Mozgásjavító bezárása: a szülők szerint már elrendeltetett
Péntekig születik döntés arról, hogy a Mozgásjavító Intézet megtarthatja-e szakközépiskoláját, de a szülők szerint a jelek arra mutatnak, hogy nemet mond majd a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. A mozgássérültek egyesülete szerint a helyette ajánlott szakképző intézmények sokkal kevésbé alkalmasak a mozgáskorlátozottak fogadására.
A szülőkkel és a mozgáskorlátozottak egyesületével való egyeztetés után sajtótájékoztatót tartott a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a budapesti Mozgásjavító Általános Iskola, Szakközépiskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Diákotthon mexikói úti épületében. Ez az az iskola, ahol megszüntetnék a szakképzést arra hivatkozva, hogy annak nem biztosítottak a működéshez szükséges minimumfeltételek.
Bár a sajtótájékoztatón arról beszélt az intézményfenntartó képviseletében jelen lévő Házlinger György, hogy a kérdésben péntekig hoznak döntést, az ezt megelőző fórumon részt vevő szülők munkatársunknak azt mondták, a jelek arra mutattak, hogy megszüntetik a szakképzést, mivel a szülőknek már arról adtak tájékoztatást, hogy hová vihetik át gyermekeiket. Az egyik ezek közül a Petrik Lajos szakközépiskola, a másik a Neumann János szakközépiskola, a harmadik javasolt intézmény pedig az Addetur alapítványi szakközépiskola.
Házlinger főosztályvezető azt mondta a sajtótájékoztatón: nem tudja megítélni, hogy a mozgásjavítóban alkalmazott tanrendet és oktatást mennyire pótolják a javasolt három intézmény. Munkatársunknak ugyanő azokra a kritikákra is válaszolt, amelyek szerint nem tájékoztatták a tervezett változásokról az érintetteket: Házlinger szerint augusztusban már szóba került a mozgásjavító szakképzésének bezárása, az szerinte az intézmény hibája, hogy nem tájékoztatták a szülőket.
A tájékoztatón ugyancsak jelen lévő Pölöskei Gáborné, a Fővárosi Önkormányzat oktatási főosztályvezetője azt mondta, hogy a fenti három iskola segítséget kapna ahhoz, hogy a hozzájuk érkező gyerekeket egyenként vizsgálják meg, hogy eldöntsék, tudnak-e velük foglalkozni.
A három javasolt szakközépiskola jelenleg integrált oktatást végez, ezek akadálymentesítése olcsóbb lesz Házlinger szerint, mint a mozgásjavítóra szánt 200 millió forint. A Mozgáskorlátozottak Országos Egyesületének (MEOSZ) szerint azonban az ajánlott iskolák közül - az Addetur kivételével - nincsenek megfelelően akadálymentesítve.
A MEOSZ egy tájékoztatót is kiosztott a jelen lévőknek, amelyben felsorolják, hogy a Mozgásjavító helyett javasolt szakképző intézményekben milyen hiányosságokat találtak egy szülői bejárás során: a Petrikben például - állítják - az egyik lift gyakran napokra meghibásodik, ráadásul azt kéz nélküli sérültek nem tudják rendesen használni. Az iskolának - teszik hozzá - nincs menzája, ebédelni csak a közeli kollégiumban lehet, amelynek épületét azonban csak az utcára kimenve közelíthetik meg a kerekesszékesek. Arra is felhívják a figyelmet, hogy ebben a szakközépiskolában az informatika képzést egy lépcsős előadóban tartják az órákat, kerekesszékkel nem is lehet a padkohoz ülni. Jelenleg egy főállású segítőt alkalmaz az iskola az oda járó nyolc fogyatékoshoz, közülük csak három súlyosan mozgássérült. A MEOSZ szerint a Neumannál még ennél is rosszabb a helyzet, hiszen csak részlegesen van akadánymentesítve és ott is csak az informatikát tanulhatnák a mozgáskorlátozottak.
A szülők számára viszont csak most derült ki, hogy a Főváros nemcsak két, hanem három (Addetur) iskolát ajánl a szülőknek. A korábbi levelezésekben ugyanis ezt az intézményt nem említették.
A Mozgásjavító szakközépiskola tervezett bezárásáról írt cikkeinket itt olvashatja el.