2012. szeptember. 11. 16:48 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 11. 16:52 Itthon

Családon belüli erőszak: az LMP szégyenről, az MSZP megalázásról beszél

Az LMP szerint a Fidesz képviselői szégyent hoztak az Országgyűlésre, amikor 10 órakor, a nyilvánosság teljes kizárásával tárgyalták a családon belüli erőszakról népi kezdeményezést. Az MSZP-nél is magalázónak és minősíthetetlennek nevezték a kormánypárti politikusok kijelentéseit, amelyek a parlamenti vitában hangzottak el.

Szabó Tímea, Ertsey Katalin és Dorosz Dávid közös közleményükben úgy fogalmaznak: a hétfői parlamenti vitában történtek azt mutatják, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszere csak az erőseket védi, a gyengéket, bántalmazottakat kíméletlenül magára hagyja. Az ellenzéki párt azt is szégyennek tartja, hogy a törvényjavaslat vitájában "olyan középkori érveléssel" utasították el a nők és gyermekek családon belüli védelmét, amelyet "legfeljebb feudális hadurak tudnak elismeréssel nyugtázni". Egyúttal arra is felhívják a figyelmet, hogy a vita idején a Fidesz egyetlen képviselőnője sem volt az ülésteremben.

Az LMP-s közleményben hangsúlyozzák, hogy a családon belüli erőszak Magyarországon legalább egymillió nőt és hozzájuk tartozó gyermeket érint, mégis hallgatás és tagadás veszi körül.

"Önök most azoknak adtak még egy pofont, akiket otthon is rendszeres verés vár" - jelenti ki a három politikus. Hozzáteszik: a fideszes képviselők megoldásra törekvés helyett "jogi szögesdrót mögé bújnak", és gondoskodnak arról, hogy az életveszélybe kerülő nők és gyermekek továbbra is hathatós védelem nélkül maradjanak.

Minden olyan nő, kisgyermek vagy idős ember, akit bántalmaz a családtagja, most tisztán láthatja, hogy az elvben keresztény értékeket valló „családbarát” kormánypártok hogyan bánnak velük, mennyire tartják őket a társadalom fontos tagjainak - írják a közleményben.

A fideszes politikusok ezt a szégyent csak akkor tudják lemosni, ha magukba néznek, a sarkukra állnak, és szakmai párbeszéd során kidolgozzák, majd benyújtják a parlamentnek a megfelelő törvényjavaslatot – tették hozzá.

MSZP: a stílus maga az ember

A Magyar Szocialista Párt is felháborítónak, megalázónak és minősíthetetlennek tartja a fideszes és KDNP-s képviselők kijelentéseit, melyek a hétfő esti vitában hangzottak el az Országgyűlésben.

Nem először és nemcsak társadalmi kérdéseket feszegető témák tárgyalásakor köszön vissza a Fidesz-KDNP által kívánatosnak tartott sajátos világkép, melyben urak és szolgák, alá-fölé rendelt helyzetben élő nők és férfiak élnek. A kormánypártok a régmúltat idéző társadalmi állapotokat tartják kívánatosnak – állítja Kormos Kata szóvivő és Bangóné Borbély Ildikó, a párt elnökség tagja. A stílus maga az ember – jegyezték meg közleményük végén.

A felháborodás oka

A hétfői parlamenti vitában a fideszes Varga István a családon belüli erőszak büntethetőségéről szóló kezdeményezéssel kapcsolatban arról beszélt, hogy Büntető törvénykönyv szerinte nem mindenható, a rossz házasságokon belüli bűncselekményeket külön tényállással nem akadályozhatjuk meg, "talán az anyáknak vissza kellene térni elsősorban a gyermeknevelés mellé", elsősorban azzal kellene foglalkozni, hogy "ebben a társadalomban ne egy vagy két gyermek szülessen, hanem három, négy vagy öt gyermek. És akkor lenne értelme annak, hogy jobban megbecsülnénk egymást, és fel sem merülhetne a családon belüli erőszak". 

Mint mondta: a nők az emancipáció és az önmegvalósítás mellett elfelejtettek szülni, és emiatt fogy a magyar. Szerinte ha minden nő megszülte a maga két-három gyerekét, akkor lehet önmegvalósítani.

A felszólalás óriási felháborodást keltett, számtalan internetes mém is született már ezzel kapcsolatban, a Facebook közösségi oldalon pedig civilek spontán gyülekezést kezdtek szervezni kedd este hat órára Varga István felszólalása ellen.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?