Eddig minden választás csalásokkal, főként láncszavazással zajlott Tiszavasváriban - állították helybeliek a hvg.hu tudósítójának. A kisvárosban a vasárnapi időközi választásokat kölcsönös vádaskodás, atrocitások, "civil megfigyelők" csoportos jelenléte jellemezte. Helyszíni riportunk egy felbolydult városból.
Hetekig tartó agresszív korteskedés előzte meg az időközi önkormányzati választásokat Tiszavasváriban, aminek a választás napján kötelező kampánycsend sem vetett igazán véget. Hiába volt még érvényben az erről szóló jogszabály, a városban induló jelöltek aktivistái a választások napján sem hagytak fel az erődemonstrációval, és több oldalról is felmerült a szervezett szavaztatás, szavazatvásárlás gyanúja is. A második helyen végzett a Fidesz által támogatott Tiszavasváriért Közéleti Egyesület tagjai szerint volt, ahol szóváltásig, majd tettlegességig fajult a feszültség a városon kívülről érkező jobbikosok és a civil szervezet aktivistái között.
Tiszavasváriban az után került sor az időközi választásokat kiírására, hogy a képviselő-testület augusztus 1-jén feloszlatta magát, mivel a várost addig vezető Jobbik kisebbségbe került a közgyűlésben hét helyi képviselő frakcióalapítási szándéka miatt. A "hetek" között két fideszes, a Jobbikból kivált két képviselő, valamint három független helyi politikus volt. A korábbi 12 tagú képviselő-testületben a Jobbiknak - Fülöp Erik eddigi polgármesterrel együtt - hét tagja volt. Az időközi önkormányzati választáson a Fidesz nem indított önálló jelölteket, a kormányzó párt a Tiszavasváriért Közéleti Egyesület (TKE) jelöltjeit támogatja. A vasárnapi választásokon végül megőrizte vezető helyét a Jobbik 2411 szavazattal, Ráduly Zsolt, a TKE jelöltje 1707 vokssal a második lett, a harmadik helyen végzett Tímár Istvánnéra, az MSZP jelöltjére 499-en szavaztak.
Posztumusz Csurka-levél
A választásokat rendkívül durva kampány előzte meg, hiszen az összes érintett párt bizonyítani akart: a Jobbik „fővárosa” megtartásáért küzdött, az MSZP az elmúlt hónapok a Dunaföldváron és Sopronban elindult sikerszériáját akarta folytatni, a Fidesz pedig ugyanezért igyekezett a neki kedvezőbb terepen bizonyítani. A jelöltek szinte minden eszközt bevetettek a másik lejáratására, eközben szinte az egész várost teleplakátolták. Az egyik szórólapon Ráduly Zsoltot „újgazdagnak” nevezték, és azzal vádolták, hogy az önkormányzati földeket és az értük járó milliós állami támogatásokat akarja megszerezni. Fülöp Eriket azzal támadták, hogy megszegte a munkahelyteremtésre és közbiztonságra vonatkozó ígéreteit, egy a MIÉP nevével fémjelzett kiadványban pedig (a februárban elhunyt) Csurka István szintén a Jobbikot támadó levelével üzentek a tiszavasváriaknak.
A választások szokatlanul feszült hangulatához nagyban hozzájárult, hogy a Jobbik – választási csalást sejtve – saját aktivistái és tagjai közül toborzott önkéntes „civil megfigyelőket”, hogy a választás tisztaságára vigyázzanak. Vona Gábor, a Jobbik elnöke a hét elején, Fülöp Erikkel tartott közös sajtótájékoztatón jelentette be: úgy tudja, a Fidesz és az MSZP is arra készül, hogy „nem túlságosan korrekt és jogszerű eszközökhöz nyúlnak, pontosan fogalmazva szavazatokat akarnak majd vásárolni”, ezért civileket toboroznak a hasonló visszaélések kiszűrésére.
Szentmihályi András, Fülöp Erik személyi titkára később a hvg.hu-nak azt mondta, konkrétan a láncszavazásokat szeretnék kiszűrni, vagyis azt, hogy a lefizetett szavazó „ne töltse ki a szavazószelvényt, hanem üres borítékot dobjon az urnába, vigye ki a szavazócédulát, adja oda valakinek, aki pedig oda teszi az X-et, ahová kell”. Ennek elkerülésére az aktivistákat arra kérték, kamerával rögzítsék az általuk észrevett visszaéléseket. Ezzel szemben a hvg.hu által megkérdezett jobbikos aktivisták között volt, aki nem is ismerte a láncszavazás fogalmát, és nem kapott instrukciókat arra, hogyan ismerje fel a láncszavazókat, ők ehelyett a választás napján folytatott ételosztásokról, szavazók buszoztatásáról hallottak.
Csalásvádak oda-vissza
A választások napjának talán legjellemzőbb eleme a kölcsönös megfigyelés és vádaskodás volt: gyakorlatilag mindegyik jelölőszervezet feljelentette valamelyik ellenfelét választási szabálysértésért, miközben az utcákon egymást filmezték a riválisok által megszervezett önkéntes „civil megfigyelők”. A nap folyamán a Jobbik feljelentést tett a Választási Bizottságnál, „helyi cigányok tömeges szavazni szállításával” vádolták Ráduly Zsoltot, de a bizottság nem adott helyt a panasznak. Eközben az MSZP mind a Jobbikot, mind a Fideszt bevádolta "pálinkáztatással" és "krumpliosztogatással". A Fidesz-közeli TKE pedig a jobbikosokat vádolta kampánycsend megsértésével, egy Jobbik-aktivisták által elkövetett támadás miatt pedig feljelentést is tett.
„Reggel indult el a romák szavaztatása, kocsikkal vitték a cigányokat az urnákhoz a fideszesek. Amikor megkérdeztük, ők is azt mondták, csak a választást ellenőrzik” – mondta a hvg.hu-nak Tündik István, a tiszavasvári MSZP tagja. Szerinte a csalás jele, hogy az egyik, romák lakta választókerületben 9 óráig 180 ember szavazott, jóval több, mint bárhol máshol a városban. Megnehezíti a csalások leleplezését, hogy önmagában az nem kifogásolható, ha sokan egymás után, ugyanazzal az autóval érkeznek, a fuvarozás hátterét pedig nincs lehetőség kivizsgálni. A jobbikos megfigyelők jelenléte ellen nem volt különösebb kifogása, akik szerinte nagyrészt „jogot végzett személyek, kamerával”.
Jobbik-logós autónál őrködtek a cigánysor szélén
Kifogásolható lehet emellett a Jobbik-aktivisták fellépése is, amely célja látszólag inkább volt az erődemonstráció, semmint a csendes megfigyelés. Az 1-es és 8-as számú választókerület szavazóhelyisége környékén erős, szinte demonstratív jelleggel voltak jelen a párt szimpatizánsai, a többi, romák által kevésbé lakott választókerületben ellenben egyetlen megfigyelőt sem láttunk. Az 1-es választókerületben 5-6 autó mellett, 10-12 fős csoportokban állva figyelték a szavazókörzetbe belépő, főleg a közeli cigánysorról érkező szavazókat. Az autók közül többön is Jobbik-logók voltak láthatók, a megfigyelők azonban viszonylag „semlegesen” voltak felöltözve, csak néhányuk viselt Harcos-pulóvert, fekete bakancsot, hazafias kitűzőket és más, a Jobbik-rendezvényekről ismert külsőségeket.
„Felvételeket készítettünk a Jobbik-logós autókról, amelyek miatt bejelentést tettünk a választási bizottságnál, amit azok elutasítottak, mert szerintük nem bizonyítható, hogy a felvételek a kampánycsend idején készültek” – mondta a hvg.hu-nak Kovács György, a TKE egyik aktivistája. A jobbikos feljelentésre válaszul a civil szervezet szintén mozgósította aktivistáit, akiket a jobbikosok figyelésével bíztak meg. Kovács szerint a pártemblémák közszemlére tételén kívül a Jobbik egyik helyi vezetője ételt is osztott, az állítást azonban nem tudta felvétellel bizonyítani. A kölcsönös megfigyelések időnként szóváltásig, egy alkalommal viszont tettlegességig fajultak – állítják a TKE aktivistái. Úgy tudják, a polgármesterjelölt, Ráduly Zsolt 19 éves fiára jobbikos aktivisták vascsővel támadtak, amiért az kocsijából megfigyelte az "ellenséges megfigyelőket". Az ügyben még a nap folyamán bejelentést tettek, és úgy tudni, az „elkövetőket elkapták”. Ráduly a hvg.hu-nak azt mondta: a tettes a helyi Jobbik kampánystábjának egyik tagja volt, az autót, amellyel a támadók közlekedtek, szintén a kampánystáb használta korábban.
„Egyáltalán nem értek egyet a megfigyelésekkel, szerintem emberi jogokat sértenek meg a figyelők. Nem csodálkoznék, ha sokan emiatt nem mentek volna el szavazni” – mondta a hvg.hu-nak egy helyi lakos a városban az egész választás alatt járőröző, gyakran egymással is összetűzésbe keveredő civil megfigyelőkről. Valójában szokatlanul magas volt a részvételi arány, a választásra jogosultak 46,81 százaléka jelent meg az urnáknál. Így is maradtak bőven, akiket nem érdekelt a választási cirkusz, egyikük a hvg.hu-nak azt mondta: „Nem lenne rossz polgármester Fülöp Erik, csak a mellette dolgozó garnitúra áll tisztességtelen, nem közismert, és hiteltelen emberekből.” Fülöp Erik támogatói szerint viszont a régi-új polgármester javára írható például a FEBA-MOFÉM Kft. telepének fejlesztése, és az, hogy sikerült elérnie az egészségügyi dolgozók fizetésének csökkentését, ami a létszámcsökkentés egyetlen alternatívája és a munkahelyek védelmének eszköze volt.
Az utcai megfigyelőkben viszont úgy tűnt, sem a semlegesek, sem a Fülöp Erik-szimpatizánsok nem bíztak. Mint mondták, szerintük az eddigi választások „90 százaléka láncszavazással dőlt el”, és „úgysem lehet elkapni a szavazatvásárlókat”.