Minden korábbi rekordot megdöntött 2012-ben az Országgyűlés, a rendszerváltás óta soha ennyi törvényt még nem fogadtak el egy év alatt. A képviselők idén majdnem ezer órát vitatkoztak – a legtöbbet beszélő Schiffer András a felszólalási rekord megdöntésére is esélyes -, és ezerszámra nyújtották be a módosítókat. A sokat akadékoskodó ellenzék ellen új fegyvert kaptak a levezető elnökök, akik idén négy képviselőbe fojtották bele a szót.
Idén az Országgyűlés 89 napot ülésezett, amelyek összesen 918 órán át tartottak. A leghosszabb (október 2-án) 18 óra 41 percig tartott. Ez persze elmarad a tavaly november 30-i, rekordhosszú üléstől, amely az ellenzéki obstrukció miatt 35 órásra nyúlt, és csak másnap este 7-kor ért véget. A parlament így is megdöntött egy másik, 2011-ben felállított rekordot: 225 törvényt fogadott, ami tízzel több, mint az ugyancsak mozgalmas tavalyi évben.
Az elfogadott törvények közül 71 új jogszabály, 154 pedig korábbi törvények módosítása. Az elfogadott törvények közül 155-öt a kormány, 66-ot kormánypárti képviselők nyújtottak be, négyet pedig parlamenti bizottságok. A 133 ellenzéki törvényjavaslat közül egyetlen egyet sem fogadott el a parlament. Az ellenzéki pártok közül a Jobbik nyújtotta be a legtöbb törvényjavaslatot, a második helyen az LMP, a harmadikon az MSZP áll.
Ehhez a rengeteg törvényjavaslathoz a képviselők szinte hihetetlen mennyiségű módosító indítványt nyújtottak be. A legtöbbet, szám szerint 1001-et a Jobbik képviselői adták be, míg a kormánypárti képviselők összesen 856-ot, az LMP-sek 631-et, a szocialisták 607-et jegyeztek. A kapkodó jogalkotást jól jellemzi, hogy idén 235 úgynevezett zárószavazás előtti módosító javaslat került az utolsó pillanatban a képviselők asztalára.
A tavaly év végén bevezetett kivételes sürgős tárgyalással idén 11 alkalommal éltek a kormánypártok, vagyis nem használták ki az ülésszakonként hat alkalmat, amit a házszabályban biztosítottak maguknak (idén két rendes ülésszakot tartott a parlament). Mivel ezt az eljárásrendet már kétharmados többséggel el lehet rendelni, a kormánypártok szinte teljesen leszoktak a házszabálytól eltérésről, amihez négyötödös többség szükséges, vagyis az ellenzék egy részét is meg kell győzni.
Schiffer rekorddöntésre készül
A legtöbbet ebben az évben is – akárcsak tavaly – az LMP-s Schiffer András beszélt, pedig az év egy jelentős részében nem is volt frakcióvezető: 304 felszólalása összesen több mint 22 órát vett igénybe. Schiffer eddig a ciklusban 56 órát beszélt, így 2014-ig van megdönteni beérni Bauer Tamás rekordját: az egykori SZDSZ-es képviselő 1998 és 2002 közt 74 órán és 22 percen keresztül beszélt. Az idei rangsorban a második a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás 16 óra 29 perccel, harmadik holtversenyben a jobbikos Z. Kárpát Dániel és az MSZP-s Göndör István 14 óra 23 perccel.
Az első tízbe egyetlen kormánypárti politikus, Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium KDNP-s államtitkára fért be. Összesen 165 megszólalását és több mint tízórás felszólalási idejét valószínűleg annak köszönheti, hogy (a 13. helyre került Fónagy János, az NFM államtitkára mellett) a legtöbbször rá hárult a feladat, hogy válaszoljon az ellenzéki napirend előtti felszólalásokra, interpellációkra és kérdésekre.
Ebben az évben 17 képviselőnek sikerült csendben maradnia a parlamentben, közülük 13-an fideszesek, illetve a KDNP-s Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes sem talált megfelelő alkalmat a felszólalásra. Rajtuk kívül a jobbikos Szabó Gábor, a független (a Demokratikus Koalícióhoz tartozó) Oláh Lajos, illetve a korábban jobbikos, jelenleg független Pősze Lajos maradt csöndben egész évben. A 17 képviselő közül négyen, a fideszes Meggyes Tamás, Bíró Márk, Kubatov Gábor és Molnár Ágnes 2010 óta nem találtak alkalmat a felszólalásra.
Akiktől megvonták a szót
Az új országgyűlési törvény, és az ez alapján alaposan módosított házszabály új eszközöket adott az elnök kezébe, például könnyebb megvonni a szót. Az alelnökök idén négyszer éltek ezzel a lehetőséggel. A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás áprilisban az ülést vezető Lezsák Sándor többszöri felszólítására sem az államhatáron átvezető közutak forgalmi jellegéről szóló szlovák-magyar megállapodásról beszélt, hanem a határon túli magyarok helyzetéről, ezért vonták meg tőle a szót.
Egy hónappal később ugyancsak Lezsák kapcsolta ki a jobbikos (ma már független) Lenhardt Balázs mikrofonját, mikor a képviselő a – párttársa, Baráth Zsolt nagy vihart kiváltó felszólalására utalva – a tiszaeszlári vérvádat emlegette, és azt mondta: „igen, nagyon is valós bizonyítékok mutattak arra, hogy Scharf rabbi és barátai voltak az elkövetők, akkor az már nyilvános botrány, és arról nem lehetne már szót ejteni”.
Hasonló sorsra jutott a szintén jobbikos Novák Előd, aki a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény módosításáról szóló vitában nem az alelnök figyelmeztetése ellenére is a Kubatov-listákat emlegette, és a nemzeti konzultáció adatvédelmi gyakorlatát bírálta, mire Lezsák Sándor megvonta tőle a szót, arra hivatkozva, hogy nem a törvényjavaslatról beszél.
Júniusban, a Büntető törvénykönyv vitájában az LMP-s Schiffer András veszett össze az elnöklő Latorcai Jánossal, eredetileg az idő túllépése miatt. Az alelnök később azt kifogásolta, hogy Schiffer méltatlan megjegyzést tett, korábban ugyanis azt mondta: „Gondolom, Gaudi-Nagy Tamás elő fog terjeszteni egy módosító javaslatot, hogy esetleg az ősi magyar büntetést, a felnégyelést telepítsük arra az esetre, hogyha valaki a termőföldeket zsebszerződéssel kijátssza.” Latorcai annak ellenére komolyan vette a dolgot, hogy Gaudi-Nagy a jegyzőkönyv tanúsága szerint „egyetértést kifejezve” emelte fel a jobb hüvelykujját.
Az Országgyűlés szocialista alelnöke, Ujhelyi István egy alkalommal még saját párttársát, Gúr Nándort is megfenyegette, igaz, félig-meddig viccelődve. Gúr azt kifogásolta, hogy az előző, fideszes felszólaló fél perccel túllépte az idejét, mire Ujhelyi azt mondta: „Ha bírálja a Ház levezető elnökének tevékenységét, akkor szívesen megvonom a szót.” A jegyzőkönyv tanúsága szerint Gúr úgy reagált: „Dehogy, dehogy! Hol merném?” Majd hozzátette azt is: „Még a végén kivezettet!”