Rogán: lehetett tudni, hogy jön a választási feliratkozás
A Fidesz frakcióvezetője szerint azért szükséges előírni a magyar választóknak a feliratkozást, mert a hazai kisebbségek és a határon túl élő magyar állampolgárok esetében szükség van a regisztrációra, míg másoknál nem, és a kormány nem akar hibrid rendszert fenntartani. A Fidesz arra is gondol, hogy ne "zaklathassák" azokat, akik nem elég eltökéltek, így szimpatizálnak a kopogtató cédulás rendszer eltörlésével.
Azok a képviselők, akik 2010-ben megszavazták a kettős állampolgárságot (vagyis a kormánypártiak, és még az ellenzékiek jelentős része is - a szerk.) tudhatták, hogy ez az előzetes feliratkozás intézményének bevezetéséhez vezet - mondta Rogán Antal a háromnapos kihelyezett frakcióülést követő sajtótájékozatón. A Fidesz frakcióvezetője a költségvetést, illetve az IMF-tárgyalásokat érintő beszámolója után hosszan beszélt arról, hogy milyen döntéseket hoztak a választási eljárási törvénytervezetről, a közoktatásról, a közigazgatás átszervezéséről, vagy az elektronikus útdíj bevezetésének feltételeiről.
Rogán azt mondta, hogy mivel a hazai kisebbségek és a határon túl élő magyar állampolgárok esetében szükség van a regisztrációra, és nem lehet olyan hibrid rendszer fenntartani, amely egyes választóknak előírja a feliratkozást, másoknak az állam hivatalból intézi a névjegyzékbe vételt. Rogán szerint a parlament elé szeptemberben beterjesztendő választási törvény követi a nemzetközi gyakorlatot, itt az Egyesült Államokat, Angliát és Belgiumot említette példaként. De a frakcióvezető szerint csak olyan rendszert tudnak támogatni, amely a választópolgárok számára a legegyszerűbb. Azt állította, hogy kidolgozáskor a Velencei Bizottság ajánlásait is figyelembe vették. Így szerinte olyan javaslatot terjesztenek be, amely lehetővé teszi, hogy tizenöt nappal a választások előttig nyitva legyen a regisztráció lehetősége.
Rogán szerint nem szabad "zaklatni" azokat, akik ezzel a jogukkal nem kívánnak élni, ezért a jelöltállítást is át fogják alakítani. A frakcióvezető azt mondta, elfogadhatónak tartják az LMP azon javaslatát, amely a kopogtató cédulás rendszer eltörlését javasolja, ugyanakkor a Fidesz nem ért egyet az MSZP azon javaslatával, amely kötelezővé tenné a szavazást és a leghatározottabban elutasítja a Jobbik ötletét, amely műveltségi cenzust vezetne be, mert Rogán szerint a Fidesz nem akar ember és ember között különbséget tenni.
A Fidesz frakcióvezetője pénteken bejelentette, hogy a választási eljárási szabályok átalakításával párhuzamosan a teljes kampánygfinanszírozást is át kívánják alakítani. Erről Sárváron nem dolgoztak ki javaslatot, csak alapelveket fogalmaztak meg. Rogán azt mondta, nem tartják ördögtől valónak azt az ötletet, hogy a költségvetés ne pártokat, hanem jelölteket támogasson, viszont ebben az esetben szerinte nem lehet különbséget tenni parlamenten kívüli és belüli szervezetek között. Ugyanakkor a Fidesz bele szeretné írni a törvénybe, hogy se külföldről, sem pedig cégektől ne lehessen elfogadni adományokat, csakis magánszemélyektől, de ezen adományoknak a nagyságát is korlátozni szeretnék.
A sajtótájékoztatón Rogán elmondta, hogy a pénteki kabinet ülésen Matolcsy György beszámolt a devizamentés eddigi sikereiről. Az elért eredményekkel a Fidesz egyáltalán nem elégedett, ezért arra kérte a kormányt, hogy indítson kampányt az érintettek elérésére, hogy az árfolyamrögzítést igénybe vevők 70-80 ezer hiteles számát megháromszoirozzák, vagy megnégyszerezzék.
Rogán arról is beszámolt, hogy a frakciószövetség három feltételt szabott Navracsics Tibor igazságügyi miniszternek a járások kialakítására: együtt kell járnia a bürokrácia csökkentésével; a járásokba átkerült hivatalnokok fizetése nem csökkenhet; és 2013-ig el kell érni, hogy mindegy ügyet egyetlen ablaknál lehessen elintézni.
A közoktatás átszervezéséről azt mondta, hogy a mindennapos testnevelés a mozgáskultúra fejlesztését célozza, majd a sajtótájékoztatón jelen lévő KDNP-s frakcióvezető, Harrach Péter hozzátette, hogy ez nem jelenti azt, hogy minden nap kell egy tornaórát tartani. Harrach szerint lehetne tömbösíteni és rugalmasan be lehetne számítani például az úszás órákat is (Rogán pedig a néptáncot hozta fel példaként).
Újságírói kérdésre válaszolva Rogán Antal azt mondta, hogy Magyarországon is mindenképpen be kell vezetni az elektromos útdíjat, hiszen a szomszédos országok már megtették, és ez útjainkra tereli a teherforgalmat. A sárvári frakcióülésen arról döntöttek, hogy ne csak az autópályákra, hanem a főútvonalakra is terjesszék ki, majd az ebből befolyó pénzből emelni kell az útfenntartás és -felújítás kereteit.
Harrach Péter a frakciószövetség ülését követően beszámolt arról, hogy a KDNP szorgalmazta a családi adókedvezmény kiterjesztését, ami számításaik szerint az érintetteknél 20 ezer forinttal többet hagyhat akár. Harrach azt mondta, hogy ha keresztül megy javaslatuk, akkor 2014-től lépne életbe. A KDNP ugyanakkor kezdeményezi a magáncsőd intézményének bevezetését (korábban kiszivárgott információk szerint ez az IMF egyik feltétele). Harrach szerint itt még hosszú egyeztetés várható a bankokkal.