Itthon hvg.hu 2013. január. 11. 19:14

Kuncze kispadra kerül, a Nők Lázadása egyelőre kimarad a tárgyalásból

Sorra jelentkeznek be az MSZP által kezdeményezett ellenzéki tárgyalássorozatra a különféle - mérhető támogatottsággal egyelőre nem rendelkező - pártok és szervezetek. Nemcsak az SZDSZ volt elnöke, Kuncze Gábor jelezte csatlakozási tárgyalását, hanem a Munkáspárt és Nők Lázadása is asztalhoz ülne. A szocialisták nem akarnak szelektálni közöttük, kizárni pedig senkit nem fognak, de feltételeket szabtak.

„Senki nem szorított háttérbe senkit” - mondta a hvg.hu-nak Tóbiás József, az MSZP frakcióvezető-helyettese, az ellenzéki egyeztetések egyik szervezője, milyen szempontok szerint hívták meg a tárgyalóasztalhoz, illetve milyen kritériumok alapján döntik el, ki csatlakozhat az utólag bejelentkezettek közül.

Az egyeztetéseket november 28-án kezdeményezte a szocialisták elnöke, Mesterházy Attila. Akkor az MSZP az Együtt 2014 három alapító szervezetét – a Haza  és Haladás egyesületet, a Milla Egyesületet, a Magyar Szolidaritás Mozgalmat –, valamint az LMP-t, a Demokratikus Koalíciót, a 4K-t, a Schmuck Andor vezette Magyar Szociáldemokrata Pártot és az Árok Kornél irányította Szövetségben Együtt Magyarországért Pártot hívta meg a tárgyalásokra. Az egyeztetések január 2-án kezdődtek, a héten szerdán az alkotmányjogi, közjogi - a parlamentben kétharmados többséget igénylő - terveket vitatták meg.  

Időközben más szervezetek is bejelentkeztek: az SZDSZ volt elnöke, Kuncze Gábor által irányított Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) és az egykor szintén SZDSZ-es Ungár Klára vezette Szabad Emberek Magyarországért – Liberális Párt (SZEMA) is jelezte részvételi szándékát még január első hetében. Mindkét politikus meg is jelent a szerdai közjogi vitán. Tóbiás azt mondta, rajtuk kívül az elmúlt napokban a HÍD Egyesület, a Munkáspárt, a Centrum Párt, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, a Vállald Magad Egyesület, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és a Nők Lázadása elnevezésű Facebook-csoport jelezte, hogy a tárgyalóasztalhoz ülne.

Rég nem látott arcok tűntek fel

"Ha a választók azt látják, hogy pártok képviselői alkudoznak egy zárt helyiségben, mielőtt velük megbeszélték volna a programjukat, az lesz az érzésük, hogy nem változott semmi" - bírálta Bajnai Gordon volt miniszterelnök, az Együtt 2014 egyik meghatározó személyisége a tárgyalásokat kedden, jelezve őt a szakpolitikai egyezkedések inkább egy koalíciós tárgyalásra emlékeztetik, és szerinte erről „nem most”, nem „ilyen formában” kell tárgyalni. Ugyanakkor azt is jelezte, „a résztvevői kört” sem tartja „alkalmasnak”, egyedül a "jogállam helyreállításáról", a közjogi kérdésekről folyó egyeztetéseken kívánnak részt venni, így kiszállnak a tárgyalásokból.

Egyeztettek.
MTI / Beliczay László

Mint arról korábban a hvg.hu beszámolt, az Együtt 2014 tagjai körében komoly felindulást keltett az a tény, hogy a mozgalom részt vesz az MSZP kezdeményezte tárgyalásokon. Különösen azt nehezményezték, hogy az Együtt 2014 képviselői olyan személyekkel ültek le egy asztalhoz, mint Gyurcsány és Schmuck Andor. A szervezet egyik meghatározó politikusa a hvg.hu-nak egyenesen "roncsderbinek" nevezte a tanácskozást - igaz, ennek ellenére a szerdaira elmentek, a mozgalmat pedig szintén egy volt miniszter, a Medgyessy-kabinet egykori tagja, Bárándy Péter képviselte, aki ott be is jelentette, hogy január 23-án folytatódnak a megbeszélések. (Míg Kuncze korábbi felajánlkozását az Együtt 2014-ben diplomatikusan elutasították, Ungár Klára egyike az Együtt 2014 tavaly őszi felhívását aláíró közéleti szereplőknek, sőt, tudomásunk szerint a SZEMA beengedését a tárgyalásokra a találkozó résztvevőit, többek között a SZEMA-t "roncsderbinek" nevező Együtt 2014 alapítói közé tartozó Szolidaritás javasolta.)

Az LMP első perctől távol tartotta magát a tárgyalásoktól. A párt frakcióvezetője, Schiffer András a hvg.hu-nak azt mondta, már a tárgyalódelegációk összeállításával elvágta magát az LMP-nél a tárgyalásokat kezdeményező MSZP. Schiffer kijelentésével arra célzott, hogy az MSZP javaslatában a gazdaságpolitikai tárgyalódelegáció tagjaként szerepel Kákosy Csaba is, aki a Gyurcsány-kormány idején előbb Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter kabinetfőnöke, majd rövid ideig hivatali utódja volt. Szintén tagja a gazdaságpolitikai tárgyalódelegációnak Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter (az egészségügyekről pedig Kökény Mihály, a költségvetésről Veres János tárgyalna, akik szintén miniszterek voltak).

Bajnai a Klubrádiónak adott interjújában végül maga is bírálta a delegációk összetételét, kijelentve: „nemcsak az Orbán-rezsim eltávolítását akarjuk elérni 2014-ben, hanem arra is garanciát kell adnunk a választóknak, hogy nem restauráljuk a 2010 előtti időszakot: azt, amelyik ide vezetett. Sok millió ember 2010-ben a változásra szavazott, mert elegük lett abból, hogy az ő életük az elmúlt 20 évben a politikáról szólt, és nem a politika szólt az ő életükről”. Ugyanakkor Tóbiás a hvg.hu-nak azt mondta, mivel mostanáig a tárgyalásokhoz csatlakozás pontos feltételeit a résztvevő szervezetek nem rögzítették, ezért a múlt pénteki technikai egyeztetésen a szocialisták kikérték az Együtt 2014 hozzájárulását a Kuncze-féle szervezet részvételéhez. Tóbiás szerint az Együtt 2014 nem ellenezte az SZPE részvételét.

A volt miniszterelnök egyébként szerdán bejelentette: rövidesen párttá alakulnak és szervezetépítésbe kezdenek, hogy minél nagyobb súllyal vehessenek részt az ellenzéki együttműködésben. Az egyeztetéseket már pártként, várhatóan ősszel kezdik el, a mostani tárgyalásokon szerinte kiformálódó baloldali szövetséggel.

"Nem személyek alapján döntenek"

A jövőben a csatlakozásnak azonban lesznek kritériumai – közölte a hvg.hu-val Tóbiás József, aki azt mondta, az MSZP elnöksége szerdán vitatta meg ezeket a feltételeket. „Az egyik az, hogy a szervezet közhatalmi, politikai ambícióval rendelkezzen, azaz bejegyzett párt legyen, elfogadja a az MSZP elnökének, Mesterházy Attilának január 2-án megfogalmazott célkitűzéseit, illetve legyen kész szakmapolitikai programjuk” – mondta a politikus.

A Nők lázadása Facebook-csoport demonstrációja. Egyelőre nem jutnak szóhoz.
Túry Gergely

A csatlakozni vágyókkal szemben támasztott további feltétel az, hogy országos hálózattal rendelkező szervezet, vagy egy szakma érdekképviseleti szerve legyen a jelentkező. „Amelyik szervezet nem felelt meg a kritériumnak, az sincs teljesen kizárva a társadalmi vitából, a civil egyeztetésből” – jegyezte meg Tóbiás József. „Például a Nők Lázadása Facebook-csoport nem országos vagy szakmai szervezet, sőt egyesületként sincsenek bejegyezve, ezért az egyeztetések jelenlegi szakaszában nem tudnak részt venni, de később a különböző fórumokon, beszélgetéseken kifejthetik majd véleményüket. „A szervezeteket egyébként pénteken értesítjük a kritériumokról és megkérjük őket arra, hogy nyilatkozzanak, eleget tudnak-e azoknak tenni.”

Egy másik, neve elhallgatását kérő szocialista politikus a hvg.hu-nak azt mondta, a párt nyitott minden jelentkező felé, mégis kénytelen valamilyen szűrőt bevezetni. Így a különféle civil szervezetek, köztük Kuncze egyesülete - miután nem párt - egyfajta megfigyelői státuszból követheti az eseményeket, illetve benyújthatja írásbeli szakértői javaslatait - ahogy forrásunk fogalmazott - "ha van neki ilyen". Esetleg nyilatkozhat arról, hogy országos hálózattal rendelkező szervezet, de forrásunk szerint ezt Kuncze egyesülete - más szervezetekhez hasonlóan - nem mondhatja el magáról.  

Talán furcsának tűnhet, hogy Schmuck és Árok Kornél pártjával tárgyalnak, de nem személyek alapján döntenek a tárgyalópartnerekről, hanem a már említett, közösen meghozott feltételek alapján - magyarázta a hvg.hu-nak Tóbiás, hogyan döntött pont a szociáldemokraták meghívása mellett november végén az MSZP. Azt a kritikát pedig, amely szerint az MSZP a tárgyalások kezdeményezésével arra törekedett, hogy az októberi zászlóbontás után az összefogást szorgalmazó Együtt 2014 lépéshátrányba kerüljön, a szocialista politikus nem kívánta kommentálni, mondván a tárgyalásban résztvevők megfogadták, nem minősítik egymás nyilatkozatait. Tóbiás József ugyanakkor elismerte, hogy ellentmondást lát Bajnai Gordon tavaly októberi, az ellenzéki összefogást sürgető és mostani nyilatkozatai között, de mint megjegyezte, a volt kormányfő véleményét tiszteletben tartja.

A Nők Lázadása cikkünk megjelenése után e-mailben válaszolt kérdéseinkre, melyben hangsúlyozták: valóban rendelkeznek Facebook-csoporttal, egyben létrehoztak már egy egyesületet is, amely éppen bejegyzés alatt áll. A szervezet szerint Tóbiás József aláírásával és január 11-ei keltezéssel meghívót kaptak megfigyelői státuszban való részvételre az egyeztetésekre.

Hirdetés