Nem számoltak el a holokauszt-túlélők pénzével: visszakéri Magyarország a támogatást
Visszakéri Magyarország a Claims Conference-től a szabálytalanul felhasznált állami támogatást, mert az amerikai szervezet nem számolt el a holokauszt túlélőinek nyújtott pénzzel - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) hétfőn az MTI-vel.
Mint írták, a holokauszt magyar származású, külföldön élő túlélőinek járó juttatások kifizetésével 2007-ben megbízott amerikai szervezet, a Claims Conference "a mai napig nem számolt el szabályosan azzal a támogatással, melyet a holokauszt túlélőinek nyújtott a magyar állam". Gál András Levente kormánybiztos erről hétfőn tájékoztatta az amerikai és az izraeli nagykövetséget - tették hozzá.
A KIM kitért arra, hogy Gál András Levente, a Jó állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztos az elmúlt hónapokban többször felszólította a szervezetet a jogszerű elszámolásra, utoljára június 24-én 60 napos határidővel, amely letelt, beszámoló azonban továbbra sem érkezett. Ezért a kormánybiztos az el nem számolt támogatás kamatokkal és költségekkel növelt összegének visszafizetését kéri a szervezettől, ahogy ezt - a magyar és az EU-s joggal összhangban - más szervezetek esetében is tennék - állapították meg.
A KIM a közleményében rámutatott: a kormánybiztos kezdeményezi azt is, hogy a holokauszt túlélőinek járó támogatások elosztását ezentúl külföldön és belföldön egyaránt a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) végezze.
Emlékeztettek arra, hogy 2007-ben kötött szerződést az akkori kormány és a Mazsök, ennek értelmében öt éven keresztül összesen 21 millió amerikai dolláros támogatást ad a magyar állam a holokauszt magyar származású túlélőinek. A Mazsök a külföldön élő holokauszt-túlélőknek járó támogatás kifizetésébe a Claims Conference-t is bevonta az akkori oktatási miniszter, Hiller István engedélyével.
Felhívták a figyelmet arra: a megállapodás értelmében a magyar állam 2009-ig összesen 12,6 millió dollárt átutalt a Mazsöknek, kétharmadát a Claims Conference kapta meg, hogy azt ossza szét a külföldön élő magyar származású túlélők közt, de ezzel az összeggel a szervezet a mai napig nem számolt el szabályosan, annak ellenére, hogy 2010 májusa óta a KIM és a Mazsök többször kérte a beszámolót.
Utaltak arra, hogy a Claims Conference által eddig benyújtott jelentésből nem lehet azonosítani a támogatásra jogosultak személyét és jogosultságuk jogalapját sem. A jelentés nem alkalmas arra sem, hogy ellenőrizni lehessen annak valóságát, az viszont kiderül a beszámolóból, hogy a pénzek elosztása korántsem volt egyenlő, ami a Magyarországon élő holokauszt-túlélőkre nézve hátrányos megkülönböztetést jelentett - fűzték hozzá.
A KIM közölte: idén január 3-án a kormány és a Mazsök a 2007-ben kötött szerződés helyett, módosításokkal, egységes szerkezetbe foglalt szerződést kötött, amellyel egyszerűsítették volna az elszámolás folyamatát. Ezt az új szerződést a kormány eljuttatta a Claims részére, de a Claims az egyszerűsített elszámolási kötelezettségnek sem tudott eleget tenni.
A magyar állam a 2011-es juttatások (4,2 millió dollár) kifizetését is szerződésszerűen teljesítette, az új szerződés megkötését követő néhány napon belül átutalta a Mazsök részére, és azóta is ott van a Mazsök számláján, tekintettel arra, hogy a szervezet azt a Claimsnek nem utalta tovább, a korábbi támogatásokról elmaradt elszámolások miatt - írták.
A közlemény szerint a Mazsök a törvénynek megfelelően jár el, "mert az államháztartás rendelkezései nem teszik lehetővé, hogy eltekintsenek az eddig kiosztott támogatások elszámolásától, az újabb összeget csak az elszámolást követően utalhatják tovább a Claims részére".
Mivel az elszámolást a Claims a mai napig nem nyújtotta be a magyar állam, illetve a Mazsök részére, ezért vált szükségessé a fenti intézkedések megtétele. A KIM kiemelte: a kormány és a Mazsök célja, hogy az elszámolási vitától függetlenül a túlélők ne szenvedjenek hátrányt, és a juttatások mielőbb megérkezzenek az arra jogosultakhoz.