Ismét előkerült a Semjén-ügy a parlamentben. A KDNP szerint Mikszáth és Kosztolányi forog a sírjában a hvg.hu cikkei miatt, amiben azt írtuk, hogy plágiumgyanúsak a miniszterelnök-helyettes dolgozatai. Semleczi előhúzta a nyugdíjkártyát, az LMP frakcióvezetőt választott. Percről percre a parlamentből
Most érkezett
De a továbbiakban is beszámolunk a legfontosabb döntésekről.
Mi az az önfenntartó felsőoktatás? - tette fel a kérdést Hiller István.
Hoffmann Rózsa államtitkár azt mondta, az önfenntartó egy magyar szó, azt jelenti egy rendszert azok tartanak fent, akik érdekeltek benne: jelen esetben a diákok és az állam. A jövőben a diákok részesedése növeszik, de az állam a diákhitelen keresztül milliárdokkal támogatja a felsőoktatást. Mint mondta, nincs nála értelmező kéziszótár, így más magyarázatot nem tud adni.
Hiller szerint ugyanakkor önfenntartó felsőoktatás nem létezik, se Európában, se Amerikában. Érti, amit Hoffmann mond, de ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tandíjak kétszeresére emelkednek.
Hoffmann visszakérdezett, hogy honnan veszi, hogy a Debreceni Egyetemen az orvosképzés 20 millió lesz a jövőben. Ennek nincs valósalapja, ez egy jóslat.
Az interpellációs időszaknak vége, jönnek az azonnali kérdések.
Lenhardt Balázs, egykori jobbikos, most már független, képviselő felhozta a Cozma-ítéletet, Szögi Lajos halálát. Mai napig több lincselő szabadon él Olaszliszkán - közölte a képviselő, aki még Gáspár Győzike adócsalásáról is beszélt. Kérdést nem tett fel, csak elmondta uszító beszédét.
Rétvári Bence, a KIM államtitkára úgy válaszolt, "a sértő és gyűlöletkeltő felszólalása csak arra volt jó, hogy a Jobbiktól is jobbra helyezkedjen".
Bertha Szilvia (Jobbik) az uniós pályázatokban sokszor elvárás a pozitív diszkrimináció, azaz, hogy bizonyos százalékban cigányoknak kell adni. A kérdés, hogy miért? - tette hozzá.
Az EMMI államtitkára szerint a kormány próbál a romák és a mélyszegénységben élők helyzetén segíteni. Az államtitkár szerint egyébként 12 900 gyerek jelölte egy kutatásban magát romának.
következik. Erről nem tudósítunk.
Üljön be egyszer a fekete Skodába, és nézze meg mi folyik a végeken - válaszolta Szilágyi László. Az LMP-s politikus nem, de a kormánytöbbség elfogadta a választ. A fideszes Szakács Imre ugyanakkor tartózkodott.
Kaotikus a helyzet az egészségügyben az LMP szerint. Szilágyi László azt mondta, a kórházak centralizálása, a gyógyszerkassza megfelezése csak súlyosbította a helyzetet. Sőt, a kormány legalizálta a hálapénzt, ezzel is segítette a tehetősebbek gyorsabb gyógyulását. Egy orvos leveléből hosszasan idézett, aki azt írta, hogy az embrekenek nincs pénzük kiváltani a gyógyszert, a patikusnak annyira nincs pénze, hogy készletet sem tud fenntartani.
Halász János, az EMMI parlamenti államtitkára szerint a szegényebb betegek térítésmentesen juthatnak el a szakrendelőbe, a vaklicitnek köszönhetően pedig olcsóbbak lettek a készítmények.
Majd váratlanul az államtitkár átfordult Bajnai ekézésébe. "Az LMP programja a Bajnai programját másolja" - mondta. Felsorolta, hogy az LMP milyen adókat vezetne be a "szegények és elesettek védelmében", szerinte ugyanezt akarta Bajnai is.
A jobbikos Kepli Lajos szerint az atomaenergia szerepe növekszik. Ezért arra vár választ, mi a kormány álláspontja ezel kapcsolatban. Az államtitkár hosszasan sorolta érveit, még a hurokáramlásokról is hosszú mondatokat fogalmazott meg.
A választ Kepli Lajos elfogadta. Ez még az elnöklő Lezsék Sándort is annyira meglepte, hogy visszakérdezett: "jól értettem, tényleg elfogadta?".
Kezdődnek az interpellációk.
Van pályázat, vagy nincs pályázat - tette fel a kérdést az MSZP-s Tóth Csaba a nemzeti dohányboltokkal kapcsolatban.
Fónagy János, az NFM államtitkára válaszában elmondta, milyen folyamatok történtek idáig, majd felvetette, a dohánytörvény módosítására van szükség. Elismerte, hogy azért tették be a lottó árusítását a dohányboltokba, mert csak a dohánytermékek árusításától nem lesz rentábilis egy üzlet.