Csütörtök reggel a pécsi egyetemisták élő lánccal fogadták a városháza előtt a munkahelyükre érkező képviselőket, hozzávetőleg 400 gimnazista pedig ülősztrájkolt - közölte a bama.hu Baranya megyei hírportál. A baranyai város két iskolájában is tiltakoztak a középiskolások.
A keddi, egyetemi keretszámok drasztikus csökkentése ellen tiltakozó pécsi egyetemi demonstrációk csütörtökön reggel folytatódtak - közölte a bama.hu. Mintegy 50-100 egyetemista élő láncot alkotott a városháza előtt, így fogadva a közgyűlésre érkező képviselőket.
Ezzel párhuzamosan a középiskolások ülősztrájkja is megkezdődött. A portál helyszíni tudósítója szerint a Leőwey Klára Gimnázium díszterme zsúfolásig megtelt tiltakozó gimnazistákkal, legalább 400-an lehettek. Szónokaik azt mondták, hogy azért jelentkeztek gimnáziumba, mert tovább akarnak tanulni, de nem számítottak rá, hogy időközben kiderül, "tanulni csak az tud majd, akinek pénze is van rá, vagy vállalja az eladósodást, a röghöz kötést".
A Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzata közölte, csütörtök reggel fél 8-tól körülbelül 50 egyetemi hallgató tiltakozott Pécsen a Széchenyi téren, a Polgármesteri Hivatal előtt a tandíj és a röghöz kötés ellen, ahol végül a nagy hidegre való tekintettel az épületbe sorfalat állva demonstráltak. Később, miután kiküldték őket az épületből, 8 óra után a tiltakozók körülbelül fele is csatlakozott a Leőwey Klára Gimnáziumban tartott ülősztrájkhoz.
A bama.hu később azt közölte, információik szerint a Pécsen általános és középiskolát is működtető Apáczai Nevelési és Általános Művelődési Központ (ANK) diákjai is demonstrálnak, több osztályban egész délelőttre szervezik az ülősztrájkot. A lap szerint a komlói Nagy László Gimnáziumban háromnegyed 1-kor kezdenek ülősztrájkba a diákok.
Vita a városi közgyűlésben a diákokról
A Pécsi Stop szerint a csütörtöki pécsi közgyűlésen az MSZP javaslatot nyújtott be, amely kimondaná, hogy a városi önkormányzati képviselők elfogadhatatlannak tartják a felsőoktatási reformot, a pénzkivonásokat, és az államilag finanszírozott felsőoktatási férőhelyek csökkentését. A szocialista képviselők javaslata szerint a közgyűlés nyilatkozatában egyetértene a Pécsi Tudományegyetem hallgatói önkormányzatának felhívásával az összefogásra, szolidaritást fejezne ki a tiltakozó hallgatókkal, és egyetértene a követeléseikkel, emellett követelnék, hogy a kormány állítsa vissza az egyetemek önállóságát, állítsák le a forráskivonást, állítsák vissza a keretszámokat egy új struktúra kidolgozásáig, valamint töröljék el a hallgatói szerződéseket, a felsőoktatás reformba pedig vonják be az intézményeket.
Az egyik LMP-s képviselő szerint szintén szükséges lenne egy közös nyilatkozattétel, és napirendre kellene venni a hallgatóság ügyeit.
Páva Zsolt fideszes polgármester a javaslatot azzal hárította el, hogy egyelőre nem támogatná az MSZP nyilatkozatának elfogadását, mivel a jövő héten tárgyal az egyetemistákkal. Hoppál Péter fideszes országgyűlési képviselő szerint a pécsi közgyűlésnek nincs kompetenciája a kérdésben, az egyetemisták azonban négy helyesírási hibával adták be a követeléseiket.
Délután tüntetni készülnek a gimnazisták
Délután újabb tüntetés várható a városban a Kodály Zoltán Gimnázium és Szakközépiskola diákjai szervezésében. Délután háromra a középiskolás diákok a 48-as térre hívtak össze tüntetést, amelyen több száz fő, középiskolások és egyetemisták vegyesen várhatóak.
A Hallgatói Hálózat Pécs kedden kezdeményezett demonstrációsorozatot a felsőoktatási keretszámok csökkentése, valamint a tandíj ellen.