tavaly novemberben megtették, de visszajelzést vagy az eljárást lezáró határozatot a mai napig kaptak. Egyben megismételte, hogy Magyarországon „a meddőség kezelésével kapcsolatban több éve tartó, több intézetet és kiemelkedő tudású szakembert érintő konkurenciaharc folyik”, szerinte ez „a lejárató sajtóhadjárat is” egy új eleme ennek.

Vádak, vádaskodások, vádlottak

Tény, hogy a piacon évek óta egymást fúrják a hasonló tevékenységet végző klinikák és orvosok. 2009-ben például a Róbert Károly Magánklinikáról állította egy szakorvosokból álló társaság, hogy engedély nélkül végez mesterséges megtermékenyítéseket. A magánklinika vezetője mindezt cáfolta, kiderült, az intézet működésének kezdete óta van engedélyük. A megvádolt klinika igazgatója akkor ugyanazzal érvelt, amivel most Versys vezetője: a konkurenciaharc áldozatává akarják tenni. Az Egészségügyi Minisztérium egyébként éppen 2009-ben határozta meg, pontosan mely preimplantációs vizsgálatok végezhetőek el.

A Versyst vádoló névtelen levélíró azt sem felejtette megemlíteni, hogy Vereczkey vádlott egy jelenleg is folyó büntetőügyben. Ezt lapunknak maga az érintett is elismerte, de nem kívánt az ügyről nyilatkozni, mondván, az bírósági szakban van, „a vádlottakat pedig megilleti az ártatlanság vélelme”. A büntetőügyről korábban a Heti Válasz írt. Eszerint V. Attila és társai ellen többrendbeli, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat az ügyészség. A vád szerint az orvosok – akik még 2003 és 2005 között a fővárosi Gyula Kórház szülészeti nőgyógyászati osztályán dolgoztak – egyenként 50 és 400 ezer forintot csaltak ki nőktől olyan ellátásokért, amit egyébként az egészségbiztosító is finanszírozott. A cikkből az is kiderült, hogy Vereczkeynek nem ez az első összeütközése a hatóságokkal: a Nyírő Gyula Kórház nőgyógyászati osztályának élére úgy került, hogy okirat-hamisítást követett el, így biztosítva elegendő szakmai előéletet a főosztályvezetői álláshoz. A Heti Válasz szerint utóbbi ügyben jogerős bírói ítélet is született.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.