Itthon hvg.hu/MTI 2012. július. 20. 09:52

Sukoró: megszüntették a nyomozást Gyurcsány ellen

Bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében – közölte pénteken a Központi Nyomozó Főügyészség. Vádat emeltek viszont öt ember, köztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő két egykori vezetője, Tátrai Miklós volt vezérigazgató és Császy Zsolt volt értékesítési igazgató ellen.

A 2008 nyarán történt sukorói telekcsere ügyében 2009 áprilisa óta nyomozott a Központi Nyomozó Főügyészség. A Fővárosi Ítélőtábla idén június 13-án hozott jogerős döntést az ügyben, és jóváhagyta a Fejér Megyei Bíróság elsőfokú ítéletét az ügyben, amely semmisnek mondta ki a telekcseréről szóló szerződést.

A Központi Nyomozó Főügyészség pénteken közölte, hogy Tátrai Miklós és Császy Zsolt mellett a vádlottak között van Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkára, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács volt tagja valamint  az ügyben közreműködő értékbecslő és egy ügyvéd is, összesen öt ember.

A főügyészség Tátrai Miklóst, Császy Zsoltot, Markó Andreát és az értékbecslőt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette kísérletével vádolja, amelyet a vagyonkezelő volt vezérigazgatója és az egykori pénzügyminisztériumi szakállamtitkár tettesként, a volt értékesítési igazgató és az értékbecslő pedig bűnsegédként követett el a vádirat szerint.

Császy Zsoltot és az ügyben közreműködő értékbecslőt magánokirat-hamisítás vétségével, az ügyvédet kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntettével vádolják.

Gyurcsány Ferenc
Stiller Ákos

Több mint 1 milliárdos kár érhette volna az államot a vádirat szerint

A sukorói telekcseréről szóló szerződést 2008. július 30-án kötötte meg Joav Blum izraeli-magyar üzletember az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel. Blum egy befektetőcsoportot képviselt, amely King’s City névvel kaszinóvárost akart építeni a Velencei-tó partjára, Sukoró területén.

A megállapodás szerint az állam tulajdonában lévő sukorói ingatlanegyüttest cserélték volna el Joav Blum albertirsai és pilisi ingatlanjaival.

A vádirat szerint a szerződésben az állami tulajdonú telkek összértékét valótlanul 1 milliárd 84 millió forintban jelölték meg, Blum telkeihez pedig, szintén valótlanul, 787 millió forintot írtak, és valamint több mint 296 millió forint értékkülönbözetet is megfizettek volna számára.

A megállapodást a vagyonkezelőtől az akkori vezérigazgató, Tátrai Miklós írta alá, Császy Zsolt értékesítési igazgatóként ellenjegyezte. A csereügyelet előkészítésében a vagyonkezelői vezetők mellett a Pénzügyminisztérium akkori szakállamtitkára is részt vett, az ügyben szereplő értékbecslő pedig valótlan tartalmú értékbecslést készített – derül ki a vádiratból.

A vádirat szerint az államot több mint 1 milliárd 294 millió forint kár érte volna, ha végrehajtják a csereszerződést. A Velencei-tó melletti, több mint 70 hektáros sukorói terület valós összértéke a szerződés idején 1 milliárd 818 millió forint volt ugyanis, az albertirsai és pilisi ingatlanok viszont összesen csak valamivel több mint 225 milliót értek.

Schiffer: kipukkadt az elszámoltatási lufi

A Központi Nyomozó Főügyészség a vádemeléssel együtt bizonyítottság hiányában megszüntette a nyomozást Gyurcsány Ferenc ügyében, amelyet hivatali visszaélés bűntette miatt folytattak a volt miniszterelnök ellen - közölték pénteken. 2009. október 6-án az LMP-s Schiffer András tett feljelentést Gyurcsány Ferenc ellen az ügyben, a parlament 2011. szeptember 12-én függesztette fel a volt kormányfő mentelmi jogát, majd 2011. október 3-án gyanúsítottként hallgatták ki a Központi Nyomozó Főügyészségen.

Gyurcsány ügyében a nyomozást megszüntetését azzal indokolták, hogy nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a telekcseréről hozott döntésben. Gyurcsány Ferenc még júniusban is azt valószínűsítette egy fórumon, hogy az ügyészség hamarosan vádat emel ellene a Sukoró-ügyben, és ősszel bíróság elé kell állnia.

Az elszámoltatási lufi kipukkadt - így kommentálta a sukorói kaszinóberuházás miatt 2009-ben feljelentést tevő LMP-s parlamenti képviselő, Schiffer András az ügyészség közleményét. A képviselő lapunknak azt mondta: korábbi álláspontjukat fenntartják, az igazságszolgáltatás munkáját minősíteni pedig nem tartja szerencsésnek. Az azonban látszik, tette hozzá, hogy az elmúlt nyolc év egyetlen zűrös ügyét sem sikerült az Orbán-kormánynak tisztáznia. Példaként említette még a Margit-híd felújítását, illetve a kormányzati negyed tervezett építését.

A kartellpártok érdekei érvényesültek - fogalmazott Schiffer, aki szerint a jelenlegi kormánynak nem is az igazság kiderítése a célja, hanem az, hogy a szocialisták feje fölött időről-időre megcsörgesse a bilincset. Az országnak azonban nem ez az érdeke, hanem hogy ezekben az ügyekben - akárcsak az oligarchákéban - tisztán lásson - tette hozzá Schiffer András.

A King's City tervezett helyszíne
Horváth Szabolcs

Gyurcsányra kellett volna vallania

Tátrai Miklós, az MNV egykori vezérigazgatója a HVG-nek arról beszélt, hogy még a nyomozás megszüntetését is kilátásba helyezték a Sukoró-ügyben, ha „megoldja a főügyész úr nagy problémáját”, ami neki kétséget kizáróan azt jelentette, Gyurcsányt kellene „feladnia”. Ez elmaradt, az egykori MNV-vezér viszont három másik büntetőügyben is gyanúsított lett – olvasható a hetilap elszámoltatásokkal kapcsolatos eheti cikkben.

Gyurcsány: Polt tartozik egy lemondással

Polt Péter tartozik egy lemondással, egy bocsánatkéréssel – így reagált Gyurcsány Ferenc az ATV Híradójának adott nyilatkozatában arra, hogy nem emelnek vádat ellene a Sukoró-ügyben.

A volt miniszterelnök úgy látja, hogy Polt Péter egy koncepciós eljárás főszereplője, „Orbán Viktor megbízásából politikai feladatot teljesít, de megbízói most nem boldogok. Nem a köztársaság rendjét védik, hanem a Fideszt szolgálják. Polt Péter szégyellni fogja magát öregkorára, hogy milyen mocskos feladatot szolgált.

„Azt üzenem a vádlottaknak a Sukoró-ügyben, hogy ne fogadják el Polt Péter játékszabályait, hanem vádolják ők a vádlóikat” – tette hozzá Gyurcsány az atv.hu szerint.

Az ATV Híradó megkérdezte az ügyben Budai Gyula volt elszámoltatási kormánybiztost is, aki azt mondta: ebben az ügyben nem őt kell kérdezni, mert nem ő tette a feljelentést, hanem az LMP.

A DK Poltot lemondatná, Schiffertől bocsánatkérést vár

A Demokratikus Koalíció (DK) Polt Péter legfőbb ügyészt lemondásra, Schiffer András LMP-s politikust pedig bocsánatkérésre szólítja fel.

Varju László országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére úgy vélte: a történteknek nem lehet más következménye, minthogy Polt Péternek, "szakmailag és politikailag bukott emberként, távoznia kell mind a helyéről, mind a közéletből".

Szerinte ugyanis a legfőbb ügyész a parlament és a magyar nép által ráruházott felelősséget és eszközöket arra használta fel, hogy kriminalizálja a politikai közéletet és másokat besározzon. A DK politikusa Schiffer András LMP-s képviselőt - aki a feljelentést tette a volt miniszterelnök ellen - arra szólította fel, hogy kérjen bocsánatot Gyurcsány Ferenctől.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.