2013. március. 04. 05:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 04. 11:21 Itthon

Martonyi Bukarestbe megy békülni

Martonyi János külügyminiszter hétfőn kétnapos hivatalos látogatásra Bukarestbe utazik.

A magyar külügyminiszter Titus Corlatean román külügyminiszterrel folytat megbeszélést, találkozik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőivel, majd – várhatóan Daniel Barbu román kulturális miniszterrel közösen – a Balassi Intézet Bukaresti Kulturális Központjában megnyitja a Bánffy Miklós emlékkiállítást.

Kedden a kétkamarás román parlament mindkét házelnöke és Victor Ponta román miniszterelnök is fogadja a magyar külügyminisztert.

Martonyi János az M1 egyik műsorában korábban azt mondta, látogatásának célja, hogy az utóbbi időben tapasztalt "kisebb-nagyobb viták" ellenére lehetőleg megpróbálják megőrizni a román-magyar stratégiai partnerség értékes elemeit.

Titus Corlatean pénteken úgy nyilatkozott, reméli, hogy a magyar-román kapcsolatok vitás kérdéseit sikerült diplomáciai kereteket közé terelni, mert a sajtón keresztül való üzengetés és a tüntetések nem oldanak meg semmit.

Martonyi János román kollégája októberi, budapesti látogatását viszonozza. A találkozó előtt a két külügyminiszter telefonon is beszélt egymással február hetedikén, miután előző nap a román fél sérelmezte, hogy Németh Zsolt szót emelt a székelyföldi jelképhasználat korlátozása ellen.

A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára február elején azt mondta, hogy "zászlóháború dúl" a Székelyföldön, és úgy fogalmazott, azáltal, hogy Kovászna megye és Hargita megye kormánymegbízottja is körlevélben tiltotta meg a székely zászló kitűzését, "szimbolikus agressziónak vagyunk szemtanúi".

Az államtitkár arra buzdította a magyarországi önkormányzatokat, hogy – szolidaritást vállalva a székelyföldi településekkel –, tűzzék ki a székely zászlót. Azóta a főváros több kerületében, valamint az ország sok településén kitűzték a zászlót az önkormányzat épületére, továbbá február közepén a Parlament épületére is kitették.

Victor Ponta román miniszterelnök a témával kapcsolatos első megszólalása alkalmával szemtelenségnek nevezte a magyar külügyi államtitkár állásfoglalását, és kijelentette, hogy Románia senkitől sem tűr el kioktatást. A román kormányfő később több ízben kifejtette azon nézetét, hogy nincs "semmilyen probléma" Románia és Magyarország között, csak a Fidesznek fűződik belpolitikai választási érdeke a székelyzászló-ügyhöz.

A román kormánypártokhoz közel álló hírtelevíziók heteken keresztül "provokációként" tálalták a székelyzászló-ügyben elhangzó magyar nyilatkozatokat, magát a jelképet pedig a székelyföldi "etnikai alapú" autonómiaigénnyel hozták összefüggésbe, amelyet minden román parlamenti párt elutasít.

Hirdetés