Áder János szerint vannak ugyan vitás kérdések Magyarország és az Európai Unió között, de nem több és nem is kevesebb az uniós országok átlagánál. "Semmiféle karanténról nem beszélhetünk" ezzel kapcsolatban – fogalmazott a köztársasági elnök a Heti Válasznak adott interjúban, amely a lap csütörtökön megjelenő számában olvasható.
Az államfő úgy fogalmaz: "badarságot gondol vagy tévedésben van, aki úgy gondolja - vagy azt igyekszik elhitetni -, hogy más kérdés nincs is az unió napirendjén, mint hogy mi történik Magyarországon." Hangsúlyozta, hogy az európai szervezetek és a tagállamok közti viták ugyanúgy a demokratikus működés részei, mint a pártok közötti ütközetek a nemzeti parlamentekben.
Áder János úgy véli: minden magyarnak, köztük minden politikusnak - kormányzatnak és ellenzéknek - megvan a maga felelőssége abban, hogy milyen képet alakítunk ki magunkról, illetve hogy mások milyen képet alakítanak ki rólunk.
A jövő heti, Barroso európai bizottsági elnökkel tervezett megbeszéléséről a köztársasági elnök a Heti Válasznak elmondta: "van miről tárgyalnunk bőven". A kohéziós alapok kérdését mindenképpen szóba akarja hozni, mert szerinte az eddigi szempontokat ki kell egészíteni az elhúzódó válság kezelésének témájával.
Az Országgyűlésnek visszaküldött törvényekkel kapcsolatban Áder János úgy fogalmaz: a józan belátás, az élet, a teljesítmény tisztelete mellett fontos számára az alkotmányosság, a törvényesség feltétlen tisztelete is. "Ezt mindenki tudja rólam, nem árultam zsákbamacskát" - tette hozzá.
A köztársasági elnök beszélt arról is: a miniszterelnöknek és az Országgyűlés elnökének is "egyértelmű szándéka", hogy legyenek rendszeres találkozók hármójuk között, mivel "a nemzetközi térben megkönnyítheti a magyar érdekek érvényesítését, ha van eszmecsere Orbán Viktor, Kövér László és köztem".
A Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbit ért inzultussal kapcsolatban Áder János azt mondta: legalább három oka volt arra, hogy nyilatkozatot adjon ki, és személyesen is felkeresse a főrabbit. Először is az, hogy az inzultus egy 90 éves embert ért, amit gyávaságnak tekint, másodsorban az, hogy egy nagy tekintélyű, Széchenyi-díjas tudóst hozzon valaki ilyen helyzetbe, "alávaló otrombaságnak" tartja, azt pedig "egyenesen aljasságnak" gondolja, hogy egy vallási közösség nyugalmazott vezetőjét érjen nyílt utcán ilyen atrocitás. Hozzátette: világossá akarta tenni, hogy rendes magyar ember nem állhat az etnikai vagy vallási alapú hátrányos megkülönböztetés, értékrombolás, kirekesztés vagy gyűlölet oldalára.
Geréb Ágnes kegyelmi ügyével kapcsolatban elmondta: egyelőre nincs döntési helyzetben, mert az igazságügyi tárcától még nem érkezett meg az erre vonatkozó előterjesztés.
Az államfő beszélt a fenntartható fejlődésről szóló riói ENSZ-világkonferenciáról is.
Fontosnak és hasznosnak nevezte az általa összehívott és a témában tartott ötpárti egyeztetést. Mint mondta: jelenleg nem megváltásra van szükség, hanem cselekvésre; közös gondolkodásra, nemzeti és nemzetek közötti együttműködésre. Ezért fontos a pártok egyetértése abban, hogy közös kezdeményezésünkre az ENSZ 2013-ban esedékes vízügyi tanácskozásának Magyarország adjon otthont - tette hozzá.