Nyugdíj vagy fizetés: már most megkérdezik a SOTE dolgozóit
Tájékoztatót oszt ki a Semmelweis Egyetem a nyugdíjas korú dolgozói között a kényszernyugdíjazással kapcsolatos új jogszabályi helyzetről, illetve előzetesen azt a kérdést is felteszi nekik írásban, hogy ha választaniuk kellene a munkavégzés folytatása és a nyugdíj között, akkor melyik mellett döntenének - közölte Szél Ágoston rektor az egyetem közalkalmazotti tanácsának szerdai ülésén.
A kényszernyugdíjazással kapcsolatos körkérdés egy előzetes felmérésnek is tekinthető, amely a törvényalkotóknak is megmutatja, hogy milyen komoly következményekkel járna az egyetemek szempontjából, ha a nyugdíjas közalkalmazottak által meghozott döntést végre kellene hajtani - mondta Szél Ágoston rektor a Semmelweis Egyetem közalkalmazotti tanácsának ülésén.
Arról is beszélt, attól tart, hogy például az oktatásban katasztrofális helyzet alakulna ki, ha a nyugdíjas oktatók nem tanítanának tovább, hanem inkább a nyugdíjat választanák. Beszélt arról is, hogy elméletileg bármelyik nyugdíjas közalkalmazott kérvényezheti, hogy mentességet kapjon, és reményét fejezte ki, hogy ez akár ágazati szinten is megvalósulhat.
A közalkalmazotti tanács elnöke, Weltner János jelezte, hogy a szervezet várhatóan az ombudsmanhoz és az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul a kényszernyugdíjazás miatt.
Szél Ágoston az egyetem idei költségvetésével kapcsolatban azt mondta, elfogadható és a működést nem veszélyeztető büdzsé készül. Tájékoztatása szerint a költségvetés két fő részből tevődik össze, az egészségügyi tevékenység finanszírozásánál nagyjából ugyanakkora az összegből gazdálkodhat az egyetem, mint tavaly, az oktatói-kutatói tevékenységre azonban 1,4 milliárd forinttal kevesebb jut, mint 2012-ben, miközben a hallgatói létszám folyamatosan nő.
Éppen ezért átlagosan öt százalékos hiányt kalkulálnak a költségvetés készítésénél, amely várhatóan a karoknál magasabb, a klinikumban azonban jóval alacsonyabb lesz ennél a számnál - tette hozzá a rektor.
A hvg.hu korábban arról írt, hogy a felsőoktatási intézmények között van olyan, ahol már megkezdődtek az elbocsátások a felsőoktatást érintő megszorítások miatt, máshol a csoportos létszámleépítés előkészítése zajlik. Van, ahol a dologi kiadások 80 százalékos csökkentését írták elő, egy budapesti intézményben pedig ingyenmunkára kértek fel kollégákat.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.