Index: Védetté nyilvánítanák a Római-partot
Helyi jelentőségű védett természeti terület státuszt adna a Római-partnak a Vidékfejlesztési Minisztérium javaslatára a Duna-Ipoly Nemzeti Park, ez keresztbetehet a mobilgátépítési terveknek - írta az Index. A minisztérium a Védegylet megkeresésére reagált.
A Védegylet szerint a Római-partra tervezett mobilgátrendszer, illetve a megépítéséhez szükséges partátalakítások jelentős természeti értéket semmisítenének meg. A civil szervezet megkeresésére a vidékfejlesztési tárca azt javasolta, hogy a Duna-Ipoly Nemzeti Park nyilvánítsa helyi jelentőségű, védett természeti területté a partszakaszt - értesült az Index.
Az ötlet alááshatja a part átépítésére vonatkozó terveket. A fővárosi önkormányzat döntése szerint egy, közvetlenül a partvonalon megépített mobilgáttal védenék meg az árteret, illetve az odaépült ingatlanokat, köztük lakóházakat, szállodákat.
A tervezett beruházás első ütemében feltöltenék a Pünkösdfürdő utcától a Mátyás király utcáig tartó, 1 kilométer hosszú Duna-partot - 30 méter szélességben. Összességében 20-70 méterrel tolnák beljebb a partot a Duna medrébe. A feltöltés peremén húzódna a gát, rajta pavilonok és vendéglátóipari egységek kapnának helyet.
A tervváltozat a beruházás pozitív hatásai közé sorolja, hogy megszűnik a limányhatás, valamint a feliszaposodás. A Védegylet szerint azonban a limány jót tesz a halaknak, több ritka halfaj ideális ívóhelyei a Római-parti kavicszátonyok.
A gátépítés visszafordíthatatlan természetkárosodást okozna a beruházás ellenzői szerint. Egyebek mellett eltüntetné a Római-part utolsó, 1,2 hektáros ártéri erdőjét. Ráadásul teljes egészében közpénzen - kerületi, állami és fővárosi pénzből - építenének olyan védművet, amely az ártérre vitatható körülmények között épített magánépületek védelmét szolgálná - mondják az ellenzők.
A mobilgát ötletét támgoató civil szervezet elnöke az egyik parti szálloda tulajdonosa, Egri Gábor.
Kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították
December közepén nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a kormány a Római-parti árvízvédelmi védmű megvalósításával kapcsolatos közigazgatási hatósági eljárásokat.
A Magyar Közlönyben közzétett kormányhatározat a III. kerületi védmű előkészítéséhez, megvalósításához és használatbavételéhez közvetlenül szükséges eljárásokat érinti, így például a vízügyi, környezetvédelmi, területrendezési és általános építésügyi hatósági eljárásokat. A hatósági döntések fellebbezésre való tekintet nélkül végrehajthatók.
A védmű végleges nyomvonalát 2011 augusztusában hagyta jóvá a Fővárosi Közgyűlés, eszerint a gát három különböző szakaszon, különböző módon épül. A 3,1 kilométeres szakasz tervezésről szóló szerződést idén szeptemberben írták alá. Az építést tavasszal kezdik, a munkálatok két éven belül befejeződnek. A beruházás mintegy 2,6 milliárd forintba kerül, amelyből 1 milliárd forint állami forrás.
Aláírásgyűjtés indult
Szombaton civilek aláírásgyűjtésbe kezdtek a beruházás ellen. A petíciót azóta 2567 ember írta alá.