Mit tegyünk, ha elsodródik velünk a gumimatrac?
A szabályok betartását kéri a fürdőzőktől a hőségriasztás idején is a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság.
Az idei nyáron már végzetes vízi balesetekhez is vezetett két leggyakrabban elkövetett hiba. Az egyik, hogy a melegben elbágyadnak, elalszanak a vízi járműveiken az emberek, rosszul lesznek, vagy elsodródnak a mélyvíz felé - mondta Horváth László kapitányságvezető.
Utóbbi esetben alapszabály, ha valaki túl mélyre sodródik, ne engedje el a vízi eszközét, hanem abba kapaszkodva várja meg a mentést.Horváth László kapitányságvezető az MTI-nek pénteken elmondta, A kapitányságvezető szerint a másik gyakran elkövetett szabálytalanság a vízibiciklik túlterhelése népes csapatokkal, ahonnan az utasok vízbe ugrálnak, és nincsenek tekintettel arra, hogy nem mindegyiküknek megfelelő a vízbiztonsága, miközben olykor észrevétlenül a mélyvízbe érnek. Hozzátette: a rendkívüli meleg fokozottan megterheli a szervezetet, és egy-egy rosszullét a vízben akár végzetes is lehet, ezért azt javasolják, a hőségriadó idején a strandolók különösen kerüljék az egyedül történő fürdőzést, és fokozottan figyeljenek embertársaikra.
Horváth László közölte: a magas átlaghőmérséklet és magas UV-sugárzás miatt 11-15 óra között mindenki tartózkodjon árnyékos helyen, fogyasszon sok folyadékot. Felhevült testtel ne ugorjanak hirtelen a vízbe, hanem előtte locsolják, hűtsék le magukat. Fürdés vagy vízi jármű használata előtt alkoholt, illetve más kábítóan ható szert ne fogyasszanak! Közvetlenül étkezés után ne menjenek vízbe! - figyelmeztetett a kapitány. Azt kérte, a gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek, és a hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermekek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödjenek a szabad vízekben.
Kitért arra, hogy záporok, viharok a hőségriadó idején is előfordulhatnak, ezért figyelje mindenki a viharjelző berendezéseket, és tartsa be a jelzéseihez kapcsolódó szabályokat: I. fokú viharjelzés esetén (percenként negyvenötször felvillanó sárga színű fényjelzés) a parttól 500 méternél nagyobb távolságban tilos fürdeni, a II. fokú viharjelzés esetén (percenként kilencvenszer felvillanó sárga fényjelzés) pedig tilos a fürdés.