Egyelőre bizonytalan, milyen hatással lenne a választókra az előzetes regisztráció bevezetése, sok múlik majd a részleteken. Valószínűsíthető azonban, hogy csökkenne ezzel a részvétel, és így a választás legitimációs funkciója is – olvasható Török Gábor elemző blogján.
Török Gábor szerint a regisztráció bevezetésének egyértelműen az a célja, hogy a Fidesz számára kedvezőbbnek gondolt szabályokat alkossanak a választással kapcsolatban. Teljesen kiszámíthatatlan ugyanakkor, hogy mindez az egyes választókra milyen hatást gyakorol. Sok múlik a módszeren, azon, hogy hogyan, hol és mikor kell feliratkozni – véli.
Az elemző hozzáteszi: ami ma a tervezőasztalnál zseniális ötletnek tűnik, az a valóságban akár gellert is kaphat, módosulhat. Miután a regisztráció közvetett célja és egyértelmű következménye a választási részvétel csökkenése, az ötlet bizonyára hatalmas politikai vitákat fog kiváltani, magas labdát jelent a diktatúrázó ellenzéknek, és még akár jogi akadályokba is ütközhet.
Összességében így a politikai rendszer szempontjából kedvezőtlen a mérleg: a feliratkozás nagy valószínűséggel csökkenti a politikai részvételt, ami pedig a választás legitimációs funkcióját gyengíti – írja Török Gábor. A teljes bejegyzés itt érhető el.