Navracsics megnézetné az Alkotmánybírósággal a választási regisztrációt
Navracsics Tibor szerint szólnak érvek a választási feliratkozás mellett, deannak egyszerű és nyitott eljárásnak kell lennie. A miniszterelnök-helyettes jó ötletnek tartaná, ha a törvényt még az életbe lépése előtt elküldenék az Alkotmánybírósághoz.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter "jónak és hasznosnak" tartaná, ha előzetes normakontrollt kérnének az Alkotmánybíróságtól a választási feliratkozás ügyében. A miniszter az InfoRádió csütörtöki műsorában úgy fogalmazott: egyebek mellett a bizalom megerősítése szempontjából is fontos lenne az előzetes normakontroll, így ő nem fogja azt megakadályozni, ha "lesz erre szándék".
A miniszterelnök-helyettes hozzátette: számos érv szól amellett, hogy egyszerű és nyitott eljárással tegyék általánossá a választási feliratkozást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ennek egyszerűnek, könnyen elérhetőnek kell lennie. Kiszivárgott hírek szerint a jelenlegi elképzelések nem ilyen regisztrációról szólnak, hanem a választás előtt 55 nappal, kizárólag személyesen a hivatalban lehetne feliratkozni.
A miniszter és miniszterelnök-helyettes szerint három érv is szól a feliratkozás bevezetése mellett: egyrészt a választói névjegyzék nem tartalmazza azoknak az adatait, akik nem itt élnek, de magyar állampolgársággal rendelkeznek, másrészt azt sem lehet megállapítani, hogy ki az, aki aktuálisan Magyarország területén tartózkodik, harmadrészt pedig a nemzetiségeket szintén regisztrálni kell.
Ezek miatt amúgy is egy regisztrációs rendszert kell bevezetni, ami viszont azt jelentené, hogy éppen csak az maradna ki a feliratkozásból, aki csak magyar állampolgár, Magyarországon lakik és nem nemzetiségi. "Ez azonban már túl sérülékennyé teszi az egyébként automatikusnak gondolt választói névjegyzéket" - hangsúlyozta.
A politikus azt is mondta: a szabályozással kapcsolatos leglényegesebb kérdésekről a politikai döntést a Fidesz elnöksége, és Fidesz-KDNP szeptemberi frakcióülése hozza majd meg. Navracsics Tibor komoly vitát vár az üggyel kapcsolatban, mint mondta, számos kérdés kerülhet elő, mint például, hogy a feliratkozás valóban szűkíti-e részvételt, vagy mennyi idővel a választások előtt legyen a regisztráció.
Hozzátette: nem dőlt még el az a kérdés sem, hogy a feliratkozási folyamat hátteréül szolgáló intézményrendszer a járási-megyei kormányhivatal legyen, esetleg a települési önkormányzatok vagy a választási bizottságok rendszere.
Orbán Viktor miniszterelnök július végén, az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában jelentette be, hogy a következő választáson csak az szavazhat majd, aki előzetesen feliratkozik a névjegyzékbe. A Fidesz elnöksége elvben már eldöntötte, hogy a készülő választási eljárási törvényben szakítanak azzal a hagyománnyal, hogy a választói névjegyzéket a lakcímnyilvántartásból állítják össze, bár a Közigazgatási és Igazságügyi minisztériumnak alkotmányossági aggályai vannak.
Az előzetes normakontrollt az új alaptörvény, illetve az Alkotmánybíróságról szóló vezette be, de még nem alkalmazták. A lényege, hogy a parlament maga küldheti az elfogadott, de még ki nem hirdetett törvényjavaslatot az Alkotmánybírósághoz, hogy az rövid határidővel megvizsgálja, megfelel-e az alaptörvénynek. Korábban ilyet csak a köztársasági elnök tehetett.