2012. október. 29. 14:53 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 29. 14:46 Itthon

Börtönélet Magyarországon: nagyok a különbségek

Vegyes körülmények vannak a büntetés-végrehajtás intézményeiben, míg például az egyik börtönben energiatakarékos mosó- és szárítógépek működnek, addig egy másikban csak függönnyel leválasztott mellékhelyiségek vannak - tapasztalta vizsgálatai során Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa.

Az ombudsman hivatala által hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményben az áll, hogy a biztos kiemelt projektben elemezte, miként érvényesülnek az alapvető jogok a börtönökben, milyen körülmények között töltik büntetésüket az elítéltek, megfelelőek-e az állomány munkafeltételei, és hogyan készítik fel a szabadulókat a társadalmi visszailleszkedésbe. Mint írták, az egyik börtönben - Sátoraljaújhelyen - energiatakarékosak a mosó- és szárítógépek, napkollektor adja a meleg vizet, korszerű a fűtés, folyamatosan felújítják a fürdőket és a zárkákat.

Máshol - Márianosztrán - a főépület homlokzatát felújították, több helyiséget korszerűsítettek, de szűkösek a zárkák, az ombudsman munkatársai penészes falakat, csak függönnyel leválasztott mellékhelyiségeket és leromlott állapotú fürdőket is láttak.

Még rosszabb a helyzet a győri intézetben, ahol az előzetesen letartóztatottak várják az ítéletet. Ott a belső tér felújítása megkezdődött, de az udvar felőli homlokzat megközelítése életveszélyes, a zárkák méltó körülményeinek megteremtése a zsúfoltság miatt nehezen megoldható - olvasható a közleményben. Közölték, a büntetés-végrehajtás intézeteinek túltöltöttsége általános probléma. Márianosztrán minden tíz férőhelyen tizenhat, Győrben tizenkilenc elítélt szorong. A szükségesnél kevesebb a személyzet, Állampusztán például egy nevelőnek 80-90 fogvatartottal kell foglalkoznia.

A közleményben kitértek arra, hogy a létszámhiány miatt kevés a lehetőség az elítéltek személyes problémáinak egyedi kezelésére és a konfliktusok rendezésére, ez egyaránt veszélyezteti a fogvatartottakat is megillető jogok érvényesülését és az állomány emberi méltósághoz való jogát.

Bár a közelmúltban lehetőség nyílott rá, hogy a büntetés-végrehajtás rendszere néhánnyal több pszichológust alkalmazzon, a meglévő szakemberek nem győzik a bezártság pszichés problémáinak kezelését - mutattak rá. Az ombudsman szerint a szabaduló elítéltek felkészítése összetett, az állam nem hagyatkozhat kizárólag a civil szervezetek önkéntes tevékenységére: aktív segítségre, forrásokra, a pártfogói felügyelet, az utógondozás, a foglalkoztatás szervezésére van szükség, mind az államtól, mind a társadalomtól.

A "felkészítés nélkül szabaduló, sokszor eleve rosszul szocializált, alacsony iskolai végzettségű, korábban tartósan munka nélküli, esetleg biztos családi háttér nélküli vagy alkoholproblémás elítéltek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak visszailleszkedni a társadalomba, és nagy a bűnismétlésük veszélye" - írták.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.