Itthon Csikász Brigitta 2012. december. 03. 20:19

Több helyett kevesebb rendőr lehet majd az utcán?

Kisebb létszámmal működhet a Budapesti Rendőr-főkapitányság, amelynek átszervezése tovább csúszik – tudta meg a hvg.hu. A mintegy 750 státusz megszüntetése azzal járhat, hogy a kerületi kapitányságokra is a korábbi tervekhez képest kevesebb ember juthat. Az Országos Rendőr-főkapitányság nem kívánt erre reagálni, mondván a BRFK szervezeti átalakításáról már adtak tájékoztatást.

Szeptember végén jelentették be a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) átalakítását, hogy a központból nagyjából 800 főt a kerületekbe vezényelve több egyenruhás legyen az utcákon, és csökkenjenek a kerületi nyomozók terhei. A BRFK központjában pedig csak a kiemelt ügyekkel foglalkoznának. Mint azt korábban megírtuk, az augusztus elején megszüntetett Szervezett Bűnözés Elleni Osztály helyét a vegyes bűncselekmények alosztálya veszi át. Ez a gépjármű-felderítési és a kábítószeres bűncselekmények elleni alosztályokkal együtt az Információs Főosztály alá fog tartozni.

Az átszervezés időpontjául november 1-jét tűzték ki, majd december első napját. Ez azonban most még tovább csúszik: rendőri körökből származó információink szerint a szervezeti átalakítás december 10-ével kezdődik és 2013 beköszöntével már mindennek az új szisztéma szerint kell működnie.

A hvg.hu értesülései szerint ennek a rendszernek a része, hogy a BRFK mintegy 750 üres státuszát megszüntetik, összehasonlításképpen jelenleg összesen 8700 rendőri státusz van Budapesten. A hvg.hu úgy értesült, hogy a most felszámolandó üres posztokat a kerületi kapitányságok kapták, hogy azokat így töltsék fel, de aztán – egy újabb döntéssel – elvették azokat. Úgy tudjuk, van olyan kapitányság, amelynek 29 üres státuszát veszik el. Igaz, így el lehet azt mondani, hogy a "végeken" teljes létszámmal dolgoznak. A kialakult helyzet egy volt rendőri vezető szerint azt jelentheti, hogy a kerületekbe mégsem jut annyi rendőr, mint korábban tervezték.

Erről megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányságot, de megkeresésünkre azt válaszolták, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság minden, a közvéleményre tartozó információt megadott, további kérdésekre nem kívánnak válaszolni.

Hat-nyolc egyenruhás járja naponta a XIX. kerület utcáit

A XIX. kerületi rendőrkapitányság állományából például 22 fő hiányzik jelenleg, de csak 11-15 embert ígértek a helyzet javítására – közölte a hvg.hu-val Gajda Péter, a városrész szocialista polgármestere. „A kerületben 157 rendőr van, ebből közrendes 55 fő, ami azt jelenti, hogy naponta 6-8 egyenruhás van az utcán egy hatvanezres lakosú városrészben.” A kispesti polgármester elmondta, nem számít arra, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság átszervezésével – amiről csak egy általános tájékoztatást kapott – a helyzet jelentősen változik a kerületben. Szerinte a központi szerv karcsúsítása oda vezethet, hogy egy idő után kénytelenek lesznek az ott dolgozók számát növelni, és a legegyszerűbb az lesz, ha a kerületekből visznek majd be embereket.

Lehet, hogy nem lesz több rendőr az utcákon, pedig elvileg ez volt a cél
MTI / Mihádák Zoltán

Az utcán intézkedő rendőrök számát egyébként igyekeztek úgy növelni, hogy a főbb budapesti közlekedési csomópontokra a Készenléti Rendőrség adott rendőröket. Csakhogy emiatt – tudomásunk szerint – a különböző rendezvénybiztosításokra a kerületekből kellett egyenruhásokat berendelni. A másik problémát ezzel kapcsolatban az jelentette – mondták volt rendőrök a hvg.hu-nak –, hogy a Készenléti Rendőrség járőrét nem intézkedésre, hanem "csapaterőre" (értsd: tömegoszlatás, rendezvénybiztosítás) képezték ki. Ezt viszont az állampolgárok nem tudják – tették hozzá –, ők csak azt tapasztalják, hogy több egyenruhással találkoznak.

Az átalakításról megoszlott a rendészeti szakemberek, illetve a volt és jelenlegi rendőrök véleménye, de alapvetően jónak tartották, hogy a kerületi kapitányságokon több rendőr legyen, igaz, ehhez fontos (lett volna) "a pénzt, a paripát és a fegyvert is biztosítani". Mindezt azonban a szeptember végén 874 millió forint adósságállománnyal rendelkező BRFK-n nem lesz könnyű megoldani. Korábban elmondták a hvg.hu-nak, hogy akadt olyan kerületi kapitányság, ahol a Nemzeti Nyomozó Irodától kihelyezett rendőröknek nem tudtak számítógépet biztosítani a munkához, és területre sem tudták őket kiküldeni, mert nem volt a kerületi kapitányságnak annyi szolgálati autója.

A magyar rendőrség állapotáról utoljára a kilencvenes évek elején készült átfogó jelentés, az egymillió dollárért a svájci Prestel cég által készített átvilágítás. Eszerint az ORFK vízfejjé nőtte ki magát, amit meg kell szüntetni, a fővárosban egy központi szerv mellett elég lenne a négy égtáj szerinti négy kapitányság, a meglévő 23 helyett. A Prestel-jelentés javaslataiból semmi nem lett, mert az akkori belügyi és rendőri vezetés a centralizált, tekintélyelvű rendőrség mellett volt. A nyáron indult átalakítások érintették az NNI-t, amelyet a Készenléti Rendőrségbe olvasztottak be, hogy a nagyra nőtt szervezet létszámát így csökkentsék. Ugyanakkor úgy tudjuk, a leépítés után már újrakezdődött a bővítés és keresik az új embereket, mert az ügyekkel nehezen birkóznak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.