2013. március. 03. 09:31 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 03. 09:04 Itthon

Tizenkétmilliárdba került a bőrgyár hulladékainak elszállítása

Befejeződött a szennyező anyagok elszállítása az egykori simontornyai bőrgyár területéről, amelynek során mintegy 12 milliárd forintos ráfordítással 260 ezer tonna hulladékot vittek el - jelentette be a kivitelező Simontornya 2009 Konzorcium.

Tájékoztatásuk szerint a 2009-ben kezdett munkát a volt bőrgyár 35 hektáros területén végezték el, az elszállított hulladék 40 százaléka, több mint 100 ezer tonna a bőrgyártás során elszennyeződött talaj volt.

Az Országos Környezeti Kármentesítési Program forrásaiból végzett projekt keretében elbontották a bőrgyár nagycsarnokát, a pakuratárolókat és a szennyvízátemelő épületet, az alattuk lévő szennyezett talajt pedig sárbogárdi és ozorai bányákból származó földre cserélték. A hulladékok között legjelentősebb mennyiségben krómtartalmú szennyvíziszap és nyersbőrhulladék volt.

A konzorcium közlése szerint a hulladékok elszállítása után helyreállítják a gyár területét, és folytatják a 2012. tavaszán elkezdett talajvíz-tisztítási programot. A Simontornyán alkalmazott eljárással a fehérjetartalmú sókat, meszes, kénes, krómtartalmú cserzőanyagokat, oldószereket és pakurát, egyéb toxikus fémeket távolítják el a talajvízből.

Ismertetésük szerint a kármentesítési terület határán, a felszín alatt gátakat építettek, és 10 kútból termelik ki a talajvizet, amit vezetékeken egy központi víztisztítóba szállítanak, majd a víz tisztítás után szikkasztórendszeren keresztül visszakerül a talajba. A víztisztító rendszert 2014 közepéig üzemeltetik - közölte a konzorcium.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.