"Életveszélyben vagyok" - a konzulnak írt a Thaiföldön megölt magyar
Tudta a Thaiföldön megölt R. Péter, hogy meg akarják gyilkolni, emiatt a thaiföldi magyar konzulhoz fordult segítségért – derül ki a hvg.hu birtokába került levelezésből.
„Nem szorult helyzetben vagyok, hanem életveszélyben” – ezt írta Endreffy Lóránd thaiföldi magyar konzulnak a meggyilkolt R. Péter. A férfi már oszlásnak indult holttestét november 30-án találták meg a dzsungelben. Gyilkosa kétszer fejbe, kétszer bokán és ötször mellbe szúrta, majd a holttestet egy műanyag zsákba csavarva kidobta a lakott területtől távol. A gyilkosság lehetséges elkövetőjének jelenleg a szintén Thaiföldön élő, magyar férfit, N. Gábort tartják.
A Bangkok Post szerint R. Péter halálának oka az volt, hogy egy 15 millió baht (kb. 105 millió forint) értékű szerződést az üzlettársa nélkül kötött meg, úgy, hogy aláhamisította annak aláírását. A hvg.hu viszont úgy tudja, egy kölcsönügyletről volt szó, korábban ugyanis R. Péter pénzt adott N. Gábornak, aki újabb összeget szeretett volna "felvenni", de R. Péter arra már nem volt hajlandó. Az áldozat korábban itthoni érdekeltségeit felszámolva kint kezdett új életbe. R. Péter ezt követően a thai rendőrség segítségét kérte, mondván, életveszélyesen megfenyegették. Mindezt – a hvg.hu birtokába került papírok szerint – Endreffy Lóránd thaiföldi magyar konzul tudomására is hozta.
R. Péter: "mindenemet elvenné, megcsinálna"
„Megbeszélésünk értelmében holnap elküldöm a megállapodásunkat, mely szerint én meghatározott időközönként bejelentkezem és ennek hiányában önök megpróbálják a tulajdonomban lévő ingatlanok megszerzését megakadályozni. Szeretném továbbá megkérdezni, lenne-e akadálya, ha ezt az e-mailt másolatként elküldeném N. Gábornak is jelezve számára, hogy felvettem a kapcsolatot önökkel. Nyilván ez nem fogja őt visszatartani a céljától (mint ez a csatolt felvételen is hallható), de talán egy kicsit bonyolítja a helyzetét. A hangfelvétel (R. Péter onnantól, hogy veszélyben érezte magát, titokban rögzítette beszélgetéseit N. Gáborral - a szerk.) elég hosszú és nem sok lényeges dolgot tartalmaz, bár elhangzik, hogy mindenemet elvenné (itt Thaiföldön és Magyarországon egyaránt), 'megcsinál' azaz szándékában van megölni, megkínozni a számára értékes információkért.”
Ezzel az e-mailben elküldött üzenettel fordult R. Péter a konzulhoz, aki a válasza szerint megdöbbent a hangfelvételen és leszögezte, hogy semmi olyasmiben nem állapodtak meg, hogy a nagykövetség bármit is tenne az R. Péter tulajdonában lévő ingatlanok ügyében. „Egyetlen szót sem váltottunk ezzel kapcsolatban, ezért is érthetetlen számomra, hogy miért ír valótlanságokat. Annyiban állapodtunk meg, hogy Ön hetente egyszer felhív telefonon, és amennyiben ezt nem teszi meg, én felhívom a thai hatóságok figyelmét arra, hogy Ön jelezte felénk, hogy N. Gábor halálosan megfenyegette, és egyben megkérem a hatóságokat, hogy nézzenek utána, történt-e valami Önnel.”
A konzul nem kért a magánszemélyek közötti konfliktusból?
A konzul hangsúlyozta, hogy csak az arra hivatott rendőri szervek tudnak szükség esetén érdemben is lépéseket tenni R. Péter érdekében. Endreffy Lóránd tájékoztatta a magát veszélyben érző férfit, hogy a vele történteket jelezte a magyar rendőrségnek. Csalódásának adott hangot a konzul amiatt, hogy az egyik hangfelvételen szóba került, hogy R. Péter a nagykövetségen hagyott „bizonyos, az ingatlantulajdonával kapcsolatos papírokat”. Endreffy Lóránd szerint ugyanis R. Péternek ezzel az volt a célja, hogy a nagykövetséget és rajta keresztül a konzul személyét „mindennemű felhatalmazás nélkül” belekeverje az N. Gábor és közte lévő konfliktusba.
Minderre R. Péter újabb levelében a következőket válaszolta. „Én 48 éves vagyok, de ilyen stílusban megfogalmazott hivatalos levéllel még nem találkoztam. Tisztelettel fordultam hazám külképviseletéhez tanácsot kérve, úgy érzem, egy önmagában is súlyos ügy miatt, mivel a thai hatóságok a megvesztegetett rendőrök miatt nem tesznek semmit.” A férfi visszautasította azt, hogy visszaélt volna a konzul bizalmával. Hozzátette: „nem szorult helyzetben vagyok, hanem életveszélyben. Levelének tartalmát, miszerint a továbbiakban nem hajlandó az üggyel foglalkozni, megértettem, és nem fogom a problémámmal zaklatni”.
A levelezésről, s az abban foglaltakról szerettük volna kikérni a konzul véleményét is. Cikkünk megjelenéséig azonban nem sikerült őt elérnünk.