Regisztráció: békülékeny arcát mutatta a Fidesz Török Gábor szerint
A korábban ígért konszolidáció jele lehet az, hogy a Fidesz békés választ adott az Alkotmánybíróság határozatára, amely miatt végül nem lép hatály az új választási törvény és nem lesz választási regisztráció – írja blogjában Török Gábor politikai elemző.
A Fidesz reakciójával kapcsolatban többféle értelmezés létezik: az egyik szerint lehet, hogy konszolidáció következik az eddig az akarat és az erő politikájában bízó Fidesznél, és a kormánypárt a szebbik arcát mutatja majd a választóknak.
Nagyjából egy évvel ezelőtt beszélt először a Fidesz és Orbán Viktor konszolidációról, de ezt nem kísérte valódi, tettekben is megnyilvánuló váltás: a várakozások ellenére „az eddigi politika megerősítése, határozottabbá válása következett” – emlékeztet egyik korábbi bejegyzésére Török Gábor.
Érdemes most is megvizsgálni annak lehetőségét, hogy milyen változásokat jelentene a politikai versenyben, ha a kormányoldal valóban áttérne egy konszolidációs stratégiára, ugyanakkor érdemes nagyon óvatosan, komoly fenntartásokkal kezelni ennek lehetőségét. A választási regisztráció esetében a Fidesz nem csupán helyes, de számára hasznos döntést is hozott, amikor a bíróság határozata után nem az erőpolitikát vette elő.
Az elemző szerint a kormánypártnál azért döntöttek így, mert a választások előtti évben a korábbiaknál is hangsúlyosabban vették számításba viselkedésük választói megítélését, és tartottak egy elhúzódó alkotmányos-politikai vita következményeitől. Mindebből azonban nem következik, hogy a Fidesz stratégiát váltott volna, illetve a hátralévő hónapokban békülékeny hangnem és gesztuspolitika következik majd – tette hozzá.
A Fidesz a választásokig hátralévő időben is valószínűleg alapos mérlegelésnek vet majd alá minden egyes témát, érdekei alapján hol harcosnak, hol pedig békésnek mutatva magát. A fordulat legfeljebb annyi, hogy ma már nem kell minden csatát megnyernie – fogalmaz Török Gábor.