2012. november. 28. 18:38 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 28. 18:34 Itthon

Gyöngyösi zsidózásával foglalkozik az Economist is

Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő parlamenti felszólalásával foglalkozik a The Economist Közép- és Kelet-Európával foglalkozó blogja, az Eastern Approaches. A bejegyzés szerint azonban a Jobbik antiszemitizmusával még potenciális szövetségeseitől is eltávolodik.

A felszólalással kapcsolatban az Economist blogja felidézi, hogy Magyarországon a listáknak súlyos felhangja van, ugyanis a legtöbb magyar zsidónak a holokauszt és a budapesti zsidóság deportálása jut eszébe róla. A blog idézi Gyöngyösi felszólalását és megjegyzi, a Jobbik nem marginális erőnek számít Magyarországon, hanem a harmadik legnagyobb párt negyvennél is több parlamenti képviselővel, és stabilan 10 százalék körüli támogatottsággal.

Az Eastern Approaches szerzője szerint a Fidesznek szüksége van a jobbikos szavazatokra, és ezzel is magyarázható a kormány meglehetősen erőtlen válasza, valamint a már más hasonló esetekben is elsütött reagáló közleménye. A blog felhívja a figyelmet, hogy az amerikai nagykövetség jóval erőteljesebben ítélte el Gyöngyösi felszólalását, azt kegyetlennek és súlyosan támadónak értékelte, felszólítva a legmagasabb rangú személyeket, hogy ítéljék el a jobbikos szavait. Az Economist szerzője felidézi az ellenzéki reakciókat is, valamint azt is, hogy több képviselő sárga csillagot viselve jelent meg a parlamentben.

A blog megállapítja, a 35 éves Gyöngyösi Márton messze van a szélsőjobbos szkinhedek sztereotípiájától, mert jólöltözött, folyékonyan beszél angolul, diplomata-családból származik, külföldön nőtt fel és tanult, valamint multinál is dolgozott.

A Jobbik évekig azt állította magáról, hogy nem antiszemita párt, az Economist blogja azonban felidézi, korábban Baráth Zsolt képviselő hosszas fejtegetésbe bonyolódott a tiszaeszlári vérváddal kapcsolatban.

A blog szerzője rámutat, bár Gyöngyösi később elnézést kért a kijelentéséért, a Jobbik nincs összhangban lehetséges szövetségeseivel a régimódi antiszemitizmusa miatt, ugyanis például a holland Geert Wilders Szabadságpártja kimondottan Izrael-párti, a brit szélsőjobboldali párt többször is hangoztatta, üdvözli a zsidó párttagokat is, tavaly pedig egy izraeli ENSZ-diplomata, ha tévedésből is, de Marine Le Pennel, a francia Nemzeti Front vezetőjével fényképezkedett.

fzs

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.