Régi orosz típusú páncélozott szállító harcjármű, egy BTR-80-as beszerzését tervezi a Terrorelhárítási Központ (TEK), amelynek már van ilyen járműve,és arra használják, hogy a kommandósok védett módon közelíthessenek meg vele épületeket. Van aki szerint magyar körülmények között több BTR-80-as felesleges, a Jobbik is az újabb beszerzés okaira kíváncsi.
„Van olyan szituáció, amikor meg kell közelíteni egy épületet, de úgy, hogy a rendőrök védve legyenek. Erre jó a BTR, és minden komolyabb rendőri egységnek, az amerikai elit kommandónak, a SWAT-nak is van ilyen szállító harci járműve. Groznijban például az oroszok ezzel gyűrték le a csecseneket azokon a területeken, ahol a tankok elakadtak. Hasznos lehet egy ilyen jármű repülőgépeltérítés esetén a légi jármű megközelítésében, vagy a nehéz terepen való közlekedésben” – magyarázta el a hvg.hu-nak egy Pakisztánt is megjárt volt rendőr, mire jó egy BTR-80-as.
A Terrorelhárítási Központ (TEK) most éppen ilyen járművet akar beszerezni amellé a másik mellé, amely már a szervezet birtokában van. Hogy mi célból, erre vár választ Németh Zsolt jobbikos képviselő is, Pintér Sándor belügyminiszterhez intézett kérdésében. Az ellenzéki országgyűlési képviselő a hvg.hu-nak azt mondta, azt nem érti, miért kell egy rendőri egységnek harci jármű. A Terrorelhárítási Központ kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem válaszolt.
Az ezen a szakterületen jártas forrásaink közül is volt olyan, aki fölöslegesnek minősítette a beszerzést, már csak azért is, mert a hadseregnek és a Készenléti Rendőrségnek is van ilyen járműve – utóbbit idén februárban például egy életmentő akcióvá vált idegenrendészeti és migrácós ellenőrzésen vetették be –, amit kölcsön is kérhet a TEK. Egy volt honvédtiszt pedig úgy vélekedett, hogy egyes akcióknál ugyan alkalmazható a BTR-80-as, de mivel vállról indítható rakétával, úgynvezett RPG-vel átlőhető, ezért egy komoly támadás esetén nem biztos, hogy hatékony védelmet nyújt. „Egy magyar bűnöző általában kézifegyverrel, pisztollyal vagy kisméretű géppisztollyal rendelkezik, amelyekhez viszont nincs szüksége ilyen jelentős védelmet nyújtó járműre” – tette hozzá a nyugállományú katona. Szerinte "inkább pszichikai hatása lehet egy ilyen jármű felbukkanásának, mert félelmet kelt az emberekben".
Magyar viszonyok között kell vagy sem?
„A nyolc kerék jó, csak a jármű méretei miatt nem is férnek el vele mindenhol, például a budai szűk utcákban sem, de nyilván oda nem is küldik majd” – fejtegették a hvg.hu-nak névtelenül nyilatkozó szakemberek. A BTR-80-as esetében a Wikipedia például hibaként említi, hogy „az oldalsó lőrések ferdén előre néznek, így a deszanttérben tartózkodók nem képesek a közvetlen hátulról történő támadást egyéni tűzfegyvereikkel kivédeni, mivel a motortér teljesen elfoglalja a járműtest hátsó egyharmadát). Emellett hiányosságként említi meg a szabadenciklopédia, hogy a harci jármű „tornya nem rendelkezik stabilizátorral, így a menet közben tűzkiváltásra korlátozottan (csak alacsony sebességnél) alkalmas.
„Célszerű volna az is, hogy a Dunántúlon és a Dunától Keletre is, a nagyobb városokban – négy-öt helyen –, legyen egy-egy ilyen szállító harci jármű. Ez garantálná, hogy a szükséges helyszínekre időben odaérnének” – vetette fel egy szakember. Megjegyezte, Magyarország kis állam, és a jelenlegi helyzetben és domborzati viszonyok között, ha nem is elvetendő a BTR-80-asok beszerzése, az kissé feleslegesnek tűnik.