2012. október. 04. 18:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 04. 18:46 Itthon

Nekiment az ombudsman az illetéktörvénynek

Az ombudsman szerint az illetéktörvény év elejétől hatályos módosítása visszamenőlegesen állapít meg kötelezettséget, ami sérti a jogbiztonságot. Szabó Máté a nemzetgazdasági miniszterhez fordult a törvényrészlet hatályon kívül helyezése érdekében - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön.

A közlemény szerint az alapvető jogok biztosa egy panasz nyomán vizsgálta meg az illetéktörvény január elsején hatályba lépett módosítását. A panaszos tavaly december 29-én vásárolt egy motorkerékpárt, és az okmányirodán úgy tájékoztatták, hogy elég 15 napon belül felkeresnie őket, mert az illeték összegét a vásárlás időpontjában érvényes szabályozás szerint határozzák majd meg. Amikor azonban a panaszos január 6-án elment az okmányirodába, már azt mondták neki, hogy a január elsején életbe lépett törvénymódosítás értelmében a korábbinál háromszor magasabb összegű illetéket kell fizetnie.

Az alapvető jogok biztosa vizsgálata során ellentmondásra figyelt fel a törvényben. Egyfelől az illetéket az új szabályozás szerint kell megállapítani, ha a hivatali eljárást a törvénymódosítás után kezdeményezték. Másfelől viszont a jogszabály az illetékkötelezettség keletkezésének időpontjaként az adásvételi szerződés megkötésének napját jelöli meg, és 15 napot ad a jármű új tulajdonosának, hogy bejelentse a tulajdonjog változását.

A közleményben kitértek arra: az ombudsman megkeresésére a nemzetgazdasági miniszter azt a választ adta, hogy az adóhatóság helyesen járt el. Az illetékkötelezettség keletkezésének időpontja a szerződés megkötésének napja, a törvény módosítása azonban speciális szabályként már azt írja elő, hogy az illetéket a módosítás hatálybalépését követően bemutatott szerződések esetében az új rendszer szerint kell kivetni. A törvénymódosítást pedig az adózónak lehetősége volt megismerni a Magyar Közlönyből.

Szabó Máté ezzel szemben emlékeztetett arra, hogy az Alkotmánybíróság alkotmányellenesség miatt korábban már megsemmisített egy hasonló változást, és az indoklásban kifejtette: az ilyen előírás a visszamenő hatályával sérti a jogállam egyik lényeges jellemzőjéből, a jogbiztonságból fakadó tilalmat. Jogszabály a kihirdetését megelőző időre nem állapíthat meg kötelezettséget - idézték a közleményben az Alkotmánybíróságot.

Az ombudsmani vizsgálat összefoglalójában azt írták: az új szabályozás akkor nem lett volna alkotmányellenes, ha az nem vonatkozott volna a hatálybalépését megelőzően keletkezett, de az új szabályok miatt hátrányosabb következményeket okozó ügyekre. Az alapvető jogok biztosa erre is hivatkozva mondta ki, hogy a jogalkotó a módosítással visszaható hatállyal állapított meg kötelezettséget, amivel sértette a jogbiztonság követelményét.

Szabó Máté felkérte a nemzetgazdasági minisztert, kezdeményezze a kifogásolt törvényrészlet hatályon kívül helyezését, egyidejűleg gondoskodjon az érintettek kompenzációja érdekében szükséges intézkedésekről.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.