Itthon MTI 2012. október. 10. 12:10

Kukorelly jogerősen fizethet az önláncolásért

Hatályban tartja a fővárosi XX-XXI-XXIII. kerületi bíróság a Kukorelly Endre volt LMP-s országgyűlési képviselővel szembeni szabálysértési bírságot, amelyet a rendőrség jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség elkövetése miatt szabott ki rá. A bíróság szerdai budapesti nyílt tárgyaláson hozott végzése ellen nincs helye fellebbezésnek.

A bíró a végzés ismertetésekor elmondta: az ügyben a fővárosi XX-XXIII. kerületi rendőrkapitányság szabott ki 101.800 forintos bírságot, mert Kukorelly Endre a Közgép Zrt. területén 25 társával július 11-én figyelmeztető demonstrációt tartott, és azt a rendőrség felszólítására sem hagyták abba, holott figyelmeztették őket arra, hogy ha nem távoznak, rendőri intézkedéseket hajtanak végre velük szemben.

Mint mondta, miután háromszori rendőri felszólításra sem távoztak a demonstrálók, igazoltatták, majd előállították őket. Kukorelly Endréről - aki akkor még LMP-s parlamenti képviselőként lemondott mentelmi jogáról - a rendőrök vágták le azt a láncot, amivel a demonstrálók magukat a Közgép Zrt. területén lekötötték -  tette hozzá.

A bíróság álláspontja szerint az eljárás alá vont Kukorelly Endre a terhére rótt szabálysértést megvalósította azzal, hogy nem engedelmeskedett a rendőri utasításnak. A rendőri intézkedés jogszerűsége nem vonható kétségbe, de ennek megállapítása nem ennek az eljárásnak a tárgya, ugyanis a jogszerűség ellen panasznak van helye - jegyezte meg.

Fülöp Máté

Kukorelly Endre a tárgyaláson elmondta: a Közgép területére többedmagával ment július 11-én reggel, amihez nem kértek engedélyt. Ezután leültek az üzem területén, társaival összeláncolták magukat, de arra vigyáztak, hogy ne zavarják a forgalmat. Négy órán keresztül ültek, közben a biztonsági őr felszólította őket, hogy hagyják el a Közgép területét. Ezután a rendőrök is felszólították őket a távozásra, igazoltatták, majd valamennyiüket kikísérték a gyár területéről, és előállították Pesterzsébeten, ahol "elképesztő, aránytalan intézkedéseket" foganatosítottak velük szemben, kétszemélyes zárkában hatan voltak.

Schiffer András ügyvéd, LMP-s országgyűlési képviselő kérdésére Kukorelly Endre a tárgyaláson elmondta: a rendőrök a helyszínen nem mondták nekik, hogy törvényellenes demonstrációt tartanak, és azt sem, hogy birtokháborítást követnek el. A rendőrség képviselőinek kérdésére közölte: azt tudták, hogy magánterületen vannak, a biztonsági őrön kívül pedig egy nő is felkérte őket a távozásra.

Schiffer András hiányolta, hogy a rendőrök nem mondták meg, milyen szabálysértést követtek el a demonstrálók azzal, hogy ott "ücsörögnek". Kitért arra: még aznap, példátlan gyorsasággal megszületett a birtokvédelmi határozat, de az erről szóló iratokat csak a rendőrségen adták át nekik, tehát "fogalmilag kizárt", hogy annak értelmében hajtották végre az előállítást.

Fülöp Máté

Az ügyvéd kiemelte: nem kell bejelenteni magánterületre demonstrációt, és nem történt oszlatás, sőt erre való felszólítás sem, ezt a hatóság is elismerte. A rendőri intézkedésnek nem volt jogalapja, ezért az nem volt jogszerű, így pedig a szabálysértési felelősség nem állapítható meg.

A rendőrség képviselője kiemelte: négyórás demonstráció után a Közgép Zrt. igazgatója birtokvédelmi eljárást kezdeményezett, ezután igazoltatták a leláncolt aktivistákat, képviselőket. A demonstrálók a cég munkáját zavarták, így "megvalósult mások jogainak sérelme" - mondta.

Az intézkedő rendőrt idézve megállapította: háromszor felszólították a demonstrálókat "jogellenes cselekményük abbahagyására", miután ez nem történt meg, "jogszerű intézkedést kezdett" a rendőrség.

Szólt arról is, hogy "mások jogainak sérelmével nem járhat a magánterületen lévő demonstráció", s a gyülekezési jog csak a tulajdonos hozzájárulásával gyakorolható. A demonstrálók azonban a gyülekezési jogukat úgy gyakorolták, hogy az mások jogának korlátozásával, sérelmével járt, tehát a rendőri intézkedés jogszerű volt, a demonstrálók pedig passzívan ellenálltak, és nem hagyták el a cég területét.

A bíróság ugyancsak hatályban hagyta szerdán a július 11-én szintén demonstráló Tordai Bence bírságát, azonban szociális okokból a 101.800 forint felének megfizetése alól mentesítette. Szerdán délután további két tárgyalást tartanak ugyanebben az ügyben, a további 22 LMP-tag, illetve aktivista bírósági tárgyalása pedig októberben és novemberben lesz.

Hirdetés
hvg360 Kovács István 2025. január. 10. 18:02

Igazi kommunista fellegvárban nyaral Orbán Viktor

Sarló-kalapácsos zászlók az út mellett, kirobbanthatatlan kommunista vezetés, Marx, Engels, Krisna és Visnu közös felvonulása és transzneműek ingyenes átműtése az állami klinikákon – mindez egy helyen van Indiában, és pont abban a szövetségi államban, Keralában, ahol Orbán Viktor a januári vakációját tölti.