A vegyipari szakszervezet és a Mal Zrt. dolgozói tüntettek az alumínium-cég megmentéséért Ajkán. A cég a vörösiszap-katasztrófa következtében eladósodott, bezárhat kormányzati segítség híján. A szakszervezet szeptember 11-én petíciót akar átadni Orbán Viktornak.
Mintegy ezer ember tüntetett csütörtök délután Ajkán a Mal Zrt. bezárása ellen. A vörösiszap-katasztrófáért felelősnek mondott társaság olyan mértékű adósságot halmozott fel az elmúlt két évben, hogy bezárhat. Ezzel mintegy 6000 ember veszítheti el állását” – mondta el Schwartz Béla, az MSZP-s, ajkai polgármester a hvg.hu-nak, aki maga is részt vett a demonstráción.
A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.
Nyakig az adósságban
A cég nemcsak eladósodott az elmúlt két évben, de 134 milliárd forintos bírságot is kirótt rá a zöldhatóság, igaz, ennek fizetését egy bírósági ítélet egyelőre felfüggesztette. A csütörtök délutáni demonstrációt a Magyar Vegyipari, Energiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) szervezte, azon Schwartz Béla is részt vett, de nem szólalt fel.
A Mal Zrt. ma még több mint 1000 főt foglalkoztat, a beszállító körrel együtt mintegy 5000-6000 embernek ad munkát Ajkán és térségében. A térségbeli munkanélküliség csupán 5%, a gyár bezárásával az állástalanok száma drasztikusan megnövekedhet Ajkán és térségében, ez akár tízezer családot is érinthet – mondta el Schwart Béla.
Orbánhoz indulnak
A Mal tartozása mára csaknem 1,4 milliárd forintra nőtt a timföldgyártáshoz szükséges gőzszolgáltatást biztosító Bakonyi Erőmű Zrt.-vel szemben. Az erőmű már júliustól korlátozza szolgáltatásait a Mal-lal szemben, jelenleg 40-50 százalékos teljesítménnyel működik a normál állapothoz képest – mondta el a polgármester. Ha így folytatódik tovább, a Bakonyi Erőmű nem képes tovább finanszírozni a Mal Zrt. kintlévőségét, amely már az őszi tüzelőanyag-vásárlást, a szállítók kifizetését, közvetve Ajka város és a lakosság energiaellátását is veszélyezteti.
Az MSZP-s polgármester szerint az adósság az állami irányítás alatt keletkezett, és nőtt meg drasztikusan, akkor „a cégből 10 milliárd forintot kivettek a károk helyreállítására és a további katasztrófák megelőzése érdekében”. Schwartz szerint fontos, hogy megtették ezeket az intézkedéseket, ugyanakkor úgy látja, „túl lett biztosítva” a gyár, túl sokat költöttek a munkálatokra.
„Ha a kormány nem segít valahogyan és nem engedi el a bírság kifizetését, akkor ezzel magyar emberek munkahelyei veszhetnek el és egy sikeres hazai vállalat mehet tönkre. Már 2011-ben írtam ezzel kapcsolatban egy levelet Orbán Viktornak, de máig nem érkezett rá válasz” – mondta el az ajkai polgármester.