Itthon hvg.hu 2013. január. 21. 16:22

Népszerű szakok: lehetetlen lesz a bejutás az ingyenes képzésekre

Szinte a maximum pontot kell elérnie azoknak, akik a 16 legnépszerűbb szak ingyenes képzésére akarnak bejutni. Az állam a kommunikáció szakosok finanszírozásából akar leginkább kiszállni, soha nem volt ugyanis olyan magas ott a ponthatár, mint amit most megállapított Balog Zoltán miniszter.

Ha decemberben nem is, most élt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter azzal a jogával, hogy előzetes ponthatárokat állapítson meg. A hallgatószervezeteknek ugyanis sikerült elérnie, hogy legyen ingyenes képzés azon a 16 szakon is, amelyet eredetileg csak tandíjasra tervezett volna az állam.

A keretszámok eltörlése után azonban most sem lehet tudni, hány diáknak támogatja az állam a közgazdász vagy jogi képzését,  de a többi szakkal ellentétben nem a 240-es minimumponthatár és az egyetemek kapacitása lesz a kiindulópont.

Előzetes ponthatárok

alkalmazott közgazdaságtan: 465, andragógia: 445, emberi erőforrások: 460, gazdálkodás-menedzsment: 460, gazdaságelemzés: 465, igazságügyi igazgatási: 435

jogász: 465, kereskedelem és marketing: 460, kommunikáció és médiatudomány: 470, közszolgálat: 440, munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425

nemzetközi gazdálkodás: 460, nemzetközi tanulmányok: 465, pénzügy-, és számvitel: 460, turizmus-vendéglátás: 465, üzleti szakoktató: 440

A miniszter hétfőn jelentette be, hogy milyen ponthatárok felett állja az állam a képzés költségét. Ettől csak akkor lehet eltérni Nagy Dávid HÖOK-elnök szerint, ha az elsőhelyes jelentkezők 10-20 százalékának sem sikerült a lécet átugrania. Mindez azt jelenti, hogy csak nagyon jó középiskolai eredményekkel lehet bekerülni ezekre a szakokra. Normál érettségivel maximum 400 pontot szerezhet egy hallgató, efölött emelt szintű érettségire, nyelvvizsgára van szükség.

Azt látni lehet, hogy a kormány az elitképzésekre helyezte a hangsúlyt a ponthatárok meghozatalakor: azaz csak a nagy múltú, népszerű egyetemek eddigi ponthatárait vették alapul. Így a vidéki, kisebb egyetemek labdába sem fognak rúgni.

Balog Zoltán ugyanis például a gazdasági képzéseken olyan magas ponthatárt állapított meg, amelyet legfeljebb a Corvinus Egyetemen értek el tavaly, azt is legfeljebb 10-20 diák. Tavaly például az alkalmazott közgazdász képzésre 479 pontot kellett elérni a Corvinuson, kettővel kevesebbet a gazdaságelemzésen. Tavalyhoz képest jobb felvételi eredményt kell majd elérnie annak, aki a Fővám téri épületben akar kereskedelem és marketing szakot elérni: a most kijelölt 465-ös ponthatárt ugyanis a legutóbbi államilag támogatott képzés meghirdetésekor, 2011-ben is kevesebb volt, 451. A főiskolákon viszont 400, a gyengébbeken 390 ponttal is be lehetett jutni.

Szinte biztosra vehető, hogy ha maradnak a pontszámok, akkor annyi államilag támogatott jogászképzés sem indul, mint tavaly. Legutóbb 100 helyet hirdetett meg az állam: a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre 455 pont kellett, az ELTE-re 467. Most legalább 465.

A legnépszerűbb 16 szakból a kormány a kommunikáció szakosok támogatását akarja elkerülni – legalábbis ez olvasható ki abból, hogy a miniszter itt állapította meg a legmagasabb, 470-es ponthatárt. Tavaly egyetlen kommunikáció szakra sem kellett ennyi pontot elérni: a Corvinuson 454, az ELTE-n 449, a Debreceni Egyetemen 432, a Szegedi Tudományegyetemen 435, a Pécsi Tudományegyetemen 431, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen pedig 449 volt a limit.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.