„Civil megfigyelőket” küldene a Jobbik járőrözni Tiszavasváriba, a vasárnapi választások idejére, mivel azt állítják, tudomásuk van róla, hogy ellenfeleik „választási csalásra készülnek”. Választási szakértő szerint a feltűnő járőrözés kimerítheti a kampánycsend-sértés fogalmát, de a Jobbiknak talán pont ez lehet a célja.
A törvénysértések elkerüléséért "civil megfigyelők" járőröznek a vasárnap megtartandó időközi önkormányzati választás idején Tiszavasvári utcáin - jelentette be Vona Gábor, a Jobbik elnöke a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei városban szerdán sajtótájékoztatón. Vona szerint Jobbik olyan információkat kapott, hogy "vannak olyanok, akik arra készülnek, hogy nem túlságosan korrekt és jogszerű eszközökhöz nyúlnak, pontosan fogalmazva szavazatokat akarnak majd vásárolni" Úgy tudja, mind a Fidesz, mind az MSZP erre készül, ezért a párt most önkénteseket toboroz, akik a városban járőrözve „vigyáznak a választások tisztaságára.”A pártelnök és a város jobbikos polgármestere, Fülöp Erik a közös sajtótájékoztatón azt mondták: megfigyelőnek Jobbik-tagok, illetve párton kívüliek is jelentkezhetnek. Arra a kérdésre, hogy hány megfigyelő fog majd járőrözni, nem kívántak válaszolni.
A városban azután kellett időközi választásokat kiírni, hogy a képviselő-testület augusztus 1-jén azt oszlatta fel magát, miután a várost addig vezető Jobbik kisebbségbe került a közgyűlésben hét helyi képviselő frakcióalapítási szándéka miatt. A "hetek" között két fideszes, szintén kettő, a Jobbikból kivált, valamint három független helyi képviselő volt. A korábbi 12 tagú képviselő-testületben a Jobbiknak - Fülöp Erik eddigi polgármesterrel együtt - hét tagja volt. Az időközi önkormányzati választáson a Fidesz nem indított önálló jelölteket, a kormányzó párt a Tiszavasváriért Közéleti Egyesület jelöltjeit támogatja - ezt a párt helyi vezetői még a jelöltállítás időszakában bejelentették.
"Kamerázni a gyanúsan viselkedőket"
„Választási csalásra készülnek ellenfeleink, láncszavazást akarnak alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a szavazópolgárt úgy instruálják, hogy ne töltse ki a szavazószelvényt, hanem üres borítékot dobjon az urnába, vigye ki a szavazócédulát, adja oda valakinek, aki pedig oda teszi az X-et, ahová kell. Ez így megy láncszerűen. Ezt szeretnénk kiszűrni.” – mondta a hvg.hu-nak Szentmihályi András, Fülöp Erik személyi titkára. Szentmihályitól megtudtuk, a Jobbik él azzal a jogával, hogy a szavazóhelyiségekbe is küldjön megfigyelőket, szerinte azonban ez nem elég a csalások kiszűrésére, mer „sok minden a szavazóhelyiségen kívül dől el.” Mint mondta, a járőrözők kamerázni fogják majd „a gyanúsan viselkedő embereket”, főleg a „segélyezett rétegeket”, mert azt gyanítják, hogy ők azok, akiknek a szavazatait megvásárolhatták. „Gyanítjuk meg tudjuk, hogy 4-5 fő szervezi a láncszavazást.„A láncszavazással korábban is találkoztunk máshol, csak nem tudtuk bizonyítani.” – mondta Szentmihályi.
Hasonló találgatások egyébként a többi párt részéről is elhangzottak, helyszíni tudósítónk azt mondta: Fidesz- és MSZP-szimpatizánsok között elterjedt, hogy a Jobbik is alkalmazott láncszavazást, vagy készül ilyesmire. A két másik induló viszont megelégszik azzal, hogy a szavazóhelyiségekbe küldjenek megfigyelőket.
Gárdisták nem lesznek
Felhívtuk a polgármesteri hivatalt, ahol érdeklődtünk, ki, hogyan jelentkezhet a járőrözésre. Mint kiderült, Szentmihályi András is a szervezők közé tartozik, de a kiutazást és az önkéntesek regisztrációját és kiutaztatását a Jobbik helyi „összekötői” végzik, ugyanis nemcsak Tiszavasváriból, hanem az ország minden részéből várnak önkénteseket. A megfigyelőket busszal utaztatják le, az útiköltséget viszont az önkéntesekkel fizettetik, napidíjat, vagy étkeztetést szintén nem szolgáltatnak. Mint Szentmihályi András elmondta, járőrözést kizárólag a választás napján, vasárnap szerveznek. Arról, hogy pontosan mit kell majd csinálni, nem adott tájékoztatást, a teendőket csak a helyszínen mondják el az önkénteseknek. Megkötésként csak annyit mondott: pártokra utaló ruházatot, vagy kelléket az önkéntesek ne vegyenek fel, más, „hazafias viselet” azonban nem kifogásolható.
Fülöp Erik polgármester helyszíni tudósítónknak azt mondta: „nem egyenruhásokra szabták ezt az ötletet, nem az a cél, hogy gárdisták járjanak a városban”, de a szavazóhelyiségek környékén „nyitott szemmel fogják figyelni a nap eseményeit”. Önkéntesnek közé elsősorban Jobbik-tagokat, illetve –szimpatizánsokat és családtagjaikat várják. Többek között járőrözéseket tartanak majd a külvárosban található – közel 4 000 embernek otthont adó – romatelepen, ahol a leginkább sejtik, hogy csalás történhet.
"Mindegyik párt csinált ilyet"
A telepen, amelyet a városiak „itteni nyolcadik kerületnek” is neveznek (roma lakossága miatt, illetve mivel itt található a nyolcadik választókerület) a hvg.hu-nak nyilatkozó helyiek azt mondták: a korábbi választásokon természetesnek számítanak a telepen a szavazatvásárlások, amelyben „minden párt érintett volt”. Elmondásuk szerint jellemző volt az is, hogy a választások előtt a jelöltek „lejöttek a telepre és fűt-fát ígérgettek”, úgy gondolják, ebben Fülöp Erik sem különbözött a többi jelölttől (a 2010-es önkormányzati választásokon a választókerületben 15,97 százalékkal harmadik lett a Jobbik jelöltje). Előfordultak viszont valódi csalások is, volt, hogy ételt osztottak a választások napján az egyes jelöltek szimpatizánsai (maguk a jelöltek sosem voltak jelen), máskor autóval vitték őket szavazni. Arra a kérdésre, hogy melyik pártok csináltak ilyesmit, azt válaszolták: az összes.
Többen állítják, tudnak róla, hogy valakik láncszavazást szerveztek korábbi választásokon, arról viszont, hogy idén erre készülne bárki, nem hallottak. A hvg.hu által megkérdezett helyiek azt mondták, idén szokatlanul megosztott politikailag a telep. A korábbi választásokon általában lehetett tudni, kihez húz a többség, most viszont egyik jelölt sem folytatott intenzív kampányt a választókerületben, a korábban szokásos ígérgetések is többé-kevésbé elmaradtak. A helyiek úgy tudják, Fülöp Eriknek is vannak még támogatói a telepen, a többség viszont „megharagudott rá”, őt hibáztatják a nyugdíjak, egészségügyi juttatások csökkenése miatt, és amiért a rendőrök gyakran indokolatlanul vegzálják a romákat. A szavazást megfigyelő járőrözésekről azok, akik tudtak róla, azt mondták: az nem riasztja el őket, az esetleges zaklatás ellenére is leadják a voksukat arra, akire szeretnék.
Kampánycsend megsértése?
Krekó Péter, a Political Capital elemzője szerint kimerítheti a kampánycsend megsértésének tényállását az, ha a választás napján pártaktivisták demonstratív jelleggel járőröznek, vagy zaklatják a szavazókat. A vonatkozó jogszabály elég tágan kezeli a kampánycsend-sértés fogalmát: a pártjelvények, választási plakátok, jelöltek fényképeinek kihelyezése mellett bünteti „a választói akarat befolyásolását „elektronikus vagy más úton”. A „más úton” kategóriába beleeshet akár ez a fajta nyomásgyakorlás. Az, hogy előre bejelentették, hogy megfigyelők fognak járőrözni, erősíti a gyanút, hogy ezzel a lépéssel kampánycsendet akarnak sérteni. Ha nem készülnének arra, hogy láthatóak legyenek, nem jelentették volna be a járőrözést.”
A szakértő szerint a Jobbik tudatosan feszegeti a törvényi határokat. „Úgy gondolom, elképzelhető, hogy a Jobbik tudatos kampánycsend-sértésre, vagy legalábbis a választási hatóság provokálására készül. A pártra eddig is jellemző volt, hogy kétségbe vonta a hivatalos állami szervek legitimitását és alternatív ígért velük szemben (erről szól a Gárda is). A kampánycsendsértéssel áldozati szerepbe is helyezheti magát a Jobbik: ha elmarasztalják őket, így rámutathatnak: ők csak a választás tisztaságát akarták őrizni és a „mutyikra” rámutatni, a korrupt hivatalos szervek pedig ezért bűnözőnek nevezik őket.”
Krekó szerint egy ilyen kockázatos lépés hátterében az állhat, hogy a Jobbik készül a vereség lehetőségére. „Bár Tiszavasvárit a Jobbik mintavárosává akarta tenni, Vona Gábor maga is elmondta a kampánybeszédjében: nem teljesültek a város fejlesztésére vállalt célok. Krekó szerint ez is arra utalhat, hogy a Jobbik felkészült Tiszavasvári elvesztésére, és készülnek a vereség megmagyarázására. Ennek lehet fontos eszköze, hogy a párt előzetesen választási csalást kiált.